Az Országgyűlés döntése alapján 2010 és 2012 között a kereskedelmi áruházláncoknak évi 30 milliárd forintot kell befizetni a költségvetésbe válságadó címén.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a döntés után azt nyilatkozta: a válságadót fizető cégek természetesen megpróbálják majd áthárítani a fogyasztókra a többletterheket, ugyanakkor a kormány sem eszköztelen abban, hogy ezt - együttműködve az APEH-hal, a fogyasztóvédelemmel, a civil szervezetekkel, valamint a munkaadókkal és a munkavállalókkal - megakadályozza.
A kormánynak mindazonáltal nincs könnyű dolga, ha tetten akarja érni az "áthárítást": az élelmiszerek az energiahordozókkal ellentétben nem hatósági árasak, azt pedig nehéz elképzelni, hogy a minisztérium számon kéri az Auchantól, a Tescótól vagy a Corától, hogy - ahogy méréseink mutatják - miért drágult egy hónap alatt átlagosan 12 százalékot a krumpli, 20 százalékot a csokoládé, vagy 17 százalékot a csirkemell, vagy éppen miért csökkent a tea, a sajt vagy a chips ára októberhez képest. Nem állíthatjuk biztosan, hogy a válságadó miatt tapasztalhatunk ekkora áremelkedést, de - különösen az elmúlt évek végén megfigyelt árcsökkenéshez képest - meglehetősen furcsa ez a "véletlen egybeesés".
Legutóbbi (októberi) árfelmérésünket itt olvashatja >> |
A Privátbankár Árkosár éves árindexe az elmúlt 6 hónapban
Mindhárom vizsgált áruházban növekedtek az árak, az emelkedésben a Cora járt az élen (havi 7,2, évi 8,1 százalék), alig megelőzve az Auchant (havi 7 százalék, évi 8,1 százalék). A legkevésbé a Tesco emelt az árain: októberhez képest 3,3, tavaly novemberhez képest 5 százalékkal fizettünk volna többet, pedig a kereskedelmi láncokra kiszabott válságadót a köznyelv leginkább Tesco-adóként emlegeti. Bár leginkább a brit lánc fogta magát vissza az áremelésben, ez csak arra volt elég, hogy szorosan felzárkózzanak a 2. helyen álló Corára: a Tesco 15 634 forintos kosárral a harmadik lett, a Corában 15 626 forintos kosárértéket mértünk. Az ismét az élen végző Auchanban a jelentős áremeléssel együtt továbbra is 15 ezer forint alatt maradt a mintakosár ára.
A legjobban persze akkor járnánk, ha mindent ott szereznénk be, ahol a legolcsóbb. Ezesetben 13 931 forintból megúsztuk volna a vásárlást - ehhez persze tripla utazgatásra is szükség lett volna. Az Auchan ennél 6 százalékkal drágább, a Cora és a Tesco 12,2 százalékkal. A "kombinált árkosár", azaz a beszerzési helytől függetlenül vett legolcsóbb termékek árának összege 7,6 százalékkal magasabb, mint egy hónapja.
A Privátbankár Árkosár átlagos ellenértéke indulás óta, illetve a féléves mozgóátlag (rózsaszínnel rajzolva)
Miközben októberben még 14 ezer forint alatti kosárértéknek is örülhettünk, novemberben már a 15 ezres határt is megugrotta két áruház, és csak az Auchan maradt e szint alatt. A grafikonon ábrázolt árgörbe újra meredeken áttörte a hathónapos mozgóátlagot - ezúttal természetesen felfelé. A kiugrásnak köszönhetően a mozgóátlag is "derékba tört", és újra felfelé vette az irányt.
Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >> |
Éves összehasonlításban a "duplázó" burgonya vezeti a drágulást, de almát is 73 százalékkal drágábban vehetünk, mint tavaly. A csirkemell, a sajt és az olaj is bő ötödével drágább, mint tavaly ilyenkor. Közel 25 százalékkal olcsóbban vehetünk viszont tojást és tésztát, valamint 20 százalékkal olcsóbb a kenyér is, mint egy éve.
A KSH csütörtökön teszi közzé a fogyasztói árak októberi alakulásával kapcsolatos jelentését. Szeptemberben éves viszonylatban az 3,8 százalék volt az infláció. Az első kilenc hónapban átlagosan 5,1 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában |
Harmadikként a mandarin árát jegyeztük (volna) fel: az Auchanban 299 forintba kerül a déli gyümölcs kilója, a Corában 629 forintot kértek érte, a Tesco zöldség-gyömölcs osztályán viszont ottjártunkkor nem volt kapható mandarin.
Privátbankár - Gáspár András