1p
A svájci gazdasági miniszter meglepő kijelentései erősítik a frankot, miközben az elemzők már 85%-ra valószínűsítik, hogy a válságból való kilábalás "W" alakú lesz
A svájci gazdasági miniszter meglepő kijelentései erősítik a frankot, miközben az elemzők már 85%-ra valószínűsítik, hogy a válságból való kilábalás "W" alakú lesz. Ami korábban elképzelhetetlen volt, ma már szinte valóság, Európa és Amerika újra a recesszió szélén, a magyar növekedési kilátásokkal kapcsolatban egyre nagyobb a bizonytalanság. Cikkünk folyamatosan frissül.

FŐBB ESEMÉNYEK
  • Csütörtök este négy nap után mínuszban zártak az amerikai tőzsdeindexek. A Fehér Ház tovább rontotta idei és a 2012 végére vért GDP-előrejelzését. Nem adnak okot optimizmusra a legfrissebb, pénteken közölt amerikai munkanélküliségi adatok sem.
  • Tegnap az eurózónából érkeztek rossz hírek, ezek tovább erősítették a recessziós félelmeket. Egyre valószínűbb, hogy a világgazdaság "W" alakú pályát bejárva egy újabb recesszió után lábal ki a válságból.
  • A svájci gazdasági miniszter szerint Svájcnak hozzá kell szoknia az erős frankhoz.
  • A magyar kormány jövő hét szerdán részletes bejelentésekre készül, a várt növekedési ütem elmaradása miatt a kormánynak 100 milliárdos lukat kell betömnie a költségvetésben. Bizonyos fogyasztási adókat emelni fognak, elképzelhető, hogy a bankoknak még nagyobb terhet kell vállalniuk a devizaadósok megmentésében.
15:30

Délután 3 óra körül már 250 felett is járt a frank, azonban ezt követően megtorpant az erősödés.

14:55

4000 forint alá került az OTP, a bankpapírok értéke 3981 forint a pesti parketten, elemzők szerint ez akár megnyithatja az utat egy nagyobb zuhanás előtt is. A Richter és az MTelekom továbbra is jól tartja magát, míg a Mol szintén mínuszban. A forgalom nagyon gyatra, két órával zárás előtt bőven az e havi napi átlag alatt van az érdeklődés. 



13:54

"Ami az OTP-vel történik, az a tőzsdei spekuláció kategóriája"

Délután 2 előtt nem sokkal 0,4%-os mínuszban van a BUX a tegnapi záróértékéhez képest, a vezető részvények közül a Mol és az OTP is erős lejtmenetben - bár a forgalom nagyon alacsony a pesti parketten. Az OTP közel 4 milliárdos forgalomban a lélektani határnak tekintett 4000 forintos szint környékén táncol, bár az alá egyelőre nem került. A Mol 17 250 forint jelenleg, vagyis 0,1%-kal gyengébb, mint tegnap záráskor.

Az OTP árfolyama pénteken

Forrás: BÉT


Sőre Balázs, a Buda-Cash elemzője szerint az OTP nem áll rosszabbul mint a nemzetközi bankpapírok, a szakértő szerint az árfolyam gyengülésében nem valószínű, hogy szerepet játszik Orbán Viktor azon bejelentése, hogy a bankoktól nagyobb áldozatot vár a devizahitelesek megsegítésében. Az OTP árfolyama leginkább az általános nemzetközi mozgásokat követi le. Felvetésünkre, hogy a svájci frank árfolyama mennyiben játszhat szerepet az OTP mai gyengélkedésében, Sőre úgy nyilatkozott, hogy a bankpapírok árfolyamát mostanában leginkább a spekuláció hajtotta, jellemzően 3800 illetve 4200 forintos sávban. "Az árfolyam mozgása mögött nem látok, fundamentális, hosszú távra ható híreket. A piac teljesen hektikusan teljesít, 10%-ot erősödik egy-két nap alatt, majd vissza, ez a tőzsdei spekulációba tartozik" - mondta Sőre, aki szerint nyilván a svájci frank erősödése is érezteti hatását az árfolyamon, de annak szintjét nehéz lenne meghatározni.

12:40


A forintgyengülés továbbra is inkább a külföldi eseményeknek tudható be, semmint a belföldi eseményeknek (a kormányfő ismét utalt rá, hogy a devizaadósok mentése még több terhet jelenthet a bankoknak). Már  tegnap az eurózónából érkező rossz hírek sem kedveztek a forintnak, az augusztusi beszerzési menedzserindex a vártnál gyengébb volt, jóval a korábban becsült érték alatt maradt.
Ez meglepte a piacokat, mivel egy emelkedő tendencia tört meg - magyarázta kérdésünkre válaszolva Taracky Andrej, a Buda-Cash devizapiaci üzletágvezetője. Az eurózóna lassulás pedig mindenképpen kihat Magyarországra, a hazai gazdaság növekedésével kapcsolatos aggályok gyengítették leginkább a forintot. Emellett persze az általános nemzetközi hangulat sem kedvezett a hazai fizetőeszköznek. 



"W" alakú kilábalás jöhet

Az amerikai tőzsdék estek tegnap, Ázsia és a BÉT is mínuszos volt, általános a pesszimizmus a tőzsdéken. A tegnapi európai adat mellett a rossza hangulat fő oka recessziótól való félelem, a válságot követő kilábaló szakasznak, úgy tűnik, hamarosan vége. A korábban sokat hangoztatott tétel, miszerint a válságból való kilábalás nem "W" alakú lesz, mára egyre kevésbé tartható, úgy látszik, a világgazdaság megint recesszióba csúszik - az elemzők 85%-ra teszik ennek valószínűségét.

Meglepő bejelentés Svájcból

A svájci frank oldaláról nézve a piacot, azt látjuk, hogy a CHF sokkal nagyobb mértékben erősödött ma, mint ahogyan a forint gyengült - hívta fel rá a figyelmünket Taracky. Ennek pedig 3 oka van.

Az egyik a már említett bizonytalanság, a tőzsdei rossz hangulat, így a CHF "kvázi" menedékdeviza státusza előtérbe került. Az erősödés igazi hajtóereje azonban nem ez - húzta alá a Buda-Cash üzletági vezetője.

A svájci gazdasági miniszter, Johann Schneider-Ammann (képünkön) egy, pontosabban kettő meglepő bejelentést tett a tegnapi napon. Úgy nyilatkozott: "Svájcnak hozzá kell szoknia az erős frankhoz". Az elmúlt hetekben számos olyan intézkedést tettek - főleg a Svájci Nemzeti Bank -, ami a frank gyengítését célozta, a mostani kijelentés egyenértékű az eddigi erőfeszítések kudarcának beismerésével. Az eddig sem volt titok, hogy a svájci intervenciók nem voltak elegendőek a frank erősödésének megállítására - hatásuk ideig-óráig tartott csupán -, úgy tűnik ezután a minimális cél az árfolyam erősödésnek lassítása lehet maximum - jelentette ki a miniszter. Johann Schneider-Ammann nem kertelt, a CHF elszállt.

11:45

Egy kisebb visszaesés után újból erősödni kezdett a svájci deviza, amely déli 12 előtt nem sokkal igen közel került a 250 forintos szinthez. Gyengül a forint az euróval szemben is, mely már átlépte a 275-ös szintet.



9:30


Egyre borúsabb a világpiaci hangulat, miután az amerikai kormányzat publikálta GDP-várakozásait, melyek az idei évre és 2012-re is alatta maradnak az eddigi várakozásoknak. Tegnap a Wall Street 4 nap után veszteségbe fordult, mind az S&P 500, a Dow és a Nasdaq is mínuszban zárt. Délután az amerikai munkanélküliségi adatok borzolhatják tovább a kedélyeket (az amerikai munkanélküliségi ráta eddigi alakulásáról lásd Napi grafikonunkat >>>).

A héten stabilan tartotta magát a forint az euróval szemben, ma reggel azonban gyengülni kezdett a hazai fizetőeszköz, 9 óra után már "szintet lépve" 272 és 274 között mozgott az árfolyam, úgy tűnik a következő ellenállási pont 275 forintnál lehet.


Ezzel párhuzamosan erősödik a svájci frank, mely szintén "megindult" miután a héten nagyjából "nyugodt" volt az árfolyam. A tegnapi napon már erősödött a CHF, elsősorban néhány rosszabb európai adat miatt. Ma fél 10 előtt nem sokkal az árfolyam már átlépte a 245 forintos határt is, az eddigi csúcs 247,49 forint. A piacok a délutáni amerikai adatközlésre várnak a munkanélküliség alakulásáról - a befektetők egyre óvatosabbak, a feszültség a viszonylag eseménytelen hét után egyre inkább tapintható.

3800 forintig csökkenhet az OTP

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 147,42 pontos csökkenéssel, 18.117,38 ponton nyitott pénteken. A csütörtöki záró értékéhez képest 0,81 százalékkal gyengült - az elemzői várakozásoknak megfelelően.



A budapesti parkett negatív nyitása nem meglepetés, mivel az európai határidős indexek is 2 százalékos mélyrepülésben vannak - mondta Varjú Péter. Az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője aggasztónak tartja azt is, hogy a svájci frank árfolyamát ismét 242 forint felett jegyzik. Véleménye szerint a pesszimista hangulatot a délután fél 3-kor megjelenő amerikai munkanélküliségi adat fordíthatja meg.

Egyetért ezzel az értékeléssel Varga Zoltán, a QUAESTOR Csoport elemzője, aki felhívta a figyelmet arra, hogy az OTP ismét tesztelheti a 4000 forintos támaszt, letörés esetén komolyabb tér nyílna meg lefelé 3800 forintig. Az elemző úgy véli, hogy Mol-ban jelentős vételi erő mutatkozott az elmúlt napokban, így a korrekció itt kisebb lehet. A gyógyszerpapírok és a Magyar Telekom kiegyensúlyozottan szerepelhet.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 206,45 pontos, 1,12 százalékos csökkenéssel, 18.264,80 ponton zárt csütörtökön.

A BUX index alakulása az elmúlt egy hónapban


Forrás: BÉT

Rossz a hangulat Nyugat-Európában is

Jelentős, egy százalékot jóval meghaladó csökkenéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek pénteken. A londoni FTSE 100 1,1 százalék, a frankfurti DAX30 1,9 százalék, a párizsi CAC40 1,4 százalék mínuszban állt néhány perccel a kereskedés kezdete után. Csütörtökön London 0,45 százalék emelkedéssel, Frankfurt 0,94 százalék gyengüléssel, Párizs 0,28 százalék növekedéssel zárt.


07:30

A forint pénteken kora reggel gyengült a svájci frankkal, és stagnált az euróval szemben a csütörtök esti jegyzéséhez képest.

Pénteken reggel 273,06 forinton jegyezték az eurót az előző esti 273,16 forint után (-0,09 százalék). A múlt év végén 278,25 forinton történt az európai közös valuta jegyzése. Az euró/forint árfolyam január 10-én 280,84 forinton volt idei  maximumán, míg július 7-én 261,88 forinton a minimumán.


A svájci frank pénteken hét óra körül 243,0 forinton állt a csütörtök esti 240,32 forintot követően. A svájci frank tavaly december 31-én 222,76 forint volt. A forint az idén a leggyengébb augusztus 9-én (273,43 forint), míg legerősebb április 6-án (198,89 forint) volt a frankkal szemben.

Az amerikai dollár 191,43 forintra gyengült pénteken reggel az esti 191,55 forinttal szemben (-0,11 százalék). A múlt év végén 207,74 forinton jegyezték az amerikai fizetőeszközt. Január 10-én 217,88 forintot, május 4-én 176,78 forintot ért a dollár. Az euró 0,05 százalékkal 24,131 cseh koronára gyengült és 0,14 százalékkal 4,1387 zlotyra csökkent.

A szakértők arra számítanak, hogy a forint árfolyama a nemzetközi trendet követi, amit elsősorban a délutánkor ismertetésre kerülő augusztusi amerikai munkanélküliségi adat alakít majd.

 

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG