A SZEF közleményében hangsúlyozza: a közszolgálatban dolgozók 2009 végi reálkeresete a 2002. szeptemberi szint alá süllyedhet, ami kezelhetetlen helyzetet teremtene az egészségügyi-, szociális-, oktatási-, kulturális-, közigazgatási- és közrendvédelmi szolgáltatásokat végzők és igénybe vevők számára.
Úgy ítélik meg, hogy a közszolgálat munkavállalói köre az elmúlt években is komoly terheket viselt el az ország stabilitása érdekében. Az elbocsátások, a kiszervezések és a munkakör-megszüntetések következtében ma több mint százharmincezer fővel dolgoznak kevesebben a költségvetési intézményekben, mint néhány évvel ezelőtt.
Mindezek ellenére a SZEF kész minden olyan javaslatról vitát folytatni, egyeztetni, amely bizonyíthatóan az ország, a magyar társadalom érdekeit szolgálja - írja a közlemény.
A Liga szakszervezet semmilyen körülmények között nem fogadja el a közszférától való esetleges újabb bérmegvonást - közölte a szervezet. A Liga hangsúlyozza: a 2008 decemberében aláírt minimális kompenzáció elmaradása olyan intézkedés lenne, amely a közszolgáltatásban dolgozó munkavállalókat "a létbizonytalanság szakadékába lökné".
A szakszervezet szerint a kormánynak meg kell értenie végre, hogy a szükséges megszorítások forrása nem lehet a munkavállalók megélhetését már alig-alig biztosító bérük.
A szakszervezeti állásfoglalás kitér arra is, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) minap közzétett szakértői értékelő anyagában a pénzügyi szervezet elemzői rosszallásukat fejezik ki a közszféra és a kormány között 2008 decemberében létrejött megállapodással kapcsolatban.
A múlt héten közzé tett IMF jelentés szerint a GDP 0,4 százalékát elérő 13. havi bérkompenzáció - melyet a magyar kormány a büdzsé elkülönített tartalékaiból, valamint az oktatási és védelmi kiadások pontosan nem meghatározott tételeiből kíván finanszírozni - "negatív jelzésként értékelhető a kormány IMF-program iránti elkötelezettsége szempontjából". Az IMF szakértői szerint a tartalékok megcsapolása jelentősen növeli annak kockázatát, hogy a kormány nem lesz képes tartani költségvetési hiánycélját, ezért a tartalékokat megóvó kiigazító intézkedéseket javasolnak.
Az MSZP nem érti, mit jelent az SZDSZ bérstopja
Érik a sztrájk a pedagógusoknál
Visszapótolják a 13. havikat - elmarad a sztrájk
MTI