.jpg)
Az MTI úgy tudja, az szja-kulcsok viszont csak 2010-től változnának, és ekkortól emelkedne a 19 százalékos kulcs határa 3 millió forintra. A módosított indítvány szerint így idén nem lenne két adótábla. A változásokból következik, hogy idén július 1-jétől mégsem szűnne meg a magánszemélyek különadója, erre a lépésre szintén csak jövő év elejétől kerülne sor.
A kormány továbbra is úgy számol, hogy július 1-jétől 20-ról 23 százalékra nő az áfa, és az eredetileg tervezett javaslatból megmarad a tb-járulék csökkentése. A korábban ismertetett tervek szerint a 2009. július 1-jétől a minimálbér kétszereséig 5 százalékponttal csökkenne a munkáltató által fizetett járulék. Szintén marad az eredeti terv a vállalkozói járulék tekintetében, vagyis év közepétől 1,5 százalékponttal csökkenne. A kormány számításai szerint az idei adócsomag továbbra is nullszaldós.
Az MTI értesülései szerint nem az egészet, csak egy részét adóztatnák meg az adómentes természetbeni juttatásoknak: az eddig is ebbe a kategóriába tartozó elemek - többek közt az üdülési csekk, az étkezési jegy - fele-fele részben maradnának adómentesek, illetve viselnének adóterhet. Tehát például a maximálisan adható 6000 forintos hideg étkezési jegynél 3000 forint adómentes maradna, a másik fele után viszont adót kellene fizetni a munkáltatónak: nagyjából 3100 forintot.
A MTI-nek hivatalosan nem nyilatkoztak a módosításokról, de kormányzati források szerint ezek a társadalmi vita eredményeként alakultak ki: az egyeztetéseken volt több olyan technikai felvetés, amely érdemben könnyítené a végrehajtást, és ezeket próbálták beépíteni az átalakított csomagba.
Gyurcsány Ferenc a múlt pénteken - miután egyeztetett az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal - azt mondta: a kormány egy hét múlva be kívánja nyújtani a nyugdíj és adóváltoztatásokra vonatkozó törvényjavaslatait az Országgyűlésnek.
Fél év alatt 800 milliárdot spórolt meg az állam
Tavaly október óta a kabinet 800 milliárd forintos kiadásszűkítésről döntött, ez az összeg a GDP 3 százaléka - mondta Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára. Hozzátette: nem igaz az ellenzéki pártok azon állítása, hogy a kormány a válság hatására nem lépett meg elegendő kiadáscsökkentést.
Keller László emlékeztetett: az ősszel benyújtott első költségvetési tervezetben a kormány 3 százalékos GDP növekedéssel számolt, a második javaslatban már csak 1,2 százalékkal. A második változatban az elsőhöz képest már 183,1 milliárd forint volt a kiadáscsökkentés összességében - közölte az államtitkár.
Mint mondta, jelentős, 65 milliárd forintos tétel volt a nyugdíj-indexálás változása és a nyugdíjkorrekció elhalasztása. A fejezetek támogatásának csökkentése 38 milliárd, a családi támogatások, szociális juttatások szűkítése 17,8 milliárd, a MÁV és a Volán normatív támogatásának csökkentése 30 milliárd, a Munkaerőpiaci Alap kiadásainak csökkentése pedig 12 milliárd forint volt.
Keller László kiemelte, hogy a harmadik költségvetési tervezetben, amelyet Veres János pénzügyminiszter módosító csomagjaként tárgyalt és fogadott el tavaly a parlament, már 0,9 százalékos gazdasági visszaeséssel számoltak és 408 milliárd forintos kiadáscsökkentést hajtottak végre. Mint mondta, ennek fő tételeit a 13. havi bér elvonása, a 13. havi nyugdíjak összegének maximalizálása, a közszféra bérbefagyasztása és a családtámogatások további szűkítése tette ki.
Idén a kormány újratervezte a 2009-es makrogazdasági mutatókat, 3,3 százalékos gazdasági recesszióval számolt és eddigi intézkedéseivel 210 milliárdos kiadáscsökkentésről döntött - emlékeztetett az államtitkár. Hozzátette: mindez összesen fél év alatt 801 milliárd forintos kiadáscsökkentést jelent.
Fizetés után is csak kérésre utal az APEH
A kedvezményekből nem enged a szakszervezet
A szövetség programját nyúlták le a kicsik?
A Reformszövetség elfeledkezett 2 millió magyarról
Munkáltatói járulék: 10%-os csökkentést 2011-ig!
Megfizetjük a járulékcsökkentés árát
MTI