Simor András jegybankelnök a kamatdöntő ülést követően elmondta, hogy az ülés témája volt még a háromévente felülvizsgálandó inflációs cél meghatározása is: a 2013-2015-ös időszakra vonatkozóan a Magyar Nemzeti Bank továbbra is 3 százalékon tartotta ennek szintjét. Ennek a célnak az emelése nem merült fel, azonban a csökkentésének lehetősége igen, azonban ez utóbbit jelenleg még nem tartották indokoltnak.
Az MNB elnöke az alapkamat szinten tartásával kapcsolatban elmondta, hogy egy javaslat volt és egyhangú döntés született.
Simor András szerint ugyanis az elmúlt hónapban beérkező gazdasági adatok megfeleltek a júniusi inflációs előrejelzésben szereplőknek, így nem okoztak meglepetést. Elhangzott, hogy a költségsokkokból eredően idén 3 százalék felett várható az infláció, amely azonban 2012 végére a cél közelébe süllyedhet - ehhez a monetáris tanács szerint szükség lehet a jelenlegi alapkamatszintre.
A jegybanki alapkamat alakulása
Forrás: MNB/Privátbankár
Ennek kapcsán Simor András üdvözölte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök nemrég határozottan kiállt az államadósság csökkentése és a 2012-es inflációs cél 3 százalékos szinten tartása mellett.
A jegybankelnök elmondta, hogy a nyersanyagárak emelkedése folyamatosan hozzájárul a maginfláció növekedéséhez is, fegyelmező erő viszont a gyenge belső kereslet és a munkanélküliség viszonylag magas szintje. Ezek eredőjeként az MNB elnöke szerint 2012 év végére tartható a 3 százalékos inflációs cél.
Simor András úgy látja, bár lassuló ütemben, de folytatódhat a gazdaság élénkülése az elkövetkezendő két évben, emellett a belső kereslet és a lakossági fogyasztás továbbra is nyomott szinten maradhat. Ez utóbbihoz hozzájárul a svájci frank erősödése is, hiszen a megemelkedett törlesztőrészletek csökkentik az "elfogyasztható" jövedelmeket.
Az állam és a kereskedelmi bankok otthonvédelmi programjaival kapcsolatban a jegybankelnök kifejtette, hogy ezeket csak azoknak ajánlják, akiknek komoly gondjuk van a törlesztéssel, akik jelenleg is kényelmesen fizetnek, azoknak semmiképpen sem, hiszen 2014 után gondot okozhat nekik (is) az akkor megemelkedő törlesztőrészlet.
A kedvezőtlen globális befeketetői hangulat Magyarországra is negatív hatást gyakorol, azonban a monetáris tanács úgy látja, hogy a romló világgazdasági kilátások és konjunkturális folyamatok lassulása mellett országspecifikus tényezők nincsenek kedvezőtlen hatással a magyar gazdaság visszafogott teljesítményére.
Privátbankár - Szilágyi Balázs