1p
Magyarországon 5-7 százalékkal lehetne csökkenteni az állami újraelosztás mértékét, ennél kevesebből egyszerűen nem tudnánk működni - hangzott el egy szerdai konferencián
Az állami újraelosztás optimális mértékéről vitatkoztak közgazdászok, ahol elhangzott: Magyarországon 5-7 százalékkal lehetne csökkenteni az erre fordított összeget, ennél kevesebből egyszerűen nem tudnánk működni.

Csaba László közgazdász szerint erős érvek szólnak amellett, hogy Magyarországon az újraelosztás mértéke túlzott. Folymatosan bizonyítja a történelem azt a felismerést, hogy az állam nőttön nö. Az egyik következtetés az, hogy ez jó, mert a fokozódással az egész társadalom egy üzemként működik a közösség érdekében, mások szerint viszont ez egy rémálom, mert az állami beavatkozás mindig újabb beavatkozást szül és ennek nincs vége.

Azt a tendenciát, hogy a tartósan növekvő országokban az újraelosztás nem nagy, meg is fordíthatjuk, felzárkózó ország nagy újraelosztással nem működik - hangzott el.

Vannak olyan országok, ahol az újraelosztás magas szintje nem akadályozza a jó működést, mert speciális ellensúlyok tartják szinten. "Lehet egy ország versenyképes, ha azokat a közhelynek is mondható normákat betartja, mint a jogállamiság, a tulajdon biztonsága, a szabályozás kiszámíthatósága" - hangsúlyozta Csaba László.

Abból kiindulva, hogy nálunk 49,8 százalék a GDP-hez képest az újraelosztás mértéke, azt jelenti, hogy nem az összeg kevés, hanem a belső struktúra rossz. Magyarországon jelenleg az állam alapfeladatai sincsenek normálisan megoldva - mondta Csaba László.

A mostani államnál kisebbre van szükség és a jelenleginél 5-7 százalékkal kisebb állami újraelosztást kellene szorgalmazni Csaba László szerint, ennél kevesebb kiadással ugyanis nem tud működni az ország. Van egy nagy inaktív réteg, amelyik nem fogható munkára sem most, sem később, egy tőkeigényes exportszektor, ami nem nagyon foglalkoztat és egy nem hatékony közszféra.

Haraszti Katalin, a Pénzügyminisztérium volt osztályvezetője előadásában elmondta, Magyarország 2009-ben először az EU átlag alá került újraelosztási szempontból, miközben mindenki növelte az újraelosztást. "Az adó és járulékbevételek jóval a régiós átlag felett vannak Magyarországon, a termelésiadó-bevételek minden országban csökkentek, nálunk nőttek. Ennek részben oka az áfa- és iparűzési adóbevétel mértéke. A jövedelem és vagyonadó bevételek drasztikusan csökkentek, a 2008-as 10,5 százalékról 2011-re már 6 százalékra csökken, lehet azt mondani, hogy ilyen teklintetben talán már túlcsökkenés van" - fogalmazott. A szakember előadásából kiderült, járulékbevételeink csak kicsit haladják meg a régiós átlagot.

A kiadási oldalt vizsgálva azt látjuk, hogy az elsődleges kiadások minden országban nőttek, nálunk viszont csökkentek, a beruházási kiadások 2006-ban átlag fölött voltak, 2010-re már az átlag alá mentek. "Az állam folyó működési kiadásai közelítik a régiós kiadásokat, de a dologi kiadások 7-7,5 százalékos szintre bebetonozódtak" - tette hozzá Haraszti Katalin.

A pénzbeli juttatások a hasonló fejlettségű országok közelében járnak, de még mindig magasak. Az egészsségügyi és oktatási kiadások pár éve hozták a régiós átlagot, most már alacsonyabbak, miközben a szociális kiadások és a közszolgáltatásra fordított összegek nőttek. Szociális kiadásaink - öregségi, rokkantsági, családi, munkanélküliségi - összességében a legmagasabbak a régióban.

"Országonként mást jelent az optiomális mértéke az újraelosztásnak. Az tény, hogy Magyarország kiadásai magasabbak a többieknél. Megoldás a belföldi kereslet élénkítése, a nagyobb foglalkoztatás elérése, az egészségügyre és oktatásra való nagyobb ráfordítás jelenthet" - mondta Haraszti Katalin.

Szakolczai György közgazdász szerint a világ népesedési trendje nélkül nem értelmezhető ez a problémakör. Kifejtette, egyedül Kelet- és Közép-Kelet Európában következett be a tényleges népességcsökkenés, Szlovákia és Lengyelország kivételével.

"Az a kérdés tehát, hogy mekkora legyen az állami újraelosztés mértéke, nem helyes felvetés, mert a fő irány azon elképzelését tükrözi, hogy léztezik egy optimum. Szerintem viszont ilyen nincs, kiindulópontnak az aktuális helyzetet lehet csak tekinteni" - mondta.

Privátbankár - Acsai N. Ferenc

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG