1p
Japánt probléma nélkül finanszírozza a piac, holott államadóssága a GDP arányában már elérte a 200%-ot. Magyarország ennek a közelében sem volt, mégis a csőd szélére került
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) mai konferenciáján Magas István, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora tartott előadást a globalizálódó világgazdaság kihívásairól.

Mint a professzor elmondta, aki nem hisz a globalizációban, az nyugodtan dobja ki mobiltelefonját, laptopját és számítógépét - ezzel érzékeltetve, hogy a globalizáció már valóban a hétköznapjaink részéve lett, még ha ez közhelyesen is hangzik. "A globalizáción keresztül mindenki hozzájut valamilyen jóléti növekményhez, melyeknek elosztása persze messze nem szimmetrikus, de soha nem is volt az. A globalizáció ugyanis társadalmi értelemben ugyan igazságtalan, de gazdasági értelemben jóindulatú" - foglalt állást a globalizáció mellett a professzor, aki szerint nem feledjezhetünk meg a világgazdaság ösztönző erejéről, a nyilvánvaló kockázatok mellett sem.

A filozófia után nézzük magát a világgazdaságot! A BRIC-országok fellendülése egyértelműen a globailzálodó világgazdaságnak köszönhető. Mind eközben a fejlődő világ országai - elsősorban az Egyesült Államok - hajlamosak "túlfogyasztani", akár hitelből is. Magas professzor szerint Amerikában az emberek sokat fogyasztanak ugyan, de sokat is dolgoznak. Mégis, a hitelbuborék felfújása így is szinte megállíthatatlan volt az Egyesült Államokban, a bajok eredete a professzor szerint az amerikai túlfogyasztás volt 2008-ban. A Lehman Brothers összedőlése bizalmatlansági válságot indított a világban, az addig bőséges pénzcsapok elapadtak. A vállalati hitelszűke után a válság újabb felvonásaként most az államok adóssága van terítéken.

Államadósságok: nem baj, ha sok van, csak sokk ne legyen?
A teljes államadósság-állományt nézve az USA vezeti a "világranglistát, de ott van az élbolyban Japán, Nagy-Britannia és Franciaország - a sort pedig a nagy bajban lévő euróövezeti tagok zárják.


 A válság vége: látszik már a fény az alagút végén?

Japán államadóssága a GDP arányában már 200% magasságában van, a piac mégis finanszírozza, mert ezt a terhet a lakosság megtakarítási hajlandósága képes ellensúlyozni. Ha úgy tetszik, a lakosság vállát nyomja az államadósság súlya. Ehhez képest a Magyarország által 2008-ban felvett közel 20 milliárdos nemzetközi mentőcsomag szinte elenyészőnek tűnik. Mégis hogy lehet, hogy amit szabad Jupiternek, azt nem szabad a kis ökörnek?

A nagy vállalati- és államadósságok finanszírozhatóságának alapja ma is a bizalom. A biztosan törlesztő piaci szereplők vélhetően a jövőben is forráshoz tudnak majd jutni. Jó példa a bizalom felborulására Görögország, ahol a legnagyobb probléma, hogy a piaci szereplők szerint Görögország képtelen lesz törleszteni hiteleit, ezt igen látványosan prezentálja a görög CDS-felár elszabadulása.

A magyar jelzáloghitel-állomány devizakitettségének magas aránya miatt lehet-e felelőst találni?
Magas István előadásában nem részletezte a magyar helyzetet, csak a devizahiteleseket mentő csomagot kommentálta részletesebben. Több mint 100 ezer olyan hiteles van Magyarországon, aki 90 napon túl csúszik fizetésével, helyzete nehéz. Ez közvetve 1 millió embert érint. A helyzet már 2005 környékén nagyon veszélyessé vált, de meg lehetett-e volna állítani ezt a tendenciát? A professzor szerint aki azt állítja, hogy igen, az nem mond igazat. Az előadó szerint a helyzetüket 2005-2006 környékén sokan nem tudták helyesen látni - erre eleve nem is volt módjuk.
"Rossz, kevésbé rossz és viszonylag jó döntés létezik a pénzügyekben, a valós helyzetet mindig csak utólag látjuk helyesen"
- mondta Magas. A professzor szerint nem lehet a magas devizaadósság-állomány miatt csak a bankokat nem lehet hibáztatni, a felelősség az állam, az ügyfelek és a pénzintézetek között megoszlik.A kormány által előkészített otthonvédő program is ebből indul ki.


Tanulságok
"Ha a nagy vállalatok vagy nagy, ipari országok irányába megrendül a bizalom, az mindenkinek gondot okoz - ez is a globalizáció kockázata: együtt sírunk, együtt nevetünk" - tette hozzá a közgazdász professzor.

Komoly tanulsága a válságnak, hogy a piacon ma már nincsenek titkos bombaüzletek, ahogy a válság kezelésének sincsenek csodaszerei - vonta meg a mérleget a professzor.

Hova áramlik ezek után a pénz? Nehéz megmondani, az biztos, hogy a jövő kiszámíthatatlan, és nehezen tervezhető. Napi hírekből nem lehet befektetési stratégiát építeni - a professzor mindenképpen óvatosságra intette a befektetőket.

"A pénz mégis csak a munkakapacitások között közvetít és nem a dolgoknak az oka - vagyis, aki úgy gondolkodik, hogy a pénz a válság oka, az téved" - mondta el a professzor.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG