Négy év alatt, 2014 végére a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka alá kívánja leszorítani államháztartási hiányát Görögország. Ennek érdekében a nemzetközi partnerekkel kötött megállapodáshoz kötődő program a következő években összesen 30 milliárd eurós további megtakarítást ír elő - jelentette be vasárnap Jeórjiosz Papakonsztantinu pénzügyminiszter.
Elmondta, hogy a szigor jegyében befagyasztják a nyugdíjakat és a fizetéseket az állami szektorban, illetve nem lesz 13. és 14. havi juttatás. A médiában elterjedt hírekkel ellentétben ugyanakkor a magánszektorban nem vezetik be a bérstopot. Jeórjiosz Papandreu miniszterelnökhöz hasonlóan megerősítette, hogy a lakosságra a közeljövőben nagy erőfeszítések, áldozatok várnak, de ez elengedhetetlen "az ország megmentéséhez."
A költségvetési bevételek növelése céljából egyebek között az áfa mértékét a jelenlegi 21 százalékról 23 százalékra emelik, további 10 százalékkal növelik a benzin, a szeszesitalok és a cigaretta jövedéki adóját, a vállalati nyereségekre rendkívüli adót vetnek ki, növelik a luxusadót.
Változtatnak továbbá a nyugdíj feltételein: az öregségi nyugdíj korhatárát - ami jelenleg a férfiaknál 65 év, a nőknél 60 év - a várható életkorhoz kötik. A korai nyugdíjazást 60 év alatt nem lehet majd igénybe venni. A nyugdíj kiszámításánál a munkával eltöltött egész aktív időszakot, és nem csak az utolsó évek átlagfizetését veszik alapul.
Mindezek hatására 2014-ben 3 százalék körüli szintre csökken a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított államháztartási hiány a tavalyi 13,6 százalékról. Idén 8,1 százalék, jövőre 7,6 százalék, 2012-ben 6,5 százalék lesz a deficit a tervek szerin. A GDP-hez mért bruttó államadósság a 2009. évi 115,1 százalékról 140 százalék fölé emelkedik 2014-ben, majd csökkeni kezd.
A pénzügyminiszter azzal számol továbbá, hogy idén 4 százalékkal csökken a görög GDP, és további 2,6 százalékkal 2011-ben, majd 2012-ben már 1,1 százalékkal nő.
Jeórjiosz Papakonsztantinu arra számít, hogy Görögország fokozatosan visszatér a kötvénypiacra, s esetleg nem kell igénybe vennie a három évre szóló teljes támogatást. A görög pénzügyminiszter azt mondta, hogy kedden terjesztik a parlament elé a terveket jóváhagyásra.
Jeórjiosz Papakonsztantinu pénzügyminiszter a részletek ismertetés után Brüsszelbe utazott, hogy részt vegyen az eurózóna pénzügyminisztereinek ülésén, amely dönt az Európai Unió és az IMF közös segélyéről, ami elérheti a 120 milliárd eurót. Az ülés várhatóan vasárnap 16 órakor kezdődik.
Görögország még nincs kisegítve a hitellel
Nagy árat fizetnek a görögök a hitelért
Vihar előtti csend Athénban?
Görögország berántja a szomszédait?
Tőzsde: emelkedést hoztak a görögök
Ma vagy holnap pont kerül a görög-ügy végére
Görög csomag: csillagászati összegek röpködnek
MTI