1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A QUAESTOR Pénzügyi Tanácsadó Zrt. Navigátor című kiadványát bemutató sorozatunk harmadik részében az olaj és az arany piacát járjuk körül (x)
A QUAESTOR Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tizedik alkalommal készítette el befektetői és a sajtó számára a „Navigátor” című kiadványát, amely az elmúlt negyedév hazai és nemzetközi gazdasági életének fontosabb folyamatainak elemzését és a jövő évi várakozásokat tartalmazza. Sorozatunk harmadik részében az olaj és az arany piacát járjuk körül



Olaj


Az elmúlt negyedévben a nyersolaj árfolyama szinte soha nem látott ütemben, a 147,25 dolláros rekord csúcs óta több mint 60%-kal, a lélektani szintnek számító 50 dolláros szint alá zuhant. Korábban csak egy erős korrekcióra számítottunk 100 dollár környékén. Meg is próbált az árfolyam 100 dollár fölé emelkedni, de ezt követően már szinte meg sem állt 50-ig. Az amerikai gazdasági fundamentumok alapjaiban megrendültek, a bankcsődök, bankmentések és tőzsdei rekord lejtmenetek láttán egyértelművé vált, hogy a válság az olajkereslet drasztikus csökkenését is eredményezi, így erős eladói nyomás alá került a fekete arany kurzusa.

Az OPEC országoknak átlagosan 58-60 dollárba kerül egy hordó olaj kitermelése, a nagyobb kitermelők viszont 35-40 dollárból is kijönnek. Oroszország folyó fizetési mérlege már 70 dolláros olajár mellett is romlik, s számos OPEC országban a költségvetési egyensúly borul fel 50 dolláros árszint alatt. A kereslet a piacon valóban csökkent, évtizedes mélypontot ért el az amerikai benzinkereslet, eközben az olajtartalékok és a benzintartalékok emelkedtek. Kína, India gazdasági növekedése is 5 éves mélypontra került, így keresleti oldalról nem kapott támogatást az árfolyam.

Megítélésünk szerint az árfolyam visszakorrigálhat a 40 dolláros szintig is, ahonnét egy lassan emelkedő trendbe lépve 2009 végére ismét elérheti a 70-80 dolláros szinteket. Ehhez szükséges az, hogy a válságkezelésre végre hatékony megoldást találjanak a világ vezetői, a monetáris kondíciók lazításán túl, fiskális ösztönzőkkel, ill. a derivatív piacok, banki, alapkezelői tevékenységek szigorúbb szabályozásával ismét emelkedő pályára állítsák a világgazdaságot. Az olajpiacon a növekedési kilátások és a kockázatvállalási hajlandóság javulása lehet még árfelhajtó tényező.

Arany

Az arany árfolyama 700 dollár alá is benézett az elmúlt negyedévben. A fizikai aranykereslet 2008 harmadik negyedévében 18%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, értékét tekintve pedig 45%-kal múlta felül a második negyedév keresletét. Az ékszerpiaci kereslet, amely a teljes igény mintegy 70%-át képviseli, 8%-kal bővült. Az aranyérmék és aranytömbök kereslete viszont rekordot döntött, 121%-kal nőtt, sok esetben hiányról is beszámoltak a kereskedők.

Az ETF-ekbe áramló aranymennyiség a bankmentő csomagok láttán 150 tonnával emelkedett, amelyre negyedéves szinten még nem volt példa. Az amerikai dollár erősödése megindult a válsághelyzetben, mivel jelentős mennyiségű tőkét vontak ki a befektetők a kockázatosabb piacokról. A pénzrendszerben a likviditás csökkent, s arra is volt példa, hogy a befektetők (főleg a hedge fundok) a tetemes veszteségeiket a korábban vásárolt aranyból (azt készpénzre váltva) fedezték, így aranyeladásokkal nemhogy erősítették, hanem gyengítették a sárga nemesfémet, a likviditás gyors javítása érdekében történtek komoly pozíciólezárások.

Az arany kereslete válsághelyzetekben elméletben emelkedhet, mert értékálló menedékeszközként előtérbe kerül, csakhogy olyan helyzetben van most a világgazdaság, amelyben dezinflációs folyamatok indultak el, tehát az infláció elől nincs miért menekülni egyelőre, inkább egy-egy fő deviza látványos gyengülése ellen védekeznek a befektetők. A kínálati oldalon a nagy központi bankok csökkentették az aranyeladásokat, az ezredforduló óta nem látott ütemben, 10%-kal zuhantak az értékesítések.

Becsléseink szerint az árfolyam 2009 végére nagy kilengések közepette elérheti a 850 dollárt.

A QUAESTOR Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tizedik alkalommal készítette el befektetői és a sajtó számára a „Navigátor” című kiadványát. A Navigátor szerkesztése december 3-án lezárult.

A sorozat korábbi részei:

2. rész:  nehéz év vár Magyarországra >>
1.  rész: a világgazdaság helyzete >>


(x)
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG