.png)
Olaj
Az elmúlt negyedévben a nyersolaj árfolyama szinte soha nem látott ütemben, a 147,25 dolláros rekord csúcs óta több mint 60%-kal, a lélektani szintnek számító 50 dolláros szint alá zuhant. Korábban csak egy erős korrekcióra számítottunk 100 dollár környékén. Meg is próbált az árfolyam 100 dollár fölé emelkedni, de ezt követően már szinte meg sem állt 50-ig. Az amerikai gazdasági fundamentumok alapjaiban megrendültek, a bankcsődök, bankmentések és tőzsdei rekord lejtmenetek láttán egyértelművé vált, hogy a válság az olajkereslet drasztikus csökkenését is eredményezi, így erős eladói nyomás alá került a fekete arany kurzusa.
Az OPEC országoknak átlagosan 58-60 dollárba kerül egy hordó olaj kitermelése, a nagyobb kitermelők viszont 35-40 dollárból is kijönnek. Oroszország folyó fizetési mérlege már 70 dolláros olajár mellett is romlik, s számos OPEC országban a költségvetési egyensúly borul fel 50 dolláros árszint alatt. A kereslet a piacon valóban csökkent, évtizedes mélypontot ért el az amerikai benzinkereslet, eközben az olajtartalékok és a benzintartalékok emelkedtek. Kína, India gazdasági növekedése is 5 éves mélypontra került, így keresleti oldalról nem kapott támogatást az árfolyam.
Megítélésünk szerint az árfolyam visszakorrigálhat a 40 dolláros szintig is, ahonnét egy lassan emelkedő trendbe lépve 2009 végére ismét elérheti a 70-80 dolláros szinteket. Ehhez szükséges az, hogy a válságkezelésre végre hatékony megoldást találjanak a világ vezetői, a monetáris kondíciók lazításán túl, fiskális ösztönzőkkel, ill. a derivatív piacok, banki, alapkezelői tevékenységek szigorúbb szabályozásával ismét emelkedő pályára állítsák a világgazdaságot. Az olajpiacon a növekedési kilátások és a kockázatvállalási hajlandóság javulása lehet még árfelhajtó tényező.
Arany
Az arany árfolyama 700 dollár alá is benézett az elmúlt negyedévben. A fizikai aranykereslet 2008 harmadik negyedévében 18%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, értékét tekintve pedig 45%-kal múlta felül a második negyedév keresletét. Az ékszerpiaci kereslet, amely a teljes igény mintegy 70%-át képviseli, 8%-kal bővült. Az aranyérmék és aranytömbök kereslete viszont rekordot döntött, 121%-kal nőtt, sok esetben hiányról is beszámoltak a kereskedők.
Az ETF-ekbe áramló aranymennyiség a bankmentő csomagok láttán 150 tonnával emelkedett, amelyre negyedéves szinten még nem volt példa. Az amerikai dollár erősödése megindult a válsághelyzetben, mivel jelentős mennyiségű tőkét vontak ki a befektetők a kockázatosabb piacokról. A pénzrendszerben a likviditás csökkent, s arra is volt példa, hogy a befektetők (főleg a hedge fundok) a tetemes veszteségeiket a korábban vásárolt aranyból (azt készpénzre váltva) fedezték, így aranyeladásokkal nemhogy erősítették, hanem gyengítették a sárga nemesfémet, a likviditás gyors javítása érdekében történtek komoly pozíciólezárások.
Az arany kereslete válsághelyzetekben elméletben emelkedhet, mert értékálló menedékeszközként előtérbe kerül, csakhogy olyan helyzetben van most a világgazdaság, amelyben dezinflációs folyamatok indultak el, tehát az infláció elől nincs miért menekülni egyelőre, inkább egy-egy fő deviza látványos gyengülése ellen védekeznek a befektetők. A kínálati oldalon a nagy központi bankok csökkentették az aranyeladásokat, az ezredforduló óta nem látott ütemben, 10%-kal zuhantak az értékesítések.
Becsléseink szerint az árfolyam 2009 végére nagy kilengések közepette elérheti a 850 dollárt.
A QUAESTOR Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tizedik alkalommal készítette el befektetői és a sajtó számára a „Navigátor” című kiadványát. A Navigátor szerkesztése december 3-án lezárult.
A sorozat korábbi részei:
2. rész: nehéz év vár Magyarországra >>
1. rész: a világgazdaság helyzete >>
(x)