1p
Az európaiak különösen aggódnak a munkanélküliség, az árak és a vásárlóerő alakulása miatt. Ezeket szorosan követik a politikai és gazdasági stabilitás, a bűnözés és az egészségügyi ellátás miatti aggodalmak
Az európaiak különösen aggódnak a munkanélküliség, az árak és a vásárlóerő alakulása miatt. Ezeket szorosan követik a politikai és gazdasági stabilitás, a bűnözés és az egészségügyi ellátás miatti aggodalmak - derül ki a GfK Csoport évente elvégzett GfK „Európai kihívások 2011” felmérésből.

A munkanélküliség 2011-ben ismét az első helyen szerepel az európai aggodalmak listáján jelenlegi 39 százalékos értékével. Az előző évi 4 százalékpontos esésnek köszönhetően visszatért a 2009-es szintre – mutat rá a GfK Csoport évente elvégzett „Európai kihívások 2011” felmérése. A kérdés Spanyolországban a legégetőbb, ahol tovább emelkedett, és a lakosság több mint háromnegyede aggódik a munkaerő-piaci helyzet miatt. Ez azonban nem meglepő Spanyolország több mint 20 százalékos munkanélküliségi rátáját tekintve. Ezzel szemben a munkanélküliség szinte egyáltalán nem ok az aggodalomra Hollandiában, ahol a ráta mindössze 6 százalékon áll.

Ami a magyarokat illeti, 2011 márciusában a lakosság 44 százaléka számított a munkanélküliség további növekedésére, ami a korábbi várakozásokkal összehasonlítva pesszimistább képet mutat. (Forrás: GfK-Corvinus Fogyasztói Bizalom Index)

Nő az infláció miatti aggodalom

A munkanélküliség csökkent az Unióban

Az európaiak egyre jobban aggódnak az árak és a vásárlóerő miatt. A 2008 óta tartó folyamatos csökkenés után idén az európaiak 26 százaléka (a 2010-es adatnál 8 százalékponttal többen) mondta azt, hogy aggódik az infláció miatt. Negyvenkét százalékos eredményével az inflációs aggodalmak Oroszországban a legmagasabbak, ahol az árak mintegy 9 százalékkal emelkedtek. A megkérdezettek egyharmada fejezte ki aggodalmát az emelkedő árak miatt Németországban, Lengyelországban, míg negyedük Franciaországban.
Magyarországon mintegy tízből kilencen úgy vélik, tovább fognak emelkedni az árak, és átlagosan 13 százalékos inflációval számolnak. A 2011. márciusi adat szintén a lakosság borúlátását tükrözi. (Forrás: GfK-Corvinus Fogyasztói Bizalom Index)


A belgák nyugtalanok a politikai fejlemények miatt

Négy százalékpontos emelkedésével a politika és a kormányzat azok a témák, melyek fontosabbá váltak az európaiak aggodalmai között. Ezt tükrözi a prioritási sorrend is, mivel az előző évben a téma a hetedik helyen állt a rangsorban, míg 2011-ben felugrott a lista harmadik helyére. Ötvenhét százalékos eredményükkel a belgák voltak a legnyugtalanabbak, ami annak köszönhető, hogy az országnak évek óta nincsen stabil kormánya. Olaszországban az aggodalom majdnem ugyanakkora, és minden harmadik polgár fejezte ki aggodalmát.

A bűnözéstől való félelem a franciák, hollandok és olaszok között a legnagyobb

A bűnözés kérdése a negyedik helyen maradt a 2011-es aggodalmak listáján. Az emberek nagyobb erőfeszítéseket szeretnének látni a bűnözés elleni küzdelem terén Olaszországban (23%), Franciaországban és Hollandiában (mindkettő 22%), miközben a kérdés szintén jelentős fontossággal bír Németországban (17%) és az Egyesült Királyságban (14%).

Még mindig sokan aggódnak a gazdasági stabilitás miatt is

A gazdasági stabilitással kapcsolatos nyugtalanság két hellyel lejjebb került az európai aggodalmak listáján. Az előző évhez viszonyítva az aggodalmak összességükben 16 százalékról 12 százalékra estek, ezzel az ötödik helyet szerezve meg. Azonban számos országban a gazdasági fejlődés miatti aggodalom így is jelentős maradt. A spanyoloknak alig kevesebb mint egyharmada (30%), valamit az olaszok (22%) és a britek (19%) ötöde aggódik jelenleg e kérdés miatt.



A lengyelek és a németek aggódnak leginkább az egészségügyi szolgáltatás miatt

2011-ben az európaiak 12 százaléka fejezte ki aggodalmát az egészségügyi szolgáltatás miatt. 2010-hez képest ez egy százalékpontos emelkedést jelent. Huszonhárom százalékos eredményükkel a lengyelek a legnyugtalanabbak az egészségügyi szolgáltatás miatt, őket a németek követik 19 százalékkal.

A nyugdíjak és az oktatás a jelenlegi égető problémák a németek számára

Az előző évhez képest a nyugdíjak és a nyugellátások miatti aggódás két százalékponttal 11 százalékra emelkedett 2011-ben. A németek mutatták a legnagyobb pesszimizmust ezzel a témával kapcsolatban (17%), őket a lengyelek, osztrákok és az oroszok követik (mindannyian 15%).

2011-ben felerősödtek az oktatási politikával szembeni elégedettség hangjai Európában, és 3 százalékponttal, 10 százalékra emelkedett, amivel a nyolcadik helyet szerezte meg az európai aggodalmak listáján. Tavaly még az aggodalmak tízes listájának alján foglalt helyet. Emelkedő tendenciát mutatva a téma a németeknek számára a legaggasztóbb (23%), őket az osztrákok (19%) követik. Hollandiában és az Egyesült Királyságban is még a 10 százalékos határ felett van a nyugtalanság szintje.

Az oroszokat különösen aggasztja a lakhatás

A lakhatás és lakbér problémája az idei aggodalmak listáján a kilencedik helyen áll, ami egy helynyi visszaesést jelent a rangsorban az előző évhez képest. A legmeglepőbb az oroszok aggodalma, ahol a lakhatási helyzet sürgős javításának szükségességét a megkérdezettek egynegyede említette, ami 6 százalékponttal magasabb, mint az előző évben. A probléma miatt aggódók arány kétszámjegyű még Franciaországban 12 százalékkal.

Az olaszok és az osztrákok nagyon aggódnak a bevándorlás és az integráció miatt

Az európaiak bevándorlás és integráció miatti aggodalmai egy hellyel lejjebb kerültek az aggodalmak listáján, és 9 százalékkal ez a kérdés került az 2011-es európai aggodalmak top 10-es listájának utolsó helyére. Az előző évhez képest ez egy százalékpontos emelkedést jelent. Az olaszok és az osztrákok tűnnek különösen nyugtalannak a maguk 26 és 22 százalékával, ami azt jelenti, hogy körülbelül minden negyedik polgár látja szükségesnek a cselekvést. A polgárok aggódnak a kérdés miatt az Egyesült Királyságban, Belgiumban és Hollandiában is, ahol ezek az értékek 16 és 12 százalék között váltakoznak.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG