“A világgazdasági válság súlyos etikai hibákra világított rá. Az üzleti világ minden résztvevője, a bankokat is beleértve, hihetetlen mértékben túlszabályozottak. A krízis alatt megtapasztalhattuk, hogy minden szabályozás ellenére, sőt lehet, pont miattuk, az egyes szereplők kihasználták a kiskapukat, és etikátlan megoldásokhoz folyamodtak.”-mondta Katka Benesova, a számviteli szakembereket tömörítő globális szövetség, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatója.
Az ACCA jelentése két, meghatározó keretrendszert fogalmaz meg az etikus viselkedés állandó fenntartására: az egyik szabályokon alapul, míg a másik alapelveken. Ugyanakkor egyik sem biztosít garanciát a felelős üzleti magatartásra. Még a gondosan megalkotott szabályok is hagyhatnak kibúvót a gátlástalanabbaknak, míg az alapelvek összezavarhatják azokat, akik bizonytalanok annak megítélésében, hogy mi számít helyesnek avagy helytelennek az üzleti életben.
A jelentés továbbá megállapítja, hogy az etikus üzleti vezetés melletti szilárd elköteleződés garancia lehet a reputáció esetleges sérülésének kivédésére, és alapvető része kell hogy legyen mindenféle kockázatkezelési stratégiának.
Az ACCA jelentése a következő javaslatokat fogalmazza meg:
- Az üzleti világ részesítse előnyben az olyan felsővezetőket és pénzügyi szakembereket, akik zsigerből elhatárolódnak a korrupció mindenfajta megnyilvánulásától.
- Minden üzlet alkossa meg saját, kőbevésett etikai rendszerét, amelyet aztán folyamatosan terjesszen a szervezet minden szintjén. Az etikai rendszer leírása legyen szerves része az éves jelentéseknek.
- Az etikus felelősségtudat ne csupán a szervezeten belül érvényesüljön. Az üzleti világ minden szereplője fektessen hangsúlyt az etikus magatartás külvilág felé történő kommunikálására.
- Az etikus működés ne csupán a pénzügyi válság idején kapjon hangsúlyt, hanem a gazdasági fellendülés alatt is elsődleges alapelvként legyen jelen a szervezetek életében.
“Mivel minden szervezeten belül mi emberek hozzuk meg a döntéseket, mindenfajta szabályrendszer hatékonysága a döntéshozók hozzáértésén és becsületességén múlik majd. Éppen ezért bír kiemelt jelentőséggel, hogy állásinterjúk alkalmával a tisztességes és etikus jelöltek részesüljenek előnyben.”–tette hozzá Benesova.
Privátbankár - Zsiborás Gergő