A prognózis szerint továbbra is vannak kockázati tényezők, amelyek miatt ez a forgatókönyv kedvezőtlenebbül is alakulhat.
A döntő tényező a bizottság szerint az államháztartás konszolidációja, és ebből a szempontból a 2011-es költségvetés kulcsfontosságú lesz.
Ez évre a bizottság még a GDP stagnálását jósolja Magyarországon. Az államháztartási hiány az idén a GDP 4,1, jövőre 4 százaléka körül alakulhat. Utóbbival kapcsolatban a bizottság emlékeztetett, hogy az unió ajánlása szerint 2011 végére a hiányt 3 százalék körülire kell csökkenteni, ami azt jelenti, hogy legkésőbb jövőre még további egy százalékpontnyi deficitleszorítást eredményező intézkedésekre lesz szükség. Kompenzálni kell ráadásul a már elfogadott szja-csökkentések mintegy fél százalékos hiánynövelő hatását.
Ősszel kiadott előző előrejelzésében a bizottság még azt jósolta: idén fél százalékkal csökken a magyar gazdasági növekedés, jövőre pedig 3,1 százalékkal nő. A deficitet már akkor is 4 százalék körüli szinten várta az uniós végrehajtó testület.
A Magyarországgal foglalkozó részben a bizottság emlékeztetett arra, hogy a gazdasági helyzet már a nemzetközi válság előtt is törékeny volt, a válság kezdete után pedig nemzetközi pénzügyi támogatásra volt szükség a konszolidációs folyamat folytatásának biztosításához. A gazdasági tevékenység még tavaly is jelentősen hanyatlott, nagymértékben csökkent a magánfogyasztás és a belső kereslet is. Ez év második felében viszont már viszonylag nagyarányú növekedés várható, az utolsó negyedévben az előzőhöz képest már 0,75 százalék körüli javulásra lehet számítani.
Az inflációt idén 4,6, jövőre 2,8 százalékra várja a bizottság Magyarországon. A munkanélküliség ez évben 10,8 százalékra nő, jövőre 10,1 százalékra csökken. A belső államadósság idén még emelkedik, és megközelíti a GDP 79 százalékát, jövőre viszont csökkenésnek indul, és 77,8 százalék körül alakul a prognózis szerint.
Lassan áll talpra az Unió
Megkezdődött az Európai Unió gazdaságának talpra állása - olvasható az Európai Bizottság szerdán közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében. Eszerint történelmének legmélyebb recessziója után az EU gazdasága 2010-ben 1 százalékkal, 2011-ben pedig mintegy 1,25 százalékkal nőhet. Ez az EU legfőbb végrehajtó szervének őszi előrejelzéséhez képest egy negyed százalékpontos javulást jelez erre az évre, az EU tagállamainak javuló külső környezetével összhangban.
Mindazonáltal a gyenge belföldi kereslet továbbra is fékezi az élénkülést - áll a dokumentumban. A gazdasági fellendülés sebessége az előrejelzés szerint tagállamonként eltér.
A munkaerőpiaci feltételek a közelmúltban némileg stabilizálódtak, és a munkanélküliség az EU-ban a korábban jelzettnél alacsonyabb szinten, de még mindig közel 10 százalékon tetőzik az idén. Az ideiglenes költségvetési intézkedések kulcsfontosságúak voltak az EU gazdasági visszaesésének megállításában, de megnövelték az államháztartási hiányt, ami 2010-ben a GDP 7,25 százalékára emelkedik, mielőtt 2011-ben enyhén csökkenne.
"A gazdasági növekedésre vonatkozó kilátások javulása örvendetes fejlemény Európa számára. Most elsősorban arról kell gondoskodnunk, hogy a pénzügyi stabilitással kapcsolatos kockázatok ne térítsenek el a növekedési pályáról. A fenntartható növekedés határozott költségvetési konszolidációs erőfeszítéseket, valamint a termelékenységet és a foglalkoztatottságot javító reformokat igényel" - mondta az előrejelzést ismertetve Olli Rehn, a gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztos.
Reform nélkül összeomlik az euróövezet
Kicsit nagyobb hiány még belefér
Világbank: Magyarország teljesített mindent
MTI