Az MTI kérdésére a politikus elmondta: az erőművek reprivatizálásával kapcsolatban konkrét elképzelés még nincs, javaslatuka szerint a távhő áfa tartalmát öt százalékra kellene csökkenteni. Ezzel a javaslattal - ha az Országgyűlés elfogadná - havonta egy-egy család 4500 forintot takaríthatna meg.
A Fidesz szerint a kormánynak az a napokban bejelentése, miszerint ha csökken a gáz ára, akkor csökkentik a támogatást is, újabb megszorítást jelent. "A kormány újra kommunikációs trükköket dobott be az egyenes beszéd helyett, és ismételten csúnyán átveri az embereket" - kommentálta a szociális miniszter bejelentését László Tamás.
A politikus emlékeztetett Gyurcsány Ferencnek és Lendvai Ildikónak arra az évekkel ezelőtti szavaira, amikor a kormányfő és a szocialista frakció vezetője nyilvánosan - László Tamás szavai szerint - "szép lassan" azt mondta: nem lesz gázár emelés. Ehhez képest 2002-óta 11 alkalommal emelték a gáz árát, s tavaly négy alkalommal nőtt a tarifa, amit ugyanennyi alkalommal követett a távhő árának növelése is - jegyezte meg, majd hozzátette: mindig akkor növekedett "hihetetlen ütemben" az energia ára, amikor MSZP-SZDSZ kormány volt hatalmon.
Mint mondta, amellett, hogy emelkedik az energia ára, az elmúlt négy évben a kormány folyamatosan csökkenti a gáz- és távhő kompenzáció összegét. Tájékoztatása szerint 2006-ban még 208 milliárd forint jutott e célra, egy évvel később már csak 112 milliárd, tavaly 82 milliárd, s idén már csupán 60 milliárd forintot biztosít a kormány a rászorulóknak.
Minél tovább marad hatalmon ez a "reménytelenség kormánya", a családok élete annál nehezebb lesz, hiszen a kormány mindig elvesz az emberektől, még akkor is ha adhatna - mondta a politikus.
Változik a gáz- és távhőtámogatás
Ha olcsóbb a gáz, kisebb a támogatás
Nagy kárt okoz a gázár-támogatás?
Övön aluli lesz a februári gázszámla
Indokolt lenne, de nem emelik a gázárat
MTI