1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A közép-európai EU-gazdaságokat nem érintené közvetlenül az esetleges amerikai recesszió, csak akkor, ha az az euróövezetben is komoly lassulást okozna - áll a Merrill Lynch előrejelzésében, amely szerint Magyarországon is fennáll a recesszió kockázata az idén.
A közép-európai EU-gazdaságokat nem érintené közvetlenül az esetleges amerikai recesszió, csak akkor, ha az az euróövezetben is komoly lassulást okozna - áll az egyik vezető londoni befektetési ház előrejelzésében, amely szerint Magyarországon is fennáll a recesszió kockázata az idén. Más londoni elemzések szerint viszont a magyar egyensúlyi helyzet oly mértékben javult, hogy már nem is elsődleges fontosságúak az erről szóló adatok.

A Merrill Lynch befektetési bankcsoport londoni részlege által befektetőknek összeállított rendszeres európai felzárkózó piaci elemzések legújabb, pénteken közzétett kiadása külön fejezetet szentelt annak, hogy a közép-európai négyek (CE-4) mennyire érzékenyek a globális gazdasági lassulásra.

A ház megállapítja: az amerikai gazdaság megtorpanása önmagában nem elégséges ahhoz, hogy a CE-4 térség egészének növekedése azt érzékelhetően megszenvedje. Mivel az országcsoport exportjának hozzávetőleg 75 százalékát az euróövezet veszi fel, és kevesebb mint 5 százalék irányul az Egyesült Államokba, a CE-4 növekedési lassulásának feltétele az euróövezeti növekedés lassulása.

A térség azonban korántsem homogén a gazdasági nyitottságot tekintve, és még kevésbé abból a szempontból, hogy az egyes országok gazdasága milyen ciklusban jár éppen. Az országcsoport legzártabb gazdasága a lengyel, ahol a külkereskedelmi forgalom a GDP-érték 40 százalékának felel meg. Magyarország és Csehország gazdaságának nyitottsága e mércén mintegy 70 százalékos, Szlovákiáé pedig 75 százalékos. A lengyel gazdaság növekedését kizárólag a belső kereslet, a magyar gazdaságét kizárólag az export, a másik két országét e két tényező elegye hajtja, áll a Merrill Lynch elemzésében.

A ház szerint a ciklusok is igen különböznek: az éves szintre számolt GDP-növekedések Szlovákia csaknem 10 százalékos ütemétől a stagnáláshoz közeli magyar állapotig terjednek.

A Merrill Lynch londoni elemzői mindezen tényezők összevetéséből azt a következtetést vonják le, hogy az esetleges euróövezeti lassulástól Lengyelország lenne a legkevésbé, Magyarország pedig a leginkább sebezhető a négyek közül.

Lengyelország a belső kereslet hajtotta növekedési fellendülés ciklusában jár, ami - az expanzív gazdaságpolitikai eleggyel együtt - arra utal, hogy a lengyel növekedés az idén a legrosszabb forgatókönyv megvalósulása esetén sem lenne lassabb 4,0-4,5 százaléknál, a tavalyi 6,5 százalék után.

Magyarország "nagyon nyitott" gazdasága ugyanakkor a belső keresleti recesszió szélén áll, és a növekedés egyetlen hajtóerejét az exportra termelő iparágak adják. Ezért lesz fontos a jövő héten megjelenő, decemberi ipari termelési adat, amely szerint, ha az ipari termelési érték növekedésének éves üteme tartósan 3 százalék alá csökkenne  - a ház decemberre 3,4 százalékot vár -, az már jelezné "annak érzékelhető kockázatát", hogy a magyar gazdaság 2008 első felében recesszióba kerülhet.

A Merrill Lynch előrejelzési modellje szerint 20 százalékos a 2008 eleji magyarországi recesszió esélye. A magyar gazdaság recessziójának kockázatát más nagy londoni házak is megemlítették már.

A BNP Paribas befektetési csoport múlt héten Londonban közzétett heti felzárkózó piaci elemzése szerint a magyar gazdaság már 2007 második-harmadik negyedében is kizárólag az export révén kerülte el a teljes körű recessziót, és "valószínűtlen, hogy a komor gazdasági összkép egyhamar derűsebbé válik". A ház emiatt "komoly meglepetésnek" nevezte, hogy az MNB januári kamatdöntő ülésén - amelyen változatlanul hagyták a jegybanki alapkamatot - elhangzott kamatemelési javaslat is.

Más londoni befektetési elemzők ugyanakkor a magyar gazdaság külső és belső egyensúlyi helyzetének javulását emelik ki.

A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének pénteken kiadott heti felzárkózó piaci előrejelzése a "másodlagos" jelentőségű adatközlések közé sorolta a januári államháztartási mérlegről és a decemberi külkereskedelemről esedékes bejelentéseket.

A GS elemzése szerint az, hogy ezek az adatközlések már kevésbé fontosnak számítanak, "több kötetnyit elárul" arról, hogy milyen mértékben javul a magyar költségvetési és a külső fizetési helyzet egyaránt. A kereskedelmi mérleg most már folyamatszerűen többleteket mutat; a ház a következő adatsorban 100 millió eurós többletet vár - áll az elemzésben.

A Goldman Sachs pénteki előrejelzése szerint a januári államháztartási hiány 20 milliárd forint lesz, vagyis "jelentősen alacsonyabb" a tavaly januári 196 milliárd forintos deficitnél. A GS szerint valószínű, hogy az egész évi hiány a GDP-érték 4 százaléka alá csökken 2008-ban a tavalyról várható, "5,7 százalék körüli" szintről.

Felénk tart a válság - kikerülni lehetetlen
Csak illúzió, hogy elvágtuk a köldökzsinórt
Hol lesz a válság végállomása?
Állástalan brókerek: krach az ingatlanpiacon?
Amikor a tőzsdéket a széljárás mozgatja...
Vigyázat! Az ENSZ óv az iráni bankoktól
A nemzeti keretek miatt terjed a válság?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG