A magyar tőkepiac él és mozog - kezdte előadását Szécsényi Bálint, utalva arra, hogy mozgalmas negyedév előtt áll a hazai értéktőzsde. Még idén bevezetik a parkettre a CIG Pannónia biztosító részvényeit, sor kerül az RFV kötvénykibocsátására, valamint az Őrmester Nyrt. is megjelenik papírjaival az értéktőzsdén.
Az Equilor ügyvezetője szerint a hazai cégek külföldi tőzsdékre történő bevezetése nem váltotta be a korábban ehhez fűzött reményeket: a külföldi alapok érdeklődését nem sikerült felkelteni, a társaságok ismertsége nem nőtt jelentősen, és a bevezetés kapcsán felmerülő költségek is nehezen térültek meg. A BÉT-en jegyzett részvények magyar és külföldi forgalmának megoszlását vizsgálva pedig az látszik: a blue-chip részvények elsődleges tőzsdei forgalmának több mint 99 százaléka a párhuzamos külföldi jelenlét ellenére a hazai tőzsdén zajlik.
Ezzel szemben a hazai kibocsátás mellett szól többek között az adott cégek itthoni jelentős ismertsége, a magasabb likviditás. Szécsényi Bálint emellett kiemelte: a hazai tőzsdén nincs bevezetési díj, alacsony a forgalomban tartási díj, és a hazai beszámolási kötelezettségek is általában enyhébbek a külföldiekhez képest. Az itthon bevezetett papírok ráadásul könnyebben kerülnek bele az index-kosárba, mintha külföldön forognának; a BÉT-en akár rövid távon is sztárpapírrá válhat egy magyar cég részvénye, míg külföldön erre meglehetősen kicsi az esély.
Szécsényi Bálint a BÉT jövőbeli teljesítményét illetően is optimista. Véleménye szerint ugyanis a válság elmúltával javulhat Magyarország makrohelyzete, ez pedig a kockázat csökkenésével más tőzsdékhez képest jelentős felhajtóerőt jelenthet, azaz a budapesti börze lekörözheti a világ más tőzsdéit.
Privátbankár - Gáspár András