Az immunterápia tekintetében létezik összefüggés a himlő és az allergia között. A kulcs pedig a himlő elleni védőoltás, melynek működési mechanizmusa az 1911-es évben arra ihlette Leonard Noon és John Freeman kutatókat, hogy az allergia kezelésére is a fertőző betegségek ellen akkoriban már sikerrel alkalmazott védőoltásokhoz hasonló terápiát fejlesszenek ki.
A kutatók felfedezték, hogy a szénanáthás tüneteket a pollenek okozzák, s így feltételezték, ha injekció formájában a beteg szervezetébe juttatják az allergén anyagot, akkor az idővel megtanulja elviselni azt, ilyen módon pedig az adott pollen hatására fellépő allergiás reakció is megszüntethető - olvasható az Orvostkeresek.hu közleményében.
100 év tapasztalatai
Az elmúlt száz évben az immunterápiás kezelés is jelentős változásokon ment keresztül. Kidolgozásra került a módszer alkalmazását bemutató szakmai protokoll, illetve a szakemberek több információval rendelkeznek a kezelés hosszútávú hatásairól is. A kezdetben csak injekciós formában létező kezelés ma már szájon át szedhető cseppek, vagy tabletta formájában is elérhető. Bizonyos allergiák esetében azonban továbbra is kizárólag injekciós immunterápiára van lehetőség, ilyen például a darázs-, vagy méhcsípés allergia.
Balogh Katalin elmondása szerint az Egyesült Államokban már megkezdődtek a kutatások, melyek sikerével az immunterápiás kezelés ételallergiás páciensek számára is elérhetővé válhat. Az elmúlt évek alatt a kutatók a kezelés hosszútávú hatásait is vizsgálták, ami szerint egy 3-5 éven át alkalmazott terápia hatására 10-12 éves tünetmentes időszak érhető el. Az immunterápia hosszútávú hatásait vizsgáló kutatások azt is igazolták, hogy kizárólag ez a módszer képes az allergia valódi okára hatni, így nem csak a tüneteket szünteti meg, de segítségével megelőzhető a további allergiák kialakulása és a súlyosabb szövődmények, így például az asztma is.
Itthon is egyre népszerűbb
A nemzetközi sikerek ellenére az immunterápia alkalmazása hazánkban sokáig nem, vagy csak alig terjedt el. Ennek oka egyrészt, hogy míg Nyugat-Európában, így például Németországban vagy Hollandiában magas, 100 százalékos támogatás jár ezekre a szerekre, hazánkban a kezelést jelenleg az OEP nem támogatja.
A betegek a relatíve magasabb költségek ellenére mégis egyre gyakrabban választják az allergia kezelésének ezen formáját, s már az első évben is jelentős sikerekről számolnak be. Az allergia tüneti kezelésére alkalmazott szerek napjainkban már korszerű készítmények, azonban sokan mégis idegenkednek a gyógyszerek szedésétől, vagy a szteroid tartalmú orrspray-k használatától. Sokan pedig az antihisztamin készítmények esetében fellépő mellékhatások miatt keresnek más megoldást a panaszok kezelésére - számolt be tapasztalatairól Balogh Katalin.
Privátbankár