.jpg)
Az előrejelzés szerint a JP Morgan alapeseti forgatókönyve az, hogy az első kamatcsökkentés júliusban lesz, amikorra a Monetáris Tanács "két utolsó héja tagja" is távozik, és ez átbillenti az egyensúlyt a pénzügypolitikai enyhítés felé, hacsak addig nem lesz nagyobb arányú forinteladási nyomás. A cég az év végére 7,00 százalékos magyarországi jegybanki alapkamattal számol, és jövőre összesen még fél százalékpontos kamatcsökkentést vár.
Legfrissebb devizaárfolyamok |
A londoni elemzői közösségben eltérnek a vélemények az amerikai kamatkockázatok gyökeres átárazásának tényleges okairól. A Centre for Economics and Business Research (CEBR), az egyik legnagyobb független londoni gazdaságelemző ház egyértelműen az erősödő inflációs várakozásokhoz köti az adósságpiaci fordulatot, más házak, köztük a JP Morgan és a Moody"s Investors Service szerint ugyanakkor az év eleji megtorpanás után ismét meglehetősen erősnek jósolt amerikai gazdasági növekedés, és nem az erősödő inflációs várakozás az átárazás oka.
A BNP Paribas bankcsoport 7,5 százalékos magyarországi áprilisi nominális béremelkedést jósol Londonban közzétett heti előrejelzésében, ugyanakkor kevésbé lejtős kamatpályát vár, azzal a megjegyzéssel, hogy a forintgyengülés és a vártnál erősebb béremelkedés "már májusban is megakadályozta a kamatcsökkentést". A cég közelebbi időpont megjelölése nélkül "a harmadik negyedévre" jósolja a kamatcsökkentési kezdetet, és "lassú, negyed százalékpontos adagokban" elért, 7,25 százalékos év végi kamatot vár.
A Merrill Lynch globális befektetési csoport londoni részlegének előrejelzése szerint Magyarországon a keddi béremelkedési adatsor lesz az utolsó irányadó adat a júniusi MNB-ülés előtt, és a forint árfolyam-dinamikájával együtt eldöntheti, hogy lesz-e 25-én kamatcsökkentés vagy sem. A ház szerint azonban a jelenlegi folyamatok azt sugallják, hogy az éves bérnövekedési ütem jó eséllyel alig változott márciusról: a Merrill Lynch elemzői áprilisra 8,5 százalékos átfogó bérnövekedést jósolnak az előző havi 8,4 százalék után. Az alapszintű bérkiáramlási nyomás azonban enyhül, ezért ez az ütem semleges, vagy pozitív lenne a pénzügypolitikai kilátások szempontjából, áll a cég londoni előrejelzésében. A Merrill Lynch egyelőre csak annyit jósol, hogy az év végére 7,00 százalékra csökken a magyar jegybanki kamat.
Nehéz helyzetben a jegybank, marad a toporgás?
Zuhanó magyar inflációt várnak - repülnek a héják
Érvek a kamattartás mellett
MTI