Csongrád megyében nincs olyan gazda, akit ne sújtana a belvízkár; a megyében mintegy 200 ezer hektár károsodott, folyamatosan mintegy 20 ezer hektárt borít víz, a számítások szerint a megye mezőgazdasága mintegy 20 milliárd forint kárt szenvedett már az idén - mondta el a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatal földművelésügyi igazgatója kedden az MTI-nek.
Szakáll Sándor kifejtette: január óta folyamatos belvíz van Csongrád megyében. A számítások szerint mintegy 20 ezer hektárt borít folyamatosan belvíz. Ez a nyílt vízfelület csaknem 180-200 ezer hektáron szétszórva jelentkezik. A megyében nem található olyan gazda, akinek ne lett volna belvíz kára. Csongrád megyében mintegy 13.500 földalapú támogatásigénylést nyújtottak be, és mintegy 30 ezer őstermelőt tartanak nyilván.
Milliárdos a kár csak Csongrádban A szántóföldeken mintegy 12 milliárd forintos kár keletkezett. A kertészeti kultúrákban - beleértve a fóliákat az elpusztult palántákkal - 3-4 milliárd forintos kár lehet. Emellett az ültetvénykár is jelentős. Mintegy 1800 hektár őszibarackos faállomány fele kipusztul, miután levegőtlen lett a gyökérzónájuk, de ez csak később derül ki, hogy pontosan mennyi veszett oda. Emellett a Pitvaros-Csanádalberti-Csanádpalota térségében lakók jelentős jégkárt is szenvedtek. |
A múlt hétvégén, a megyén végigsöprő jégeső mintegy 30 ezer hektárt érintett, ebből csaknem tízezer hektár „leborotvált”, felismerhetetlen az egykori termés. A kár a becslések szerint 6 milliárd forint. Itt egyébként vadállatok – őzek, nyulak, fácánok – is nagyszámban elhullottak.
Elfogadható termésre számítanak azokon a területeken, ahol a gabona nem áll vízben, de ezek csak táblarészek, hiszen minden táblában van kár is. Összességében a gabonaféléknél mintegy 20 százalékkal lesz kevesebb termés az átlagosnál. A gyümölcsösöknél még nagyon nehéz megállapítani a végkifejletet - mondta a szakember.
Nem jobb a helyzet az északi országrészben sem
Húszezer hektárnyi területet borít belvíz Észak-Magyarországon, a regionális vízügyi igazgatóság mind a hét belvízvédelmi szakaszán készültség van érvényben.
Az Országos Műszaki Irányító Törzs kedden arról számolt be, hogy a régióban mintegy húszezer hektár a belvízzel elöntött területek nagysága, ebből nyolcezer hektár vetés és szántó. A védekezést nehezíti, hogy csak hétfőn a Bodrogközben 20 milliméternyi, a Taktaközben pedig 15 milliméternyi eső esett.
Az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövizig) négy belvízvédelmi szakaszán - a bodrogközi térségben - harmadfokú, két helyen másodfokú, egy területen elsőfokú riasztás van érvényben.
Az igazgatóság működési területén 21 szivattyútelep üzemel, ezek az elmúlt 24 órában 2,4 millió köbméternyi vizet emeltek át a befogadó folyókba. A belvízvédelmi területeken mintegy 90 ember vett részt a védekezési munkákban. Az Ékövizig 24 belvíztározója jelenleg 12,6 millió köbméternyi vizet "raktároz".
Víz alatt Kisvárda is
Áll a belvíz a Dunántúlon is
Mintegy hétezer hektáron áll a belvíz Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megyében, ebből másfél ezer hektár vetés és szántó - közölte az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság.
A legtöbb, belvízzel borított terület a Hanságban található, itt jelentős nagyságú erdőterület is víz alatt áll. A közlemény szerint a Duna mentén, Rajkától Vénekig elsőfokú, a Mosoni-Dunán, az Alsó-Szigetközben másodfokú készültség van érvényben. A Rába alsó szakaszán este hat órakor megszüntetik a másodfokú belvízvédelmi készültséget, míg a Marcal és a Rábca mellett, valamint a Hanságban nem csökkentik a - szintén másodfokú - szintet.
Az igazgatóság rámutatott arra: a jelenlegi helyzet bizonyítja, hogy mekkora a jelentősége a kül- és a belterületi elvezető csatornák, rendszerek karbantartásának. Fontosnak nevezték, hogy a csatornák kezelői és a mezőgazdasági területek tulajdonosai mindent megtegyenek annak érdekében, a vizek eljussanak az igazgatóság vagyonkezelésében lévő fő befogadó csatornákba, biztosítva ezzel a belvízzel borított területek nagyságának mielőbbi csökkentését.
ÁRVÍZI HELYZET
A magyarországi folyók fővédvonalain 1381 kilométer hosszon van árvízvédelmi készültség; a belvízzel elöntött területek nagysága 150 ezer hektár - közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs kedden.
A jelentés szerint hétfő délután jelentős, helyenként a 100 millimétert is meghaladó mennyiségű csapadék hullott a Kapos, a Koppány-patak, a Mucsi-Hidasi-patak, a Völgységi-patak, a Rák-patak, a Lajvér-patak és a Szekszárdi-Séd vízgyűjtőjére, ennek hatására a vízfolyásokba torkolló mellékágak mentén és a völgyekben elöntések keletkeztek, közutak váltak járhatatlanná.
A legkritikusabb helyzet a Tolna megyei Bátaszéknél alakult ki, a települést a Lajvér-patak és a Kövesdi-víz is fenyegette. A patak árvize a város feletti mezőgazdasági területen ellapult. A Kövesdi-víz lefolyásának segítésére a vízügyi igazgatóság nagy teljesítményű szivattyút állított üzembe, ezzel több utcát védtek meg az elöntéstől.
A Dunán a hétvégi csapadék hatására kisebb árhullám indult el, Nagybajcsnál elsőfokú készültség feletti vízszinten éjfélkor tetőzött a folyó, Komáromnál kedden érheti el az első foknak megfelelő szintet. A Tiszán a vízállás Dombrád és Tokaj között enyhén emelkedett, alatta apad.
Az Ipoly szlovák vízgyűjtőjét vasárnap nagy mennyiségű csapadék érte, heves, de gyors és utánpótlás nélküli áradás indult el a betorkolló patakokon. Az árhullám kedd hajnalban tetőzött a Nógrád megyei Ipolytarnóc térségében, lentebb kissé meghaladta az elsőfokú készültségi szintet.
A Kapos a hétvégi és a hétfői heves esőzés miatt végig árad, Kurdnál meghaladta a harmadfokú készültség szintjét, tartósan magas vízállások várhatók.
A lehullott csapadék a Zagyva-Tarna vízrendszer zagyvai főágán jelentős, egy nap alatt 163 centiméteres vízszintemelkedést idézett elő Hatvannál - közölte a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Kötikövizig) védelemvezető-helyettese keddi sajtótájékoztatóján |
Újabb árhullám indult el a Körösökön
A Körösök hegyvidéki vízgyűjtő területein hullott csapadék miatt újabb árhullám indult el a Körösökön - közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság kedden az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint az áradás hatására a Sebes-Körös alsó szakaszán délelőtt elsőfokú árvízvédelmi készültséget kellett elrendelni. Szarvasnál továbbra is másodfok mellett védekeznek a Hármas-Körösön a Tisza visszaduzzasztó hatása miatt, de érdemben a Hortobágy-Berettyón sem változott a vízoszlop magassága. A Hármas-Körös alsó szakaszán, valamint a Hortobágy-Berettyón még mindig elsőfokú az árvízvédelmi készültség.
A meteorológiai előrejelzések szerint a térségben, illetve a folyók vízgyűjtőin kedden átlagosan 7 milliméter csapadékra lehet számítani. |
Az önkormányzatok közöl Szarvas megszüntette a védekezést, ugyanakkor Telekgerendáson és Gyula egyes területein harmadfokú belvízvédelmi készültséget rendeltek el. Még mindig elsőfok mellett védekezik Kondoros és Körösnagyharsány.
Szegednél tetőzik a Tiszán levonuló árhullám, a folyó vízszintje kedden kora délután 810 centiméter volt – közölte az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság ügyeletvezető-helyettese.
MTI, Privátbankár