A GKI fővárosi ingatlanpiaci indexének értéke 2011 júliusában 102,8, ami minimálisan, bő egy ponttal magasabb az előző, 2011. áprilisi megkérdezés során kapott értéknél (101,2). Az index értéke – értelemszerűen - továbbra is meghaladja a kétezres évek átlagát. A jelen megkérdezés során kapott eredmény mintegy 5 ponttal alacsonyabb a válság kitörése előtt mért értéknél, de 19 ponttal magasabb a két évvel ezelőtti „történelmi” mélypontnál.
Az egyes szegmenseket vizsgálva a lakáspiaci index érzékelhetően a kétezres évek átlaga alatt van, míg az összes üzleti szegmens helyzete kedvezőbb a kétezres évek átlagánál.
Az egy negyedévvel ezelőtti megkérdezéshez képest nagyot javultak a kilátások az üzlethelyiségek piacán, enyhén kedvezőbbé váltak az irodapiacon, lényegében stagnáltak a raktárpiacon. Az irodapiaci kilátások javulása kizárólag a keresleti oldal képviselőinek, azaz a vállalatoknak a fokozódó derűlátása miatt alakult így, az ingatlanos cégek várakozásai alig változtak. A lakáspiacon romlottak a kilátások.
Irodapiac
A kihasználtságot jellemző mutatók a vidéki régiókban és a budai „A” kategória kivételével némileg emelkedtek.
A budapesti irodapiacon csaknem leálltak a fejlesztések: az első félévben egy új irodaházat adtak át, a másodikban pedig egy teljesen felújított lépett be a piacra.
A fővárosi irodapiaci index, 2001-2011
(szezonálisan kiigazított adatok)
A kilátások Budapesten javulóak: az ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapra a fővárosban a mainál valamivel kedvezőbb piaci helyzetre számítanak. A vidéki körzetekben változatlan helyzet valószínű.
Az üzlethelyiségek piaca
A kiskereskedelmi forgalom 2011 első félévében stagnált, de a második félévben várhatóan növekedésnek indul. A kereskedelmi ingatlanpiacon idén több új kapacitás is belépett illetve belép a piacra, az üzlethelyiségek cserélődési rátája kissé mérséklődik.
A fővárosi üzlethelyiség-piaci index, 2001-2011
(szezonálisan kiigazított adatok)
Az ingatlanokkal foglalkozó cégek a következő egy évben – a főváros kivételével - változatlan piaci helyzetre számítanak. Budapesten érezhető javulásban reménykednek.
A raktárpiac
Az ipari ingatlanpiacon az első félévben nem adtak át új kapacitást. Az üresedési ráta 2011 közepén 22% körüli. Ebben a piaci szegmensben úgy tűnik, a kivárás a jellemző befektetői magatartás.
A fővárosi raktárpiaci index, 2001-2011
(szezonálisan kiigazított adatok)
A válaszadó ingatlanokkal foglalkozó cégek szerint a következő 12 hónapban vidéken stagnáló, Budapesten nagyon enyhén javuló piaci helyzet valószínű.
Az építési telkek piaca
A telekpiacot érintő várakozások mind a fővárosban, mind az ország egészében javultak az egy negyedévvel ezelőttihez képest.
A lakáspiac
A magyarországi lakáspiac megítélése 2011 júliusában összességében romlott az egy negyedévvel korábbihoz képest.
A fővárosi lakáspiaci index, 2001-2011
(szezonálisan kiigazított adatok)
Az ingatlanos cégek a következő 12 hónapban a maihoz képest a vidéki régiókban némi javulást várnak. A fővárosban – a pesti zöldövezet kivételével - a legtöbb szegmensében változatlan piaci helyzet várható, ami az egy negyedévvel ezelőttihez képest kissé romló kilátásokat jelent.
Árak, bérlet díjak
Az új lakóingatlanok árai esetében – a fővárosi lakások és a raktárak kivételével – a következő egy évben stagnálás várható. A használt ingatlanok esetében már csak a vidéki körzetekben valószínűek további áresések.
A következő 12 hónapra vonatkozó átlagos árcsökkenési prognózis Kelet- és Nyugat-Magyarországon az egy negyedévvel ezelőtti átlagértékhez képest növekedett. Budapesten a megkérdezettek az előttünk álló időszakban árstabilitásra számítanak, kivéve a pesti paneleket.
Az irodák, raktárak és az üzlethelyiségek bérleti díjai a következő 12 hónapban várhatóan nem változnak.
Privátbankár