A Nigerbe ömlik a Shell olaja
Európa legnagyobb olajipari vállalata szerdán hozta nyilvánosságra jelentését, amely szerint a létesítményeiből származó szennyezés nagysága a tavalyi évben több mint duplája volt az előző évinek, és négyszerese a három évvel ezelőttinek.
Az olajipari óriás szerint a tavalyi környezetszennyezés nagyrészt két incidens számlájára írható: tolvajok megrongáltak egy kútfejet az Odidi olajmezőn, illetve fegyveresek felrobbantottak egy olajvezetéket. Összesen 13 900 tonna nyersolaj került a folyó torkolatába, de a vállalatnak sikerült közel 10 000 tonna kiömlött nyersanyagot visszanyernie.
A Shell 1956 óta folytat olajkitermelést a Niger deltájában. Nigériai lázadók rendszeresen támadják a Shell olajvezetékeit, és rabolják el a vállalat dolgozóit.
A térségben tevékenykedik a Mozgalom a Niger-delta Egyenjogúságáért (MEND) nevű lázadócsoport, amely támadásaival a Nigéria devizabevételeinek több mint 90 százalékát kitevő olajszektort akarja tönkretenni. A lázadók azt állítják, hogy a terület olajjövedelmeinek igazságosabb elosztásáért harcolnak, azt akarják, hogy a Niger deltájában kitermelt olaj nagyobb része maradjon a térségben, amely tekintélyes olajkészletei és az ötven éve ott folyó kitermelés ellenére változatlanul roppant szegény.
Olajkatasztrófa: a BP mindent fizet
Olajkatasztrófa: rosszabb lesz az Exxon Valdeznél
MTI