1p
A magyar versenyképességet hátráltató tényezők közé elsősorban a kormányzati túlszabályozás, a kiemelkedően magas adóterhek és a finanszírozási nehézség tartoznak
A Világgazdasági Fórum versenyképességi felmérése szerint Magyarország az előző évekhez hasonlóan tovább javított a helyzetén, jelenleg a 48. helyen állunk. Régiós összehasonlításban Magyarország teljesítménye átlagosnak mondható.

A Világgazdasági Fórum (WEF) globális versenyképességi indexe alapján Magyarország jelenleg a 48, helyet foglalja el a vizsgált országok között. A WEF 2003 óta teszi közzé az éves globális versenyképességi indexét, az idei évi vizsgálatban 142 ország szerepel. Vakhal Péter, a Kopint-Tárki munkatársa tartott részletes tájékoztatót Magyarország versenyképességi helyzetéről a WEF globális idei évi indexe alapján.

A WEF globális versenyképességi indexe több mint 100 összetevőből áll, amelyek összesen 12, a versenyképesség szempontjából kulcsfontosságú pillért alkotnak. Az index összeállítói elsősorban a gazdasági növekedés feltételeit vizsgálták. A pillérek között többek között szerepel az intézményi háttér (korrupció mértéke, bürokrácia nagysága), az infrastruktúra, a makrogazdasági környezet (GDP arányos államadósság, infláció) a felsőoktatás és a szakképzés, a pénz- és tőkepiacok fejlettsége valamint az innováció. Az index előállításához szükséges adatok két forrásból származnak, az évente készülő vállalatvezetői felmérésekből és statisztikai tényadatokból.

A vizsgált országok között továbbra is Svájc a legversenyképesebb, a második Szingapúr, a harmadik Svédország, amely így az EU legversenyképesebb országa is. Az Egyesült Államok az ötödik, Németország a hatodik, Japán kilencedik, míg Kína a 26. helyen áll.

Az index gazdasági fejlettség alapján az országokat 3 csoportba sorolja, megkülönbözteti az innováció vezérelte, a hatékonyság vezérelte és a tényező vezérelte gazdaságokat. Magyarország az innováció és a hatékonyság vezérelt gazdaságok között helyezkedik el. Európa legversenyképesebb országai Svájc és Németország, Görögország a 90. helyezésével a legkevésbé versenyképes ország. A görög makrogazdasági mutatók a legrosszabbak a vizsgált gazdaságok között, valamint a gazdaság pénz- és árupiaci hatékonysági gondokkal is küzd. A vizsgálat szerint Európa motorját Nyugat-Európa és Észak-Európa alkotja.

Magyarország az idei évben a 48. helyen áll a veresenyképességi rangsorban. A WEF által elkészített versenyképességi felmérések szerint Magyarország versenyképességének javulása már 2008 óta tart. Ahogy arról korábban a Privátbankárnál is beszámoltunk az IMD által elkészített versenyképességi index alapján Magyarország az utóbbi években folyamatosan romló tendenciát mutatott a versenyképesség területén. Vakhal Péter véleménye szerint a két mutató közötti eltérés elsősorban a vizsgált országok számának az eltérésével, valamint módszertani különbségekkel indokolható.

Az index eredményei alapján megállapítható, hogy régiós összehasonlításban átlagosan teljesítünk. Szlovákia a jó gazdasági mutatói ellenére évről évre rosszabbul teljesít, ennek oka elsősorban a korrupció, bűnözés, az állami túlszabályozás magas foka, amely jelentősen lerontja az ország eredményeit. Magyarország versenyképessége 2008 óta folyamatosan javul. Csehországban kis mértékű romlás tapasztalható, a "jó tanuló csak rontani tud" esete áll fenn.


Forrás: Kopint-Tárki
*az alacsonyabb érték a jobb

Az EU27 szinte minden kategóriában jobban teljesít, mint Magyarország. A visegrádi országok munkaerőt tekintve sokkal rugalmasabbak, mint az unió országai. Magyarország a technológia és az innováció területén éri utol a Visegrádi országokat. Intézményeket, felsőoktatási pilléreket tekintve azonos szinten helyezkedünk el a visegrádi országok átlagával.

A magyar versenyképességet tekintve az infrastruktúra területén kifejezetten jól teljesítünk, rugalmas, azonban nem mobil munkaerőpiaccal rendelkezünk. Továbbra is jó a szellemi tulajdon védelme, a pénzpiaci termékek elérhetősége, és tovább javul a tudományos kutatás. Ugyanakkor továbbra is túlsúlyban vannak hátráltató tényezők. Hátrányban vagyunk a magas adóterhek, a rendkívül nehézkes és bürokratikus állami támogatásokhoz való hozzáférés és a nagy fokú állami szerepvállalás miatt.  Érdemes megemlíteni a gyenge közbizalmat, ahol a 130. helyen állunk: közbizalom alatt a politikusok, a napi politika iránt érzett bizalmat értik az index összeállítói. Magyarország esetében a makrogazdasági mutatók is kedvezőtlen képest festenek a versenyképességi helyzetünkről, az árstabilitás, az államadósság, árfolyam instabilitás, volatilitás, mind visszahúzza az indexet.


A Visegrádi országok versenyképességi pontszámai a 12 pillérben
Forrás: Kopint-Tárki
*A nagyobb érték a jobb. Minden sorban zölddel van jelölve a legjobb érték, sárgával pedig a legrosszabb.

Hazánk versenyképességét továbbra is leginkább az intézményi tényezők húzzák le: elsősorban a rendkívül magas adóterhek, a magas áfa, a nehézkes hozzáférés a közösségi alapokhoz, a súlyos költségvetési hiány és az államadósság problémája. A kedvezőtlen makrogazdasági mutatószámok és a közbizalom csökkenése is rontotta a magyar versenyképességet.. A versenyképességi indexre pozitív hatást gyakorolt a javuló infrastruktúra, az internet elterjedése az iskolákban, az export vezérelte külkereskedelem, valamint az oktatásra és a kutatás-fejlesztésre fordított kiadások növekedése.


Magyarország versenyképessége
Forrás: Kopint-Tárki

Vakhal Péter az eredményekhez hozzáfűzte, hogy a versenyképességünket befolyásoló tényezők csak hosszú távon változtathatóak meg, ezért az elkövetkező években nem várható Magyarország versenyképességének megítélésében nagy változás. 

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG