11:30
A vártnál lényegesen gyengébb lett a német ZEW üzleti hangulatmutatója. Az elemzők számítottak rá, hogy a júliusi -15,1 pont után tovább esik az érték, a -37,6 pont azonban alaposan meghaladja a -26 pontos árakozásokat.
Az európai tőzsdéken megbicsaklott az emelkedés a mutató publikálása után, ahogy a magyar részvények és a BUX index is veszített valamelyest a lendületből.
Negyed órával az adat ismertetése után a BUX 2,3 százalékos pluszban állt, a vezető részvények közül az OTP továbbra is 4,7 százalékos emelkedésnél járt. A Mol 3,5 százalékot hízott a hétfői záróhoz képest, a Richter stagnálás körül áll, a német anyával rendelkező Magyar Telekom enyhe mínuszban állt.
09:20
Több tényező is felfelé tolhatja ma az árfolyamokat Európában és a budapesti tőzsdén is. Egyrészt a piacokon valamelyest erősödött az optimizmus, egy fokkal jobban bíznak abban, hogy a világgazdaság pozitív fordulatot vesz. Ennek oka a Raiffeisen elemzői szerint Ben Bernanke pénteken délután esedékes Jackson Hole-i beszéde. A Fed elnöke tavaly itt fektette le a mennyiségi lazítás második körének első kockáit, és a várakozások most is magasak. Ahogy egyre rosszabb makrogazdasági adatok jelennek meg, a munkanélküliség magasan ragadt, 500-600 milliárdnyi újabb stimulussal számol a piac. A politikai nyomás ugyanakkor magas (a kampány részévé vált a téma), így a bizonytalanság most nagyobb, mint tavaly ugyanilyenkor.
Emellett az elmúlt időszak zuhanásai sok papír árfolyamát olyan szintre taszították, ahol már komolyabb vételi érdeklődésre lehet számítani.
Ennek megfelelően Európa tőzsdeindexei pluszban indították a napot: Londonban 1 százalékos az emelkedés, Frankfurtban 1,1 százalékos, Párizsban 1,2 százalékos. A BUX pedig 243 pontos emelkedéssel, 18348 ponton nyitott, ami a hétfői záróértékhez képest 1,34 százalékos emelkedést jelent.
A vezető részvények közül az OTP állt az emelkedés élére, a bankpapír néhány percce a kereskedés kezdete utá már több mint 3 százalékos emelkedésnél járt. Másfél százalékkal drágább a Mol, a Telekom és a Richter tegnapi záróértéke körül forog.
A befektetők ma a német gazdasággal kapcsolatos várakozásokról árulkodó hangulatindexre és az amerikai újlakás-építésekkel kapcsolatos adatokra fordítanak nagyobb figyelmet.
Privátbankár