A II. világháború utáni időszak "legfelelőtlenebb politikai kezdeményezései" közé tartozott az európai valutaunió létrehozásról szóló döntés - írta hétfőn megjelent cikkében Lord Nigel Lawson.
A brit Konzervatív Párt egyik legnagyobb tekintélyű veteránja, aki Margaret Thatcher kormányában 1983-tól 1989-ig a pénzügyminiszteri tisztséget töltötte be, a The Timesnak írt elemzésében úgy vélekedett, hogy az euróövezet megalkotása "alapvetően politikai, és nem gazdasági jellegű" program volt.
Lord Lawson szerint ugyanis Franciaország annak idején "rettegett" az éppen újraegyesült Németország hatalmától, és attól is, hogy már nem tudja egyedül ellátni Európában betöltött vezető szerepét, amelyről úgy gondolta, hogy "sorsszerűen" őt illeti.
Kezdettől fogva világos volt azonban, hogy az euróövezeti kezdeményezésnek "sírás lesz a vége", ha a valutaunióhoz nem társul teljes politikai unió - írta hétfői cikkében a tory politikus.
Az 1999-ben létrehozott eurózónához uniós tagként nem társult Nagy-Britannia, sem pedig Svédország és Dánia. Utóbbi két állam nemzeti valutája erősen függ az angol font árfolyamától, a svédek korábban népszavazáson utasították el a közös pénz bevezetését, míg a Dánia be fog lépni az övezetbe, jelenleg már az ERM II. árfolyamrendszerben van.
MTI, Privátbankár