A testület legutóbbi, ez év március 30-i ülésén 5,75 százalékról 25 bázisponttal 5,50 százalékra, - akkori - rekord alacsony szintre csökkentette a jegybanki alapkamatlábat, és nem zárta ki a további kamatcsökkentés lehetőségét sem. Azt is jelezte a tanács, hogy a lazítási ciklus hamarosan véget érhet. A monetáris tanács megítélése szerint a magyar gazdaság a tavalyi mély recessziót követően 2010 közepétől állhat ismét növekedési pályára. A közvetett adók és szabályozott árak emelése emeli az inflációt, ugyanakkor annak alakulását egyre inkább a visszafogott kereslet határozza meg. Ennek következtében a fogyasztóiár-index jövőre várhatóan az MNB célja alá csökken. A nemzetközi pénzügyi piaci folyamatok jövőbeli alakulását továbbra is jelentős bizonytalanság övezi, figyelmeztetett a testület.
A londoni elemzők egyöntetűen negyed százalékpontos kamatcsökkentést vártak. Abban is konszenzus alakult ki a Cityben, hogy a magyar jegybank nem áll le a pénzügypolitikai enyhítéssel - ennek a prognózisnak az alapja (az utóbbi időszak piaci folyamatai mellett) az a széleskörű elemzői meggyőződés, hogy a következő kormány fenntartja a költségvetési szigort.
Mindazonáltal a jegybank várhatóan kitart az eddig folytatott óvatos kamatpolitikája mellett, mert egy kedvezőtlen fordulat a görög adósságválságban, vagy a nemzetközi likviditási helyzetben valamikor az év hátralévő részében megnehezítheti Magyarország helyzetét, miközben a hazai költségvetés is kockázatokkal terhes. Márpedig a további monetáris könnyítésnek is feltétele a szigorú költségvetési politika ahhoz, hogy ne veszélyeztesse az árfolyam stabilitását - hangsúlyozták az elemzők.
Simor András, az MNB elnöke nem kívánt találgatásokba bocsátkozni az MNB és a PSZÁF Orbán Viktor által felvetett összevonásáról.
Újabb történelmi mélybe süllyedt a ráta, amelynek további esése várható, minthogy a hazai kamatfelár ”indokolatlanul” magas a térség országaihoz és az indikatív európai kamatokhoz képest (a német bundokhoz mért hozamspread a 10 éves papír esetében 360 bázispont). Ráadásul a visegrádi államok esetében éppen a kivárás jellemzi a monetáris politikát, és bár a további csökkentés sincs kizárva, az utóbbi hónapokban a devizák erősödése miatt nem nyúlt az 1%-os alapkamathoz sem a prágai jegybank, sem pedig 3.5%-os rátához a varsói központi bank - olvasható az Equilor szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményében.
A kormány politikája meghatározó „A jövőt tekintve két fő tényező határozza majd meg a jegybank mozgásterét: egyrészt az új kormány kirajzolódó gazdaságpolitikája, illetve az ezzel kapcsolatos befektetői bizalom, másrészt pedig, hogy továbbra is ennyire elszigetelt lehet-e a magyar tőkepiac a nemzetközi hitelpiaci folyamatoktól” - mutat rá Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott sajtóközleményben. |
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint a 25 bázispontos kamatvágás nem meglepő annak fényében, hogy a monetáris tanácsot már a legutóbb sem sok választotta el attól, hogy 5,25 százalékra mérsékelje a kamatot - közölte . Az igazgató szerint a piacok további kamatvágást valószínűsítenek, és a nyár végére 5 százalék alatti jegybanki kamatot áraznak.
A szakember az MTI-hez eljuttatott közleményében kétarcúnak nevezi a magyarországi inflációs folyamatokat: a hazai piac által generált infláció gyakorlatilag nem létezik, az üzemanyagok árában az adóváltozásokon túl a nemzetközi ártendenciák jelennek meg. Ugyanakkor az idén is a vártnál magasabb inflációs hatása van a központi, illetve önkormányzati hatáskörben meghozott árintézkedéseknek, és nem teljesen világos, hogy a monetáris tanács ennek a hatását a jövőben hogyan fogja megítélni. A külkereskedelmi szufficit miatt a forint inkább erősödik az euróhoz képest, ami továbbra is kamatvágásra ösztönözheti az MNB-t.
A görög államadósság körüli "mizéria" tovagyűrűző hatását egyelőre nem látni idehaza, sőt, ha ennek esetleg konjunkturális következménye lesz, az csak egy okkal több, hogy az Európai Központi Bank, de akár a világ több vezető jegybankja is úgy döntsön, hogy továbbra is lazán hagyja az általa befolyásolt monetáris kondíciókat. Duronelly Péter szerint az alacsony nemzetközi kamatkörnyezet eggyel több érv volt amellett, hogy a monetáris tanács meghozza ezt a döntését.
Tovább csökkenhet az alapkamat - de meddig?
Rájöttünk, hogy a bankbetéten túl is van élet
Augusztusban ismételten emelkedhetnek a bérek
Buktuk az idei inflációs célt?
A választások után is folytatódik kamatcsökkentés
Privátbankár - Lovász Márton