Magyar piaci előrejelzés
A Fidesz által immár megszerezett kétharmados többség megteremti Magyarországon a gazdagabb jövővel kecsegtető strukturális reformok megvalósulásának reményteli lehetőségét.
A piacok a választások eredményére még nem reagáltak: az EURHUF árfolyam alig emelkedett, és a kamatok sem változtak jelentősen, de az S&P és a Fitch egyaránt azt hangoztatja, hogy az ország hitelképessége a jövőben az új kormány politikai irányvonalától függ. Ez pedig igazán jó hír, mert akkor valóban csakis a Fidesztől függ, hogy helyesen cselekszik-e, azaz hogy a magyar államháztartás erősítése érdekében megreformálja-e az önkormányzati rendszert, és szűkíti-e az ellátandó közfeladatok körét. Az államháztartás erősödése nyilván javít Magyarország besorolásán.
Ezt követően azonban már a Fidesz választói körében népszerűtlen lépések válnak szükségessé. A megvalósítandó reformoknak ugyanis lehetnek negatív következményei is a magyar gazdaságban, és ezzel az új kabinet a saját választói körében válik népszerűtlenné. Ugyan a tisztogató rövid távon nem feltétlenül számíthat népszerűségre, hosszú távon viszont igen. A reformok fokozatos bevezetése helyett a Saxo Bank elemzői Írország példáját alapul véve inkább az ősrobbanás módszerét javasolják. A szigetország ugyanis véleményük szerint az eurózóna gyengélkedő tagjai közül elsőként fog a válságból felépülni.
Nemzetközi piaci előrejelzés
A befektetési bank stratégái az előző kitekintéshez képest valamivel komorabb képet festenek a tőzsdék következő három hónapjáról.
A globális havi és az az USA heti adataira alapozott megfigyelésük szerint a fundamentális adatok lassulásról számolnak be. A megfigyelt lassulás ugyan nem drámai, de általánosnak tűnő jelenség, ami aggodalomra ad okot. Ugyan a visszafogott tempót a főbb mutatókból képzett indexek is igazolják, a bank stratégiai csapata a második negyedévben mégis szilárd növekedésre számít. Csakhogy a várt lendület az év végére az ösztönző programok kiapadása miatt várhatóan alábbhagy, ráadásul a piacok izgatottan kémlelik majd az opciós (Option-ARM) és az Alt-A jelzáloghitelek újrakötésének és a kereskedelmi ingatlanhitelek refinanszírozásának következményeit.
Ebből kiindulva a Saxo Bank a portfoliók kialakításában óvatosságra inti a befektetőket. A monetáris politika továbbra is a gazdasági kilátások gyengesége tükröződik, ezért a Saxo Bank elemzői szerint meglepő lenne, ha az idén az amerikai, az európai vagy akár a japán jegybank alapkamat emelésre vállalkozna.
A prognózisról Christian Tegllund Blaabjerg, a Saxo Bank vezető közgazdásza kijelentette:
"Látható, hogy a 2010-es éves prognózisban megfogalmazott előrejelzéseink általában helyesnek bizonyultak. Sem a pénzügyi piacok javulása, sem a fogyasztók hangulatváltása nem tűnik valóságosnak, és ugyan a világgazdaság látszólag felépülőben van, nem árt észben tartani, hogy ennek a növekedésnek jelentős hányada állami fogyasztáson, kormányzati ösztönzésen alapul. A következő negyedévben még várható növekedés, de csak olyan paraméterek mellett, amelyek az év további szakaszában már negatívan hatnak a befektetési portfoliókra."
A 2010 második negyedévére vonatkozó prognózis az alábbi területekkel foglalkozik:
1. Piaci kommentár: Dagad még tovább is az optimizmus?
A következő 12-24 hónapos időhorizontot illetően a Saxo Bank inkább a deflációt/pénzszűkét várók táborához húz, csakhogy az alacsony kamatok kedveznek a sok országban már stabilizálódott, és néhol már újabb magaslatokra törő lakáspiacnak.
2. Makró előrejelzés
Az USA-ban a második negyedévben a Saxo Bank a lakásingatlanok piacának gyengesége dacára 2,4% körüli növekedésre számít a készletek emelkedése és az ösztönzés erősödése miatt. Az eurózónában és az Egyesült Királyságban a második negyedév még gyenge, de mégis pozitív növekedést ígér, miközben mindkét régió igyekszik kikecmeregni a gazdasági verem mélyéről. Ázsiában Japán a valóságos fellendülést folyton visszafogó deflációs adósságteher elől menekül. Kimondottan rövidtávon azonban az expanzió folytatódásának bő teret engedhet a kormányzati pénzek kiáramlása.
3. Devizapiaci kilátások
A devizakereskedelem két pólusa, az erős ausztrál dollár és a gyenge angol font között végletekig fokozódott a feszültség. Nem tudható az sem, hogy lángra kap-e ismét az USA dollár emelkedése, és hogy az euró folytatja-e az útját a meredek lejtőn lefelé.
4. Részvénypiaci kilátások
A Saxo Bank elemzői kitartanak az eredeti alaptézis mellett, miszerint a részvénypiacon az első hat hónapban emelkedő, majd a második félévben csökkenő árfolyamokra lehet számítani. Új előrejelzésük azonban kevésbé derűlátó, mert véleményük szerint a makrogazdasági adatok lomhasága megmarad, és így további pozitív korrekciónak kaput nyitó, kellemes meglepetést okozó nyereségsorozat nem várható.
5. Jegybanki alapkamatok
A Saxo Bank véleménye szerint az USA-ban a monetáris politika szigorításának első jele az lehet, ha a Fed a mennyiségi enyhítés egyes intézkedéseit visszavonja, ami azonban a harmadik negyedév vége előtt nem várható. Csak a 2011 második és 2012 második negyedéve közötti időszakban fog a tartalékok után fizetett jegybanki kamat és/vagy a jegybanki forrásokra vonatkozó kamatláb emelkedni. Japánban a harmadik negyedév vége előtt a BOJ a (jelenleg 0,1%-os) napi kamatlábat várhatóan nem emeli. Egyre valószínűbb, hogy a japán jegybank enged a pénzügyminisztérium nyomásának.
A Saxo Bank szerint az eurózónában a refinanszírozási kamatláb legalább 2011 első negyedévéig változatlanul 1%-on marad, és az EKB elég likviditást fog biztosítani ahhoz, hogy a napi kamatláb ne emelkedhessen 0,5% fölé. Az Egyesült Királyságban a Saxo Bank számításai szerint a jelenleg 0,5%-on álló alapkamat legalább 2011 első negyedévéig szintén változatlan marad, és nagy a valószínűsége a mennyiségi enyhítés ismételt bevezetésének is.
6. Árutőzsdei kilátások
A legtöbb áruféleség úgy startolt el 2010-ben, mint a versenyló a bokszból, és a még 2009-ből fennmaradó erős lendülettel a tetemes nyereség felé vette az irányt. A Saxo Bank elemzői hosszabb távon az arany árfolyamának emelkedésre számítanak, ám véleményük szerint rövidtávon a prognózis írásakor érvényes 1120 USD árfolyamnál jobb vételi lehetőségek is adódhatnak.
Magyarországnak van a legtöbb félnivalója?
Fél Európa a görögöket menti
A Fed minden egyes szavát alaposan megrágták
Csányi nem fél a Fidesz kétharmadától
Izgatottan várják a piacok a leendő kormányt
Privátbankár