1p
A módosított GDP adatok miatt veszélybe kerül a 3 százalékos növekedési ütem elérése - Amerika számára a recesszió egyre valóságosabbá válik
Tavaly a New York Times vezércikkben üdvözölte az amerikai fellendülést, a válság kiheverését. Mára azonban úgy tűnik, hogy korai volt az öröm, a felülvizsgált, módosított GDP adatok szerint a válság mélyebb volt, mint azt gondolták és lehetséges, hogy nincs még itt a kilábalás ideje, sőt...

A legfrissebb GDP-adatok szerint az Amerikát ért válság sokkal súlyosabb volt, mint azt akkoriban gondolták, az új adatok fényében egyre távolabbinak tűnik a várt növekedés elérése. A Bureau of Economic Analysis (BEA) módosította a korábban kiadott adatait, egészen a válság kirobbanásáig visszamenőleg.

Mindent borítanak a módosított adatok

A 2008-ról 2009-re történő gazdasági visszaesést a korábban publikált 3,7 százalékról 5,1 százalék módosították. Az utólag történő módosítására az indoklás szerint azért volt szükség, mert az adatok begyűjtése rendkívül időigényes feladat, ezért a BEA havi szintű gazdasági tanulmányokból számítja ki a becsült GDP értékét, majd azt a későbbiekben többször is módosítja. Az idei évi 0,4 százalékos első negyedéves GDP növekedést a becslések szerint 1,3 százalékos második negyedéves növekedés  követi.


Forrás: Economics and Statistics Administration

Az elmúlt évtizedek amerikai gazdaságot érintő válságai közül a 2008-2009. évi produkálta a legnagyobb reál GDP csökkenést. A számításokat a BEA négyszer végzi el, először a becslést publikálja, majd pedig folyamatosan közli a felülvizsgált, módosított reál GDP adatokat. A válság idejére vonatkozóan eddig még csak kétszer került sor a becsült adat módosítására, amely így is a véltnél mélyebb válságot mutat, a harmadik módosítás akár ennél is kedvezőtlenebb képet festhet a válságról és a problémák súlyosságáról.

Munka nélkül

Nem csak a GDP alakulása és a mélyebb recesszió fest borús képet az amerikai gazdaságról, a munkanélküliség alakulása sem kecsegtet sok reménnyel. 2001 és 2008 között a munkanélküliségi ráta 4 és 6 százalék között ingadozott, a válság kitörésekor azonban drasztikusan megemelkedett,2010-ben már majdnem elérte a 10 százalékos szintet.


Forrás: Bureau of Labour Statistics

A válság kialakulásáért felelős belső gazdasági aránytalanság oka a belföldi megtakarítások alacsony szintje és az ezzel szemben indokolatlanul nagy hitelfelvételi kedv volt, amely arány azóta sem állt teljesen helyre: a gazdaságot még mindig erőteljesen jellemzi az alacsony megtakarítási hajlandóság. A megtakarítások aránya 2006. évet követően meredeken zuhanni kezdett egészen 2009-ig. A csökkenés gyorsulása ugyan megállt a „fordulat”, azonban nem hozza helyre a megtakarítások arányát, várhatóan még 2012-ben sem nő majd az állomány. Amennyiben a megtakarítások csökkenése nem jár együtt a hiteligények visszafogásával, akkor a gazdaságnak tovább nő a külső forrás igénye, így az eladósodottsága is. Ez esetben a gazdaság bővülése még mindig egyedül a külföldi források függvénye marad.


Forrás: Bureau of Economic Analysis

Kritikusok szerint a helyzetet tovább rontják az Obama-kormány által kezdeményezett fiskális megszorító intézkedések. A kormány terve szerint az elkövetkező 10 évben 2,5 ezer milliárd dollárt akarnak lefaragni az amerikai költségvetés kiadási oldaláról. Az idei évben a kiadások 61 milliárd dolláros visszafogását célozták meg. A megszorítások elsősorban az egészségügyet és a védelmi kiadásokat érintik, emellett megemelik a leggazdagabb amerikaiak és a legnagyobb vállalatok adóterheit és racionalizálják a szociális programokat.

Mi lesz a növekedés forrása?

Mivel a kormányzat elsődleges célja az államadósság visszaszorítása, a kedvezőtlen növekedési adatok ellenére a fiskális megszorítások vélhetően továbbra sem fognak enyhülni. A kormányzati kiadások csökkentése és a beruházások visszafogása azonban jelentősen rontja az amerikai gazdasági növekedést. Elemzők véleménye szerint a kormányzati kiadások jelentős csökkenése várhatóan 1,7 százalékkal fogja visszafogni a gazdaság növekedési ütemét, amely a jelenlegi GDP adatok mellett könnyen recesszióba sodorhatja az egész gazdaságot.

Az adatok alapján van ok az aggodalomra. A gazdaság növekedési üteme nem a számítások szerint alakul, és a válság is mélyebb, annál, mint amilyennek elsőre gondolták. Ahhoz, hogy Amerika el tudja kerülni a recessziót sürgősen növelnie kell a gazdaság teljesítőképességét. A fiskális politikai intézkedések, azonban a kiadások csökkentését szorgalmazzák, így kizárt, hogy a kormányzat lenne a gazdasági növekedés motorja. A rendkívülien alacsony megtakarítási ráta miatt a magánszektort is kizárhatjuk, mint olyan tényezőt, aki a növekedésben nagy szerepet vállalhat. Végezetül maradnak a külföldi beruházások.

Mester Péter, a Quaestor Csoport elemzője a Privátbankárnak elmondta, hogy a kormányzat a hazai ipart és a fogyasztást csak az államháztartási hiány további növelésével, az államadósság terhére lenne csak képes újfent támogatni, ami megítélése szerint nem járható út. Véleménye szerint kétségkívül patthelyzet alakult ki, melyből megtalálni a kiutat nem egyszerű. A világgazdaságban az erőviszonyok azt mutatják, hogy az ázsiai régió és a feltörekvő piacok jelenthetnek némi reményt. Az amerikai fogyasztás a jelenlegi összkép szerint erősen korlátolt, így a fenntartható gazdasági pályához egy jóval nyitottabb, rugalmasabb exportpolitika szükséges. Azt, hogy recesszióba fordulhat-e ismét az amerikai gazdaság, egyelőre nehéz megítélni, de a kockázatok mindenesetre nőttek. Ha tovább gyarapodik az amerikai államadósság, s nem kap impulzust az export és ezáltal a fogyasztás, akkor tovább romlanak a globális gazdasági kilátások és nőnek a recessziós félelmek. Az elemző azt is hozzátette, hogy véleménye szerint az idei évre megjósolt 3 százalékos növekedést az amerikai gazdaság nem tudja teljesíteni, az év második felében jó ha tartani tudja 2,5, jövőre pedig a 2 százalékos növekedési ütemet.

Privátbankár - Nagy Zsófia

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG