Pataky Péter elnök kedden Veszprémben, az szb-titkárok értekezletét megelőző sajtótájékoztatón rámutatott: hetenként olvasható, hogy a kormányzat a közmunkaprogrammal megoldja a foglalkoztatást, a költségvetésben viszont az erre szánt pénzforrásokat lecsökkentették - mondta. Hozzátette: a tartalékolásnak nevezett költségvetés-átszabás után pedig 100 milliárd forintot kivettek a Munkaerőpiaci Alapból.
Az pedig, hogy nem nyolc órára, hanem négyre lehet a közmunkást alkalmazni, nem foglalkoztatás-bővítés, hanem csak a statisztikát javíthatja, hiszen egy napra "nem egy strigulát lehet húzni, hanem kettőt" - mutatott rá az MSZOSZ elnöke. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy 2010 januárjában 53 ezer közfoglalkoztatott volt, 2011 januárjában pedig csak 12 ezer. A propaganda mögött ez a tényleges helyzet - jegyezte meg.
Az elnök úgy vélekedett, a Széll Kálmán Tervben "kifejezetten megszorítások vannak", a terheket pedig az alacsony keresetűek, a nehéz helyzetben lévők fogják viselni. Példaként említette, hogy a gyógyszerkassza csökkentése következtében dráguló gyógyszerek miatt - csökken a támogatás, a térítési díj - főleg az idősebb korosztályok terhei nőnek. Leginkább ugyanis azok a gyógyszerek drágulnak, amelyeket krónikus betegségekre szednek a nyugdíjasok - jegyezte meg.
Nincsenek meg a kellő egyeztetések?
Pataky Péter szerint a kormány "sajátos gyakorlatot" kezd meghonosítani: nélkülözi a törvényalkotást megelőzően a jogszabályban rögzített és kialakított egyeztető fórumokat, és a munka világát alapvetően érintő törvényjavaslatokat is egyéni képviselői indítvánnyal nyújtják be a parlamentnek, elhárítva ezzel a szakszervezetekkel való egyeztetési kötelezettséget.
Júliustól indulnak az új közmunkaprogramok Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes szerint ma Magyarországon egymillióval kevesebben dolgoznak, mint például a hasonló méretű Csehországban, s erre a különbségre semmiféle ésszerű magyarázat nem található. A kormány kiemelt gazdaságpolitikai célja egymillió munkahely teremtése az elkövetkező tíz évben. Bővebben>> |
Az igazi összeütközés azonban a kormányzattal a költségvetés és az adórendszer átalakítás ügyében volt, elsősorban is a személyi jövedelemadóra vonatkozóan - emlékeztetett a szakszervezeti vezető. Hangsúlyozta: "előre megmondtuk, hogy igazságtalan helyzet áll majd elő", mert az egykulcsos szjá-val átrendezték a jövedelmeket a magasabb keresetűek javára. Rámutatott: a következmények még súlyosabbak lesznek azzal, hogy az adójóváírás mértékét, összegét lecsökkentették. Ebből következően a munkavállalók 80-85 százalékának a keresete nominálisan csökkent január elsejétől - fogalmazott Pataky Péter.
A szakszervezetek a munkavállalókat hátrányosan érintő kormányzati intézkedések ellen felemelik a szavukat, s ennek nagyon fontos állomása lesz az április 9-i demonstráció, amelyet a hat magyar szakszervezeti konföderáció és az Európai Szakszervezeti Szövetség szervez Budapestre, a Hősök terére - mondta az MSZOSZ elnöke. A közös mondanivaló és szlogen az, hogy "nemet a megszorításokra" - tette hozzá. Megjegyezte: Európa szinte valamennyi országából érkeznek majd demonstrálók.
MTI, Privátbankár