1p
Elérheti az ezermilliárd dollárt a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) idei nyersolajexport-bevétele - jósolta az IEA főközgazdásza
Elérheti az ezermilliárd dollárt a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) idei nyersolajexport-bevétele - jósolta szerdán Londonban megjelent nyilatkozatában a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) főközgazdásza.

Fatih Birol a szerdai Financial Timesnak elmondta: a szervezet számításai szerint az OPEC az idén - mennyiségben mérve - valamivel kevesebbet exportál, mint 2008-ban, amikor a kartell olajbevétele elérte a 990 milliárd dollárt. Az idén azonban - a  történelem során először - ezermilliárd dollár is befolyhat az olajexportból, ha a hordónkénti átlagos olajár 100 dollár felett marad - mondta az IEA szakértője a londoni gazdasági napilapnak.

A londoni City több nagy befektetési háza is jóval 100 dollár feletti idei átlagos olajárat jósol legújabb előrejelzéseiben az idei évre.

A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja minap kiadott új prognózisában az eddigi 91 dollárról 112 dollárra módosította a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta idei hordónkénti átlagárára adott becslését. A cég a nyugati féltekén alaptípusnak számító West Texas Intermediate (WTI) könnyűolajféleség 2011-es átlagárára szóló jóslatát - amely eddig szintén 91 dollár volt - 106 dollárra emelte.

A ház a prognózisok meredek emelésének indokai közül kiemeli, hogy a líbiai termelés erősödő piaci kereslet időszakában esett ki, ráadásul a globális termeléskapacitási felesleg is kisebb a korábban gondoltnál.

A Barclays Capital számításai szerint tavaly egész éves átlagban 2,83 millió hordóval emelkedett a napi globális nyersolaj-kereslet; ez az utóbbi 30 év legnagyobb keresleti megugrása volt.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemző és kutatórészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) szakértői is azt emelték ki legújabb globális energiapiaci helyzetértékelésükben, hogy miközben a világpiaci nyersolajkereslet "nyaktörő ütemben" növekszik az utóbbi negyedévekben, a líbiai harcok miatt egymillió hordónyi napi kínálat tűnt el a piacról.

A ház mindezek figyelembevételével az idei második negyedévre szóló átlagos világpiaci olajárprognózisát a Brent esetében rendkívül meredeken, 86 dollárról 122 dollárra emelte. A cég iparági szakelemzői azzal számolnak, hogy a következő negyedév átlagán belül a Brent hordója időszakosan átlépheti a 140 dollárt is.

Van, aki több forgatókönyvvel készül

A BofA Merrill Lynch Global Research szakértői 2011 egészére az eddigi 88 dollár helyett az új prognózisban 108 dolláros hordónkénti Brent-átlagárat jósoltak. E megemelt éves átlagár-előrejelzések is arra a feltételezésre alapulnak, hogy a líbiai kínálat az év vége felé helyreáll, és a magas árszint csökkenti a globális keresletet.

A cég londoni elemzői ugyanakkor kidolgoztak egy sokkal borúlátóbb forgatókönyvet is. Ennek alapfeltételezése az, hogy a líbiai olajtermelés az idei év egész hátralévő idejére teljesen kiesik, és ehhez további térségi kínálati fennakadások is járulnak. A BofA Merrill Lynch Global Research szakelemzőinek e forgatókönyve szerint a közel-keleti és észak-afrikai napi termelésből összességében 4,3 millió hordónyi esne ki, és ebben az esetben a Brent hordójának idei egész éves átlagára elérné a 160 dollárt, 200 dollár feletti köztes kiugrásokkal.

Az IEA főközgazdásza a szerdai Financial Timesnak azt mondta, hogy Oroszország is a magas olajárak egyik haszonélvezője lesz. Fatih Birol szerint az olaj 100 dolláros éves átlagára esetén Oroszország nyersolaj- és földgázbevételei az idén 100 milliárd dollárral 350 milliárd dollárra emelkedhetnek, ami az orosz hazai össztermék (GDP) 21 százalékával egyenlő.

Az IEA vezető szakértője szerint a magas olajárak most már a világgazdasági növekedésnek is ártanak. Birol közölte, hogy nagyon aggasztónak tartja a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD-térség helyzetét, különösen Európában.

A szervezet ugyancsak aggasztónak tartja a közel-keleti és az észak-afrikai társadalmi feszültséget az olajipari beruházások szempontjából. Birol kijelentette, hogy az IEA e térségtől várja a következő tíz évben a globális olajkitermelési növekmény 90 százalékát, ehhez azonban már most beruházásokat kellene végrehajtani, ám a jelenlegi geopolitikai helyzet komoly akadálya a megfelelő mértékű beruházások végrehajtásának.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG