.jpg)
A képviselők felszólították az EU legfőbb végrehajtó testületét, az Európai Bizottságot: "ha a megnevezett célokat nem éri el valamennyi tagállam, 2011-ig terjesszen elő (...) a munkavédelem területén a nemdohányzók védelmére vonatkozó szabályokra irányuló javaslatot, amellyel összefüggésben ismerje le a tagállamok meglévő nemzeti rendelkezéseit".
Az elfogadott előterjesztés emlékeztet arra, hogy csak az Európai Unióban évente legalább 650 ezer ember hal meg a dohányzás következtében, ebből a passzív dohányzás áldozatainak számát 80 ezerre teszik.
Felidézi a dokumentum, hogy az Európai Unió és 25 uniós tagállam - Olaszország és Csehország kivételével - már ratifikálta az Egészségügyi Világszervezetnek a dohányfogyasztás megfékezéséről szóló keretegyezményét, amelyben az is benne van, hogy "a dohányfüst elleni védelemre vonatkozó kötelezettségvállalás az alapvető emberi jogokon és szabadságjogokon alapul", és "a dohányfüst elleni védelem alapvető jog".
A képviselők felszólították a bizottságot, hogy 2008-ig terjesszen be módosító javaslatot a dohánytermékekről szóló uniós irányelvhez. Ebben azonnal be kellene tiltani a függőséget fokozó, valamint rákkeltő adalékanyagok használatát.
A parlamenti vitában felszólalt a szocialista Hegyi Gyula EP-képviselő. "A dohányzás elleni hosszú harcunk nem volt sikertelen: tíz vagy húsz évvel ezelőtt az embereknek természetes volt, hogy szinte mindenütt dohányozzanak, tárgyalásokon vagy bizonyos országokban akár buszokon. Ma szinte agressziónak számít egy cigaretta meggyújtása egy rendezvényen" - mondta a képviselő. Mint hozzátette, bebizonyosodott, hogy a dohányipar sem legyőzhetetlen.
"Ha világos környezetvédelmi, egészségügyi célkitűzéseket fogadunk el, ha mozgósítani tudjuk a társadalmat, a civil szervezeteket, a politikusokat - nem elfelejtve a jó ügyvédeket - akkor elérhetjük a céljainkat" - vélekedett.
Függőség volt, nincs: csak egy szuri az egész?
Cigi nélkül jobb a zene?
Húszpercenként belehal valaki a szívásba
MTI