Dr. Jörg Krämer, a frankfurti Commerzbank vezető közgazdászának véleménye szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben a legnagyobb kockázatot az eurozóna adósságválságnak továbbterjedése jelenti. Véleménye szerint abban az esetben, ha az eurózóna pénzügyminiszterei túl sokáig késlekednek a megoldással, akkor fennáll az esélye annak, hogy Olaszország fizetésképtelenné válik. Amennyiben ez forgatókönyv teljesül, akkor a világgazdaság ugyanazzal a gazdasági bizonytalansággal fog szembesülni, mint ami a Lehman csődöt követte.
USA és a recesszió
Az idei első félévben mérsékelt növekedést mutatott az amerikai gzadaság. Az amerikai kereskedelmi minisztérium második becslése szerint a második negyedévben 1,3 százalék helyett 1 százalékkal nőtt az amerikai GDP. Részletek>>
Az adatok alapján az amerikai gazdaság mérsékelt sebességet mutatott az idei év első félévében. A közgazdász véleménye szerint a politikusok még épp időben reagáltak az adósságlimit növelésével kapcsolatban, és a fizetésképtelenség elhárítását illetően. Az adósságplafon emelésével nyilvánvalóvá vált, hogy milyen mély a két párt közötti szakadék, és hogy a jövőben milyen nehéz lesz politikai kompromisszumokat kötni. A gazdasági mutatók azonban nem a recesszió irányába mutatnak, amelyet bizonyít, hogy a háztartások megtakarításai már elérték a fenntartható szintet. Azonban az eurózóna külső adósságválsága az amerikai gazdaságra nézve is nagy kockázatot jelent. Az alapvető forgatókönyv szerint az amerikai gazdaság csak lassú mértékű növekedést fog elérni a következő időszakban, ami azt jelenti, hogy a GDP növekedési üteme túlzottan lassú lesz ahhoz, hogy biztosítja a magas munkanélküliségi ráta csökkenését.
Reál GDP negyedéves növekedési üteme
Forrás: Bureau of Economic Analysis
Eurózóna: a szuverén adósságválság jelenti a legnagyobb kockázatot
Az Európai Központi Bank az euróövezeti kötvények másodpiacán volt jelen, annak érdekében, hogy fenntartsák az euróövezet pénzügyi stabilitását. Erre a lépésre többek között azért volt szükség, hogy Olaszország és Spanyolország ne süllyedjen el teljesen a szuverén adósságválságban. Azonban ez azt jelenti, hogy a bank de facto finanszírozza a periféria országait pénznyomtatással. A Commerzbank közgazdásza szerint ez az intézkedés aláaknázza a a központi bank már amúgy is lecsökkent hitelességét. Véleménye szerint a pénzügyminiszterek várhatóan ősszel hoznak majd az adósságválság megoldására újabb intézkedéseket. Feltehetően kiterjesztik az euróövezeti támogatási alap (EFSF) nagyságát 750 milliárd euróra. Dr. Jörg Krämer szerint ezzel a lehetőséggel meg fogják tudni fékezni a válság továbbterjedését és a kockázatot is képesek lesznek csökkenteni. Véleménye szerint minél tovább halogatják a döntéshozatalt a miniszterek, annál inkább nő a bizonytalanság, ami mérgező lehet a gazdaság számára. A következő évre az eurozóna 1,5 százalékos növekedését várja - ez azonban túl kevés ahhoz, hogy csökkentse a munkanélküliséget, ami közel azonos szinten van, mint az Egyesült Államokban.
GDP, infláció növekedési üteme
Forrás: Commerzbank
Kína és a gazdasági növekedés
A második negyedévben Kína éves növekedési üteme meglepő, 9,5 százalékos növekedést mutatott. Azonban a fő indikátorok, mint például az áruforgalmi index visszaesést mutatnak. Sőt, az állami felügyelet alatt álló kínai bankok egyre inkább vonakodnak a hitelek kihelyezésétől. A következő évben várhatóan a 7,5 százalékos lesz a kínai gazdaság növekedési üteme.
Privátbankár