A törvényhozás alsó- és felsőháza közötti végső egyeztetés maratoni hosszúságúra nyúlt, a csütörtökön kezdett vitát több mint 20 órával később, péntek hajnalban tudták lezárni a honatyák.
Ezzel megállapodás született a legátfogóbb pénzügyi reformról, amelyet a 30-as évek nagy gazdasági válsága óta kezdeményeztek. Ha a kongresszus a jövő héten megszavazza az elfogadott törvényváltozatot, akkor az még a július 4-i nemzeti ünnep előtt Barack Obama elnök asztalára kerülhet aláírásra.
A reformcsomag nem szabja át alapjaiban a Wall Streetet, nem bontja részekre a legnagyobb pénzintézeteket, de átalakítja a pénzügyi rendszer működési kereteit, új erős ellenőrzési mechanizmusok léptet életbe.
A szövetségi tartalékbank-rendszer, a Fed keretében például új, független finanszírozású és vezetésű, csaknem teljes autonómiát élvező fogyasztóvédelmi iroda fog működni. A kormány széles körű felhatalmazást kap a csőd felé közelítő nagy pénzintézetek átvételére és konszolidálására, valamint a 600 ezer milliárd dolláros forgalmú származékos piac felügyeletére. A pénzügyminiszter vezetésével ezenkívül megalakul egy olyan ellenőrzőtestület, amely a lehetséges rendszerszintű kockázatok felmérésével foglalkozik majd.
Timothy Geithner pénzügyminiszter péntek reggel közleményben üdvözölte a kongresszusi megegyezést. Mint fogalmazott, a tervezet megfelelő védelmet nyújt a családoknak, megteremti pénzügyi biztonságuk feltételeit és lehetővé teszi, hogy az amerikai vállalatok hozzájussanak a növekedéshez és megújuláshoz szükséges hitelekhez.
A világ már nem támaszkodhat az USA-ra
Az Egyesült Államok már nem olyan húzógazdaság a világban, mint korábban, már nem képes világgazdasági növekedést generálni - nyilatkozott Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter pénteken Washingtonban.
"A világ már nem támaszkodhat olyan mértékben az Egyesült Államokra, mint a múltban" - fogalmazott a miniszter, megjegyezve, hogy a többi vezető gazdaságnak a jövőben nagyobb mértékben kell növekednie a globális prosperitás érdekében.
Geithner a G8 és a G20 csoport hét végi torontói csúcstalálkozója előtt arról is beszélt, hogy szerinte nincs lényeges különbség az amerikai és az európai megközelítés között a költségvetési hiány csökkentését illetően. Az Egyesült Államok és Európa között sokkal több a hasonlóság, mint az eltérés - mondta. Azt mondta, a kanadai egyeztetéseken a résztvevők annak érdekében fognak dolgozni, hogy növekedést lehessen elérni, és bizalmat lehessen teremteni a pénzügyi piacokon. Az Egyesült Államok és Európa legfeljebb más utat és ütemet választana ehhez - tette hozzá.
Barack Obama amerikai elnök a legfejlettebb és vezető feltörekvő országokat tömörítő G20-as csoportnak intézett múlt heti üzenetében figyelmeztetett: az államadósságok túl gyors mérséklése veszélybe sodorhatja a gazdasági kilábalást.
MTI