1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az IMF mozgósítható tőkekészletének feltöltéséről végülis megállapodás született a G20-ak tanácskozásán, de a konkrétumok megint hiányoznak. Egy biztos, Kína nem segít, pedig tudna
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) mozgósítható tőkekészletének feltöltéséről, illetve a II. világháború óta nem tapasztalt, globális szintű gazdasági recesszió elleni fellépés módozatairól tárgyalnak London egyik déli elővárosában a húsz legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaság alkotta - a világgazdaság kibocsátásának 85 százalékát adó - országcsoport (G20) pénzügyminiszterei és jegybankelnökei, előkészítendő a jövő hónapra, szintén Londonba összehívott G20-csúcstalálkozót.

Az IMF feltőkésítése az egyik fő napirendi pontja a Gatwick repülőtérhez közeli, festői Horsham kisvárosban rendezett értekezletnek. Az elvi konszenzus megvan arról, hogy a valutaalap készleteit meg kell kétszerezni, vagyis 500 milliárd dollárra kellene emelni a bajba jutott feltörekvő gazdaságok biztonságos és hatékony megsegítése érdekében, arról azonban még a horshami rendezvény előestéjén is folyt vita, hogy a pénzt ki adja össze.

Japán már közölte, hogy 100 milliárd dollár kölcsönnel segíti a pénzügyi szervezetet, és az Európai Unió is késznek mutatkozik egy hasonló csomag összeállítására. A súlyos recesszióba került fejlett ipari térség ugyanakkor jelentős hozzájárulást várna a nagy tartalékokkal bíró feltörekvő országoktól, elsősorban is négy legnagyobbtól, az angol rövidítéssel BRIC-csoportnak nevezett Brazíliától, Oroszországtól, Indiától és Kínától.

Ők kérnek még...
IMF-hitelben ránk vernek a románok?
Szerbia is kap IMF-hitelt?
IMF: 140 milliárd dollárt kér a világ 
A négy ország szakminiszterei a horshami értekezlet előestéjén külön megbeszélést tartottak, amely után a brazil pénzügyminiszter közölte: a Négyek, mielőtt megnyitnák pénztárcáikat, először az IMF-en belüli szavazati jogok átrendezését, vagyis a nagy feltörekvő gazdaságok befolyásának növelését szeretnék látni. Erről a szombati miniszteri szintű értekezleten konkrét döntés szinte biztosan nem születik, de jó eséllyel az április 2-i londoni G20-csúcsértekezleten sem.
Londoni elemzők szerint a négy ország közül reálisan egyébként is csak Kínától lehetne várni jelentősebb hozzájárulást az IMF tőkefeltöltéséhez, tekintettel arra, hogy Kínáé a világ legnagyobb, kétezer milliárd dolláros devizatartaléka. A kínai miniszterelnök azonban nemrég lehűtötte az országa hozzájárulásához fűződő reményeket.

Ven Csia-pao (Wen Jiabao) a Financial Timesnak a minap maga is azt mondta: az IMF reformját nem nagy tőkeinjekciókkal, hanem a szavazati jogok rendszerének átalakításával kell kezdeni, olyan módon, hogy a fejlődő országok nagyobb szerephez juthassanak a szervezetben. Ven a londoni gazdasági napilapnak emellett kijelentette: Kína továbbra is "viszonylag szegény" ország, amelyre hatalmas fejlesztési feladatok várnak, és ez "korlátok közé szorítja nagyvonalúságát".

A londoni elemzői közösség szerint a másik potenciális tőkeforrásnak, Oroszországnak magának is refinanszírozási kockázatokkal kell szembenéznie. Ezt tükrözte, hogy a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő a múlt hónapban rontotta Oroszország szuverén devizaadósi besorolását, a nyersanyagár-zuhanás kihatásaira és az adósság-refinanszírozási kockázatokra hivatkozva. A lépéshez fűzött indoklásában a Fitch kiemelte, hogy a tőkekiáramlás mértéke és az orosz devizakészletek apadásának üteme most már ténylegesen gyengíti az orosz szuverén adósi helyzetet.

Oroszország devizatartalékának értéke a tavaly június végi csúcsról 2009. március első hetéig - a Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének e héten közölt kimutatása szerint - több mint 200 milliárd dollárral 380 milliárd dollárra zuhant, jóllehet az értékcsökkenés negyede árfolyamváltozásokból ered.

Egyes szakértői vélemények szerint a tervezett 500 milliárd dolláros IMF-keretnél egyébként is több kellene. Simon Johnson, az IMF volt főközgazdásza - jelenleg a neves amerikai egyetem, a Massachusetts Institute of Technology professzora - a Financial Timesnak nemrég azt mondta: a valutaalap akkor lehetne komoly globális szereplő, ha lenne például kétezer milliárd dollárja. Johnson nyilatkozata szerint elég egy vagy két igazán nagy, segítségre szoruló ország ahhoz, hogy az IMF jelenleg meglévő pénze elfogyjon. A G20-érekezlet másik fő vitás kérdése a gazdaságélénkítés mértéke. Az Egyesült Államok és Japán további jelentős költségvetési ráfordításokat tartana szükségesnek, az EU vezető hatalmai azonban ódzkodnak ettől.

Ráadásul Robert Zoellick, a Világbank elnöke a szombati értekezlet előtt Londonban kijelentette: a költségvetési gazdaságélénkítő programok önmagukban, a bankrendszerek rendbetétele nélkül nem lesznek elégségesek.

Megállapodtak - felszólítás nincs, csak ajánlás

Megállapodtak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) forrásainak "jelentős" növeléséről a húsz legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaság alkotta országcsoport (G20) pénzügyminiszterei és központi bankjaiknak vezetői - közölte egy európai illetékes.

A nagy-britanniai Horshamban rendezett tanácskozás résztvevői ugyanakkor nem szólították fel az egyes országokat, hogy tegyenek többet a gazdaság fellendüléséért, csupán arra hívták fel a figyelmet, hogy ellenőrizzék a már meghozott intézkedések gyakorlati végrehajtását.

Lehívhatjuk az EU-hitel második részét 
Devizaadósság: még halogatják a döntést
"Senki sem lesz fizetésképtelen Kelet-Európában"
Semmire se mentünk az IMF-hitellel 
Duplázhat az IMF 
Megbukott az IMF: nem látták, mi készül?

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG