
„Az egészségpénztári szektor az utóbbi másfél évtizedben bizonyította életképességét, egészségügyben betöltött szerepe és szervezeti-működési megoldásai indokolttá teszik, hogy tovább lépjen, olyan új feladatokat vállaljon fel, amelyekkel részt tud venni az egészségügyi rendszer továbbfejlesztésében” – mondta Lehoczky László, a Stabilitás Pénztárszövetség egészségpénztári tagozatának elnöke.
A jelenlegi működés továbbfejlesztésén túl időszerű az egészségpénztárak funkcióinak újragondolása, kibővítése. Ezen lehetőségek feltérképezése érdekében bízta meg a Stabilitás Pénztárszövetség a KPMG Tanácsadó Kft-t egy tanulmány elkészítésével. Az alapos háttérvizsgálatot és számtalan szakértői egyeztetést követően elkészült, 45 oldalas dokumentum azonosította az új feladatokat és funkciókat. „Ezeket felvállalva az egyes pénztárak markáns, a jelenlegi szolgáltatásokon túlmutató, és az egészségügyi kormányzat számára is komoly értéket jelentő funkciókat láthatnak el” – összegezte az eredményeket Várnai Éva, a KPMG ügyvezető igazgatója.
Az egészségpénztárak stratégiai célkitűzései között szerepel többek között az adókedvezmények rendszerének hosszú távú fenntartása, erőteljesebb fellépés az egészségmegőrzés, egészségtudatosság, prevenció területén, amelynek kiemelt eszköze lehet a tagság ösztönzése az egészségügyi szolgáltatások igénybevételére, valamint a pénztárak szolgáltatási portfóliójának bővítése. Az egészségpénztárak célja, hogy együttműködjenek a társadalombiztosítás rendszerével, és olyan állami feladatokat vállaljanak át, amit a magánforrás bevonásával hatékonyabban és magasabb színvonalon lehet nyújtani. Ilyen lehet például a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatások szervezése, vagy ellátás-szervezési feladatok végzése oly módon, hogy információkkal lássák el a tagokat az egészségi állapotuk alapján szükséges ellátásokat nyújtó szolgáltatókról (elérhetőségükről, az igénybevétel módjáról, az ellátás minőségéről).
A pénztárak felajánlják segítségüket a kormányzatnak a cafeteria juttatások rendszer-szintű felülvizsgálatához is. „Meglátásunk szerint a béren kívüli juttatások rendszerét átláthatóbbá tenné, ha a különböző célokra igénybe vehető szolgáltatások körét egymástól elkülönítenék. Így az egészségcélú kiadásokat elsősorban az egészségpénztárak kezelnék, biztosítva a reális, nem generált szükségletek alapján történő igénybevételt” – ismertette az egészségpénztárak elképzelését Lehoczky László.
MANKÓ Az egészségpénztárak helye az egészségügyi rendszerben ![]() |
A kormányzat támogatása, szükség esetén szabályozó szerepvállalása is elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy a pénztárak stratégiai szerepüket erősítő, új szolgáltatási területeken is hatékonyan fejleszthessék tevékenységüket. „A pénztárak a kormányzattal együttműködve részt vállalnának azon új szolgáltatási területek azonosításában, amelyek során a pénztárak a társadalombiztosítás által finanszírozott feladatokat és funkciókat láthatnak el elismert pénztárként, mint például az ápolásbiztosításban, a háziorvosi és a házi gyermekorvosi ellátásban. Ehhez szükséges az önkéntes pénztárak törvényi szabályozásában foglaltaknak megfelelően megalkotni az elismert pénztárakról szóló külön törvényt” - fejtette ki dr. Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ tanácsadói igazgató-helyettese.
„A pénztárak mindenkor készen állnak arra, hogy a stratégiai fontosságú lépések megtételében partnerként együttműködjenek a kormányzattal, a magyar társadalom egészségügyi ellátásának javítása érdekében” – hangsúlyozta zárásként Lehoczky László, az egészségpénztárak jelentős részét tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség nevében.
Privátbankár - Zsiborás Gergő