Bajnai Gordon, a Tárki által szervezett "Aktív szociálpolitikai eszközök, feltételekhez kötött készpénz-transzferek a világban és Magyarországon" című műhelykonferencián kiemelte: a rendszerváltás óta nem történt áttörés a foglalkoztatás növelésében Magyarországon, ezért a foglalkoztatás alacsony szintjével, illetve a társadalmi kettészakadás problémájával kell szembenéznie az országnak.
A miniszterelnök rámutatott: az elkövetkező évtizedekben a magyar politika legfontosabb kérdése az lesz, hogy meg tudja-e oldani a cigányság integrációját. Hozzátette: a kérdésre józanul, higgadtan és előremutató módon kell megoldásokat találni.
Úgy vélte, hogy a társadalmi együttélés minimális és alapvető normáit mindenkinek be kell tartania, valamint aki képes arra, hogy dolgozzon, annak dolga és feladata, hogy munkát végezzen. Aláhúzta: aki segélyből él, annak - amennyibe képes rá - kötelessége, hogy kitörjön a szegénységből, amihez az államnak lehetőséget kell biztosítania.
A miniszterelnök szerint azoknak, akik már nem képesek tenni azért, hogy kikerüljenek a szegénységből, gyermekeiket kell ösztönözniük arra, hogy az oktatás által biztosított lehetőségek segítségével ne örökítsék tovább a szegénységet.
Elmondta: az egyik legfontosabb feladat az alacsony végzettségűek munkához juttatása, a társadalom egyes rétegei közötti különbségek csökkentése. Úgy vélte, amennyiben nem csökken a különbség a gazdagok és szegények, a fejlett és a fejletlen régiók között Magyarországon, akkor a szolidaritás is kárt szenved.
MTI