Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője szerint a vártnál legalább 60 millió euróval nagyobb a júliusi 239 millió eurós külkereskedelmi deficit. A helyzet azonban ennek ellenére sem nevezhető drámainak, hiszen a külkereskedelmi mérleg nyereséggel zárhat az év végén, amire már nagyon régen nem volt példa - fűzte hozzá. Az elemző kifejtette, hogy az előző hónapokban megforduló külkereskedelmi dinamika elsősorban a Magyarország export-piacain tapasztalható recesszióval és az importot élénkítő belső fogyasztás kis mértékű bővülésével magyarázható.
Török Zoltán az export volumen alakulásában nem vár komoly javulást a jövőben, de a 8 százalékos jelenlegi éves bővülést tarthatónak gondolja. Az elemző ennek alátámasztására kiemelte: Magyarország igyekszik átstrukturálni exportszerkezetét, aminek köszönhetően egyre inkább előtérbe kerülnek a dinamikusan növekvő közép-kelet-európai országok, ráadásul a Magyarországra települő nagy nemzetközi vállalatoknak köszönhetően az exportkapacitás is bővülőben van.
A KSH adatai szerint az idén az első hét hónapban a külkereskedelmi termékforgalom 227 millió euró (52,8 milliárd forint) többlettel, júliusban ugyanakkor az első becslés szerint a mérleg 239 millió euró (63 milliárd forint) passzívumot mutatott. |
Az elemző ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az előző évi export volumen az átlagosnál magasabb bázisszintet jelent, mivel Magyarország 2007. hasonló időszakában rendkívül nagy mennyiségű gabonát exportált az Európai Unió intervenciós készleteibe. Suppan Gergely előrejelzése szerint, a kedvezőtlen európai gazdasági környezet miatt még legalább fél évig biztosan magasabb lesz a magyarországi import az exportnál. A hitelintézet elemzője szerint ezt támasztják alá a húzóágazatoknak számító jármű- és elektromostermék-ipar lassuló kiviteli mutatói is.
Olajos kérdés: kiből mit hoz ki az árzuhanás?
London már látja az idei kamatcsökkentésünket
No, megállj csak: rossz óment látnak az elemzők
MTI