1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Húsz éve, 1987. október 19-én a Dow Jones Industrial Average a valaha látott legnagyobb egynapos esését könyvelte el.
Húsz éve, 1987. október 19-én a Dow Jones Industrial Average a valaha látott legnagyobb egynapos esését könyvelte el. Egy ilyen jelentőségű fordulópontnál mindig felmerül a kérdés, hogy megismétlődhetnek-e a korábbi események. Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája szerint vannak hasonlóságok az akkori és a mostani helyzet között.

A húsz évvel ezelőtti 22,6%-os zuhanás, aminek azóta a közelébe sem került a világ, ma 3.139 pontot jelentene az indexben. A második legnagyobb egynapos zuhanás az 1929-es világválságkor volt, de akkor is csak 12,8%-ot tudtak az ablakokon kihulló brókerek összehozni (igaz, azt követte egy 11,7%-os, majd egy 9,9%-os nap is akkortájt), a modern érában pedig még 8%-nál sem láttunk nagyobb napi zuhanást.

A kiváltó okok Móró Tamás, a Concorde részvénystratégájának elmondása szerint elég misztikusak a mai napig, a szakirodalom fekete hattyú effektusként (előre nem látott, kis valószínűségű és emiatt óriási hatású esemény) emlegeti. Az amerikai gazdaság akkortájt egy "soft landing" fázisban volt, a korábbi években száguldó növekedés lassulni látszott, kordában tartott infláció mellett. Az indexek abban az évben tetőztek, majd lassan ereszkedni kezdtek, bár már a korábbi napokban is akkori rekord mértékű eséseket lehetett látni, többek közt a megelőző pénteken. A hétvégén az amerikai pénzügyminiszter aggodalmát fejezte ki a zuhanó részvény-árfolyamok láttán.


Kép: Wikipedia

Hétfőn aztán az ázsiai piacok ismét eséssel nyitottak, majd jött a hír, hogy amerikai hadihajók egy iráni olajfúró szigetet támadtak meg. Innentől pedig a félelem vette át az uralmat, amit sokak szerint a program kereskedés tetézett, mivel az előre beprogramozott és egymást generáló stop-loss-ok az árra való tekintet nélkül szórták a részvényeket, miközben a brókerek a fejüket vesztve tették ugyanezt.

„A világban egyöntetű a vélekedés, hogy ilyesmi ma már nem ismétlődhet meg, amely optimizmusra minden oka meg is van a szakmának, ugyanakkor a szakma mindig optimista, amíg valami valahol borzasztóan el nem romlik” – mondta a Concorde munkatársa.

Miben hasonlít az akkori és a mai helyzet?

Hasonló gyors pánikot valószínűleg csak egy nagy horderejű geopolitikai sokk okozhatna Móró Tamás szerint. Ha például az Egyesült Államok váratlanul megtámadná Iránt, esetleg még Oroszország is beszállna a konfliktusba, az olaj ára az egekbe szökkenne (érdekes módon az "egek" az nem is olyan régen még 100 dollár feletti olajárat jelentett), a közel-keleti befektetők tömegével likvidálnák pozícióikat, ami beindítaná a hatalmas tőkeáttétellel operáló kockázati alapok eladását is, és ekkor lehet, hogy a pénzek nem érkeznének meg elég gyorsan a vételi oldalra.

A legnagyobb kockázatot e szempontból szerinte a nagy tőkeáttételt biztosító, rendkívül elterjedt származtatott piaci termékek jelentik, amelyeket Warren Buffett csak "pénzügyi tömegpusztító fegyverekként" aposztrofál. Talán nem véletlen, hogy az általa fémjelzett világ legnagyobb alapja, a Berkshire Hathaway jelenleg 40 milliárd dollár készpénzen ül (azonban ez is csak a kezelt vagyon hatoda nagyjából!), a megfelelő alkalmat várva a belépésre.

Móró Tamás szerint tehát egy hasonló krach gyakorlatilag elképzelhetetlennek tűnik, azonban mivel éppen ez a feltétele a bekövetkezésének, ezért teljesen nyugodtak nem lehetünk. Mit tegyünk, ha itt a baj? A Concorde munkatársa szerint, ha meg vagyunk győződve arról, hogy valamilyen fundamentális változás következett be a világban, akkor a legjobb eladni. Egyébként a legtöbb szakértő azt ajánlja, hogy semmit ne tegyünk, ugyanis volatilis időszakban, nem tiszta fejjel könnyen lehet, hogy mi leszünk azok, akiken mások nyernek, így ilyenkor legjobb hosszú távon gondolkozni, és nem reagálni az eseményekre.

Héjahiány: pengeélen a magyar alapkamat
A válság jó reklám volt a felzárkózóknak
Sorra jönnek elő a válság mellékhatásai
Bajban a világgazdaság - megmenthető Amerika?
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG