A törvény azon adózók részére biztosít méltányossági lehetőséget, akik (amelyek) fizetési kötelezettségeiket valamilyen méltányolható gazdasági vagy személyes okból az esedékesség időpontjáig nem vagy csak részben tudják teljesíteni. A fizetési kedvezmény vonatkozhat fizetési kötelezettség halasztására, részletekben történő megfizetésére, mérséklésére, illetve elengedésére.
A tájékoztató kiemeli, hogy fizetési kedvezmény engedélyezése kizárólag kérelemre történhet és hogy az idei évtől lehetőség van a kérelem elektronikus úton történő előterjesztésére is. A kérelemmel együtt a tájékoztató szerint célszerű a kérelem elbíráláshoz szükséges adatok bemutatására szolgáló kitöltött nyomtatványt is benyújtani az adóhatósághoz. A benyújtással együtt illetékfizetési kötelezettség is keletkezik. A fizetési kedvezményre vonatkozó elsőfokú adóigazgatási eljárás illetéke 2200 forint, ezt banki átutalással, csekkel, vagy az erre kijelölt ügyfélszolgálatokon bankkártyával lehet kifizetni.
Önnek mennyi marad a borítékban? Számolja ki velünk! |
Fontos tudni, hogy a fizetési kötelezettség mérséklésére vagy elengedésére csak ténylegesen fennálló tartozás vonatkozásában kerülhet sor. Ez azt jelenti, hogy a már - átvezetéssel, visszatartással vagy befizetéssel - rendezett fizetési kötelezettséget nem lehet mérsékelni, illetve elengedni.
Ön mennyibe kerül a cégének? Tőlünk megtudhatja! |
Fizetési könnyítés nem engedélyezhető: magánszemélyek jövedelemadójának előlegére és a levont jövedelemadóra, valamint a kifizető által a magánszemélytől levont járulékokra, továbbá a magánnyugdíjpénztári tagdíjra, valamint a tagdíjtartozás után felszámított késedelmi pótlékra és önellenőrzési pótlékra. |
Jogi személy és egyéb szervezet esetében a pótlék és bírságtartozás kivételes méltánylást érdemlő körülmény fennállása esetén, így különösen akkor mérsékelhető, vagy engedhető el, ha e tartozások megfizetése az adózó gazdálkodási tevékenységét ellehetetlenítené.
Vállalkozások esetében fontos még tudni, hogy a mérséklés intézménye nem a felszámolási eljárás elodázására szolgál, a tájékoztató szerint csak ott indokolt tehát alkalmazni, ahol a tartozás mérséklésével a racionális gazdálkodás még helyreállítható, vagy elősegíthető. Következésképpen, ha a gazdálkodási tevékenység már ellehetetlenült, nincs helye a méltányosság gyakorlásának - olvasható az APEH honlapján.
Egy sima, egy fordított: ezt már az APEH sem értiFelzúdultak a könyvelők: slendrián a törvény?
Vagyonosodási vizsgálat: utána sem fújhatunk?
Kezdhetnek magyarázkodni a veszteséges cégek
Félhavi számlacsúszás: az APEH szerint belefér
Adótámogatás: vissza a feladónak?