Almunia: veszélyt rejtenek magukban a tőzsdeösszeolvadások
A Deutsche Börse és a NYSE Euronext frigyéhez hasonló tőzsdeösszeolvadások versenyjogi veszélyeire hívta fel a figyelmet Joaquín Almunia versenypolitikai biztos egy Európa Parlamenti meghallgatáson, kedden.
A biztos aggodalmát fejezte ki a "függőleges tároló" (vertical silo) üzleti modell szerint működő vállalatok miatt, mint amilyen a Deutsche Börse is. Eszerint a vállalat a kereskedést, az elszámolóházát és az értéktárat is működteti. "Versenyjogi szempontból inkább az olyan modellt szeretem jobban, amely nem ilyen rendszerű" - fogalmazott Almunia.
A versenypolitikai biztos szerint hosszú és aprólékos vizsgálat vár az összeolvadási tervre, ha hivatalosan bejelentik az Európai Bizottságnak. Elmondta azt is, hogy nem lenne meglepődve - "nem megelőlegezem, de nem lennék meglepődve" -, ha ez egy olyan eset lenne, amikor a Bizottság az úgynevezett második szakaszba lenne kénytelen lépni.
Az Európai Bizottság, amely az EU versenyügyi szabályozótestülete, első szakaszban 25 munkanap alatt bírálja el a beadott kérvényeket. Amennyiben szükségesnek látja, úgy nevezett második szakaszt is kedvezményezhet, amikor 90 munkanap áll rendelkezésére részletesebb vizsgálat lefolytatására. Ezt - a vállalatok versenypolitikai aggályokat csökkentő vállalásait figyelembe véve - akár 105 napra is meghosszabbíthatja a Bizottság.
A frankfurti értéktőzsdét működtető Deutsche Börse februárban jelentette be, hogy megállapodott a NYSE Euronext New York-i tőzsdeüzemeltetővel az összeolvadásról. Az ügylet értéke eléri a 10,2 milliárd dollárt.
Az újonnan létrejövő vállalat a világ legnagyobb tőzsdeüzemeltető társaságává léphetne elő évi 20 ezer milliárd dolláros forgalommal. Tevékenysége kiterjedne Németországra, Franciaországra, Nagy Britanniára, Hollandiára, Portugáliára, Belgiumra és az Egyesült Államokra.
Mindeközben a NYSE Euronext részvényesei bíróságon próbálják megakadályozni az egyesülést mivel az szerintük nélkülözi a piaci jelleget, és nem szolgálja a tulajdonosok érdekeit.
MTI