Csaba László, közgazdász, egyetemi tanár a Duna Teelevízió egyik műsorában a rossz makrogazdasági adatokhoz, a visszaeső ipari termelési volumenhez és a stagnáló GDP adatokhoz hozzáfűzte, hogy ez elősőorban az ország kiszolgáltatottságának köszönhető, Magyarország egy nyitott gazdaság a külső gazdasági események nagy mértékben hatnak a magyar gazdaságra. A kedvezőtlen adatok másik forrásaként a magyar gazdaság elmaradt szerkezeti átalakulását jelölte meg a közgazdász..
Csaba László a módosított adórendszerhez hozzáfűzte, hogy az elemaradó bevételeket pótolni kell. Az adóbevételek emelkedését elkerülhetetlennek tartja, mert szinte minden adónemben elmaradások vannak a tavalyi évhez képest, aminek a gazdasági növekedés lassú volta az oka. Az tavalyi évhez viszonyítva az általános forgalmi adóból, az egyszerűsített vállalkozói adóból és a személyi jövedelmadóból maradtak el bevételek.
Forrás: NGM/Privátbankár
A kedvezőtlen második negyedéves GDP adatok ellenére a kormány nem tervezi a költségvetési hiány módosítását, ami azt jelenti, hogy a 2011. évi államháztartási hiány nem haladhatja meg a GDP 2,94 százalékát. A gazdaság romló növekedési adatai mellett azonban ez azt jelenti, hogy idén 100 milliárd forintos elcsúszást kell még a kormánynak kezelnie. Arról, hogy ezt, hogyan és miből kívánja a kormány előteremteni azt csak szeptemberben árulják el. Az elemzők szerint jövő évi hiánycél tartásához várhatóan 500-600 milliárd forintot kell az államnak megtakarítania.
A közgazdász szerint a hiánycél tartásához elsősorban a kiadások visszafogása és az adóemelés jelentheti a megoldást. A kiadások csökkentésére a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium beruházásainak a visszafogását. A kiadások mérséklését azonban nem az oktatásban és nem az egészségügyben tartja célszerűnek, hanem főképp a fejlesztési területeken, a közigazgatásban és az önkormányzati rendszeben lát megtakarítási lehetőségeket.
Adóbevételek esetében a jövedéki adó, és a szerencsejátékok terhelő adó emelését tarja racionális megoldásnak. Csaba László véleménye szerint elsősorban a kiadáscsökkentésre kell koncetnrálni, és kevesebb adósságot generálni, így csökkenthető lesz a kamatteher.
Privátbankár