1p
Orbán Viktor szerint az elmúlt 20 évben kiderült, hogy az 1989-es "munka tökéletlen volt, bár előrébb vitte az országot," azóta pedig "nem volt olyan kétharmad, amely képes lett volna alkotmányozni. Hozzátette: az elmúlt évtizedekben az Alkotmánybíróság ítéleteivel orvosolta az alaptörvény "tökéletlenségeit" és ebből pedig létrejött egy "láthatatlan alkotmány"
Orbán Viktor szerint az elmúlt 20 évben kiderült, hogy az 1989-es "munka tökéletlen volt, bár előrébb vitte az országot," azóta pedig "nem volt olyan kétharmad, amely képes lett volna alkotmányozni. Hozzátette: az elmúlt évtizedekben az Alkotmánybíróság ítéleteivel orvosolta az alaptörvény "tökéletlenségeit" és ebből pedig létrejött egy "láthatatlan alkotmány.

Orbán Viktor szerint bár volt és van értelme annak, hogy polgármesterek parlamenti képviselők legyenek, mégis az összeférhetetlenség mellett érvel, ugyanis a 2014-től létrejövő 200 fős parlament esetében "nem ülhet bent 50-100 polgármester, mert akkor beszűkülne a politikai osztály, ami egészségtelen lenne." A miniszterelnök erről az MR1 Kossuth Rádió 180 perc című műsorának szerdai adásában beszélt.

A kormányfő leszögezte: a polgármestereket az emberek választották meg, ezért "azzal vádolni őket, hogy két helyről is fizetés kapnak, szerintem egy oktondi álláspont." Hozzátette: mivel a polgármestereknek el kell járniuk településeik ügyeiben és erre a leghatékonyabb helyszín a parlament, ezért "egyik munkájukból következik a másik."

Orbán Viktor úgy fogalmazott: keresik annak a megoldását, hogyan lehetne a polgármestereket másképp bevonni a döntéshozatalba, és ki is fogják választani "a magyarok alkatához leginkább illő méretű, számozású megoldást."

A miniszterelnök "szégyenlős alkotmánynak" nevezte a jelenleg hatályos alaptörvényt, mert az rögzítette, hogy csak ideiglenes és csak addig lesz érvényben, amíg a végleges el nem készül. Orbán Viktor szerint az elmúlt 20 évben kiderült, hogy az 1989-es "munka tökéletlen volt, bár előrébb vitte az országot," azóta pedig "nem volt olyan kétharmad, amely képes lett volna alkotmányozni. Mert amikor az MSZP és az SZDSZ kormányon volt, olyan volt közöttük a bizalmi viszony, amely nem tette lehetővé, hogy megalkossák az új alkotmányt."

A kormányfő hozzátette: az elmúlt évtizedekben az Alkotmánybíróság ítéleteivel orvosolta az alaptörvény "tökéletlenségeit" és ebből létrejött egy "láthatatlan alkotmány, ami azonban nem egészséges, ezért is kell most elkészíteni az új alkotmányt."

Orbán Viktor leszögezte: az alkotmány tervezetéhez benyújtott kormánypárti módosító indítványok közé befogadtak javaslatokat az Alkotmánybíróság elnökétől, a Magyar Tudományos Akadémiától, valamint zöld szervezetektől és civilek részéről is. "Ahhoz ugyanis, hogy ez mindenki alkotmánya legyen, nyitottnak kell lenni és az utolsó pillanatig nyitva kell hagyni a lehetőséget a beleszólásba" - fogalmazott a miniszterelnök.

A kormányfő megerősítette, hogy "nem baj", ha a gyermekek után járó extra szavazat kérdése napirenden marad és "majd meglátjuk," hogy néhány év múlva másképp gondolkodnak-e az emberek erről.

Orbán Viktor hozzátette: minden kérdésben - a határon túli magyarok szavazati jogával kapcsolatban, az életfogytig tartó börtönbüntetés visszaállításával kapcsolatban, vagy a családok adókedvezményeivel kapcsolatban - az érintettek megpróbálják a lehető legtöbb részletszabályozást az alkotmány szintjére emelni, de "ez lehetetlen, mert ez tönkretenné az alaptörvényt."

A Nemzeti Konzultációval kapcsolatban a miniszterelnök elmondta: nagyon nagy megerősítésnek értékeli, hogy ilyen sokan vették a fáradtságot és válaszoltak a feltett kérdésekre, mert ezzel kiderült: "nem igaz, hogy a néptől elválasztva folytatnák a politikusok a csatározásaikat, hanem igenis követik az emberek ezeket a vitákat, érdekli őket és ha lehetőségük van részt is akarnak venni benne."

"Folyamatos és masszív megerősítésre van szükségünk, hogy a munkánkat el tudjuk végezni" - fogalmazott Orbán Viktor.

Az ország gazdasági helyzetével kapcsolatban a miniszterelnök megjegyezte: "azt, hogy az ország kifelé kapaszkodik a gödörből, azt józan ésszel aligha lehet vitatni."

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG