Megvédeni az eurót, erősíteni stabilitását: ez a célja annak az új pénzügyi mechanizmusnak, amelyről az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei vasárnap délután kezdtek tárgyalni Brüsszelben - jelentette ki Elena Salgado, a soros EU-elnök Spanyolország gazdasági és pénzügyminisztere a megbeszélésre érkezve.
Spanyolország is a veszélyeztetettnek tartott államok között van, ám Salgado azt már előre leszögezte, hogy Madrid nem kíván élni a most bejelentendő alap nyújtotta lehetőségekkel.
Nagy-Britannia álláspontja szerint minden lehetségest el kell követni a tőkepiacok stabilizálásáért, de brit részről ez nem jelentheti az euró támogatását.
A brit pénzügyminiszter, Alistair Darling vasárnap azt mondta Brüsszelben, hogy "ma ismét meg kell mutatnunk: közösen cselekszünk a helyzet stabilizálása érdekében, és ebből mi is kivesszük a részünket. Ám az euró támogatása az euróövezeti országok dolga, ez magától értetődik."
Brüsszelben rendkívüli találkozót tartanak az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei vasárnap, hogy kidolgozzák azt a mechanizmust, amely szükség esetén gyorsan igénybe vehető lesz az euró védelmében, illetve súlyos adósságproblémával küzdő EU-tagállamok segítésére. Erről született döntés az euróövezet tizenhat országának vezetői között péntek éjjel Brüsszelben.
Az állam- és kormányfők azt szeretnék, hogy a 27 miniszter a hét végén véglegesítse az új eszközt, és ezzel adjanak "határozott jelzést" a piacoknak még a hétfői nyitás előtt.
Az euróövezeti országok vezetői pénteken, a brüsszeli munkavacsorán, véglegesen jóváhagyták a Görögország pénzügyi támogatására szolgáló 110 milliárd eurós IMF-EU hitelkeretet.
MTI