Az MVM kiemelt szerepet visz majd a Nemzeti Energiastratégia megvalósításában, a kormány ezért is támogatja a társaságot a kitűzött növekedési és regionális fejlődési pályán - mondta Dr. Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter az MVM középtávú stratégiája ismertetésére rendezett sajtótájékoztatón. A nemzeti energetikai társaságcsoport középtávú stratégiájában lefektetett célok az intenzív, organikus növekedést tartalmazzák konkrét számokkal, akciótervekre lebontva. A növekedés inorganikus fejlődési lehetőségeit az MVM a piaci helyzet folyamatos elemzésével határozza meg.
Hangzatos tervek
Baji Csaba, az MVM Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, erős, sikeres, integrált, a regionális piacon is meghatározó nemzeti vállalatot építenek, amely támogatja a kormányzat energetikai céljainak megvalósítását, vagyis az ellátásbiztonságot és az energiafüggőség csökkentését, az energiatermelés és szolgáltatás fenntartható fejlesztését. A társaságcsoport stratégiája ugyanakkor a tágabb nemzetgazdasági fejlesztéseket is segítheti, hiszen a magyar vállalatok versenyképességének növelése mellett beruházásai végrehajtásába beszállítóként bevonhatja a hazai kis- és középvállalatokat is. Ezzel az MVM Csoport növelheti a foglalkoztatást, s élénkítheti a magyar gazdaságot.
Az elnök-vezérigazgató szerint a vállalatcsoport stratégiája világos, egyértelmű, ellenőrizhető és megvalósítható. Három fő pillére a versenyképesség növelése a hazai szabályozási változásokhoz való gyors alkalmazkodás által, az egyre hatékonyabb működés, valamint az értékteremtő magyarországi és regionális növekedés. Előbbi azt jelenti, a társaságcsoport a szabadpiac és az egyenlő verseny elve, valamint a hazai és uniós jogszabályok maximális tiszteletben tartása mellett, az ország energetikai ellátásbiztonsága érdekében folyamatosan követi a nemzeti szabályozást, s él a kínálkozó lehetőségekkel. A stratégia második pillére alapján az MVM Csoport működésében meghonosítja a nemzetközi legjobb gyakorlatokat, a fogyasztók és a tulajdonos érdekeinek védelmében kiaknázza az integrált vállalatcsoporti működés kínálta szinergiákat.
Plusz 20 évig "élhet" a Paksi Atomerőmű
A középtávú stratégia harmadik pillérével kapcsolatban Bács Zalán, az MVM Csoport stratégiai vezérigazgató-helyettese úgy fogalmazott, a növekedés legfontosabb konkrét lépései a Paksi Atomerőmű 20 éves üzemidő hosszabbítása és későbbi bővítése, a megújuló energiaforrások hasznosítása, a csoport belépése a földgáz nagykereskedelmi és földgázszállítási piacra, a regionális, elsősorban nyugat-balkáni és romániai terjeszkedés, valamint további, elsősorban innováció- és diverzifikációalapú fejlesztések lehetnek.
Mindezen beruházások eredményeképpen az MVM Csoport működési eredménye 2013-ig 50-60 milliárd forinttal nőhet. Ugyanezen időszak során a társaságcsoport gazdasági hozzáadott érték (EVA) mutatója a korábbi negatív tartományból pozitívba fordul. A társaságcsoport EBITDA mutatója 2020-ra elérheti a 250 milliárd forintot (jelenértéken mintegy 940 millió eurót).
Privátbankár