Az SZDSZ javaslata: négypontos csomag
Fodor Gábor szerint a megállapodás a Fidesztől azt kívánja, hogy az ellenzéki párt hagyjon fel az előre hozott választást szorgalmazó politikájával, az MSZP-től pedig azt, hogy lépjen végre a cselekvés útjára.
Az SZDSZ elnöke szerint a pártoknak egy négypontos csomagról kellene megállapodniuk. Az első pont az euró bevezetésének dátuma, a második a szociálpolitika, a közigazgatás és a közterherviselés átalakítása, a harmadik a demokratikus intézményrendszerbe vetett bizalmat erősítő jogszabályok kidolgozása, beleértve a pártfinanszírozásról szóló törvényt, az összeférhetetlenségi szabályok szigorítását és az ügynökakták ügyének lezárását. A csomag negyedik elemeként a környezettudatos gondolkodást, a megújuló energiaforrások kiaknázását említette.
Véleménye szerint a józanság, a tisztelet és a szerénység kell, hogy a vezérlőelv legyen, amikor leülnek egymással tárgyalni. Nézzünk szembe azzal, hogy egyikünk sincs birtokában a bölcsek kövének - fogalmazott.
Fodor Gábor szavai szerint mindannyiunknak önkritikusnak és kompromisszumkésznek kell lenni, és Bibó szellemében, őszintén kell beszélni egymással.
"Nem kívánom bűnbakká tenni a miniszterelnököt, ahogy nem kívánom diabolizálni a Fideszt sem, mert az ez út nem vezet sehova" - jelentette ki a pártelnök.
Kóka: Nem támogatjuk az áfaemelést
Az SZDSZ nagy vonalakban egyetért a miniszterelnök által vázolt adóátrendezési javaslattal, kivétel ez alól az áfaemelés - közölte Kóka János, a liberális párt frakcióvezetője. Kóka János elmondta: az SZDSZ adócsökkentést, adóátrendezést javasol. A frakcióvezető szerint úgy látszik, azért lenne szükség az áfaemelésére, mert tavaly év végén terven felül, részben a szakszervezetek nyomására a kormány kiáramoltatott 200 milliárd forintot a költségvetésből, és most ezt kívánja visszavenni.
Az SZDSZ az áfaemelés helyett az állami költségek csökkentését javasolja - közölte Kóka János, aki emlékeztetett arra, hogy a vagyonadó bevezetését korábban a szocialisták nem támogatták, amikor nem szavazták meg az ingatlanadó kivetését.
Helyes törekvés az élőmunkát terhelő adók csökkentése és más adóterhek növelése ezért cserébe, de eközben csökkenjen folyamatosan a magyarországi teljes adószint - tette hozzá a liberális politikus.
Az SZDSZ az adócsökkentés, -átrendezés mellett azt javasolja még, hogy csökkenjenek a felesleges állami kiadások és "folytassuk a berekesztett, vagy kezdjük el az el nem kezdett reformokat" - mondta Kóka János.
Szerint ne fizessenek családi pótlékot a legjobb módúaknak, ne legyen 3200 önkormányzat, ne tartsanak fent több mint 70 egyetemet, és több mint 160 kórházat, a "Fideszt meg kérjük meg, hogy ne vonjon kordont minden megszüntetendő kórházi ágy köré".
Kóka János szerint, az elhangzott parlamenti beszédek nem szakítottak a politikai klisékkel, és néhány alapigazságot most sem mondtak ki, például azt, hogy az állam azért nem tudja megoldani a problémát, mert a probléma az állam maga. Egyszerű recept: ne költs többet, mint amekkora bevételed lesz - tette hozzá a liberális politikus.
Ezermilliárdos átcsoportosítást tervez a kormány
Bruttósítanák a családi pótlékot?
Lesz járulékcsökkentés, növelik az áfát
Kiakadtak az áfaemelés gondolatán
Szó sincs drasztikus adócsökkentésről
A többség menesztené Gyurcsányt
MTI