A szövetség negyedévente közölt regiszterének adatai szerint az összesített intézményes megtakarítás, azaz a vagyonkezelt vagyonok és befektetési alapok együttesen 1,4 százalékkal bővültek 2011 első negyedévében - 9822 milliárd forintot tett ki március végén.
Az intézményes megtakarítások szerkezetében számottevő változás nem következett be: a vagyonkezelt vagyon 66 százaléka pénztári, 27 százaléka biztosítói vagyon, 7 százalék az egyéb kategóriába sorolható.
A pénztári vagyon 3969 milliárd forint volt az első negyedév végén. A pénztári portfóliók több mint fele magyar állampapírokban van. Egy átlagos portfólió több mint 43 százalékban magyar államkötvényeket, mintegy 10 százalékban diszkont kincstárjegyeket tartalmaz, míg a részvények aránya körülbelül 35 százalék. Külföldi betétekben és kötvénytípusú befektetésekben a negyedév végén 3,2 százalék volt. A pénztári portfóliókban a negyedévben nőtt a hazai, míg csökkent a külföldi részvények aránya, ami megfelel a negyedéves részvénypiaci események, illetve a forint erősödésében jelentkező trendeknek.
A vagyonkezelés másik nagy szereplője a biztosítói vagyon, amelynek kisebb részét a unit-linked (befektetéssel kombinált) termékek teszik ki. Utóbbiak összesített értéke 663 milliárd forint, míg az egyéb biztosítói vagyon március végén 952 milliárd forint volt. A negyedévben a unit-linked portfóliókban csökkent a hazai és a külföldi részvények aránya is, míg a magyar állampapírok súlya nőtt.
Az első negyedévben mind a befektetési alapok, mind a unit-linked termékek portfóliója esetében elmozdulás látszott a kisebb kockázatú termékek irányába, mindamellett, hogy utóbbiakra általában magasabb kockázatvállalási hajlandóság jellemző - állapítja meg a BAMOSZ elemzése.
Forrás: BAMOSZ
Az alapok teljesítménye
A BAMOSZ összeállítása szerint bár a negyedévben csökkent a nyilvános nyíltvégű értékpapír-befektetési alapok aránya, továbbra is ezek a legmeghatározóbb formái az alapoknak. A negyedév elején 214 ilyen alapot kezeltek hazai alapkezelők, a negyedév során két garantált alapot likviditási alappá, egyet-egyet pedig pénzpiaci, illetve vegyes alappá alakítottak, és elindult egy új kötvény és két új vegyes alap, míg az új tag 10 alapja is e kategóriába tartozik, egy-egy likviditási és pénzpiaci alap ugyanakkor megszűnt.
A 229 alap vagyona 2209 milliárd forint volt 2011. március 31-én, ami 0,4%-kal magasabb a negyedév eleji értéknél (az új tag alapjait és az átalakított garantált alapok 17,2 milliárd forintos vagyonának hatását kiszűrve 1,3%-os csökkenés volt tapasztalható).
A zártkörű nyíltvégű értékpapíralapok száma nem változott, a 26 zártkörű értékpapíralap (1-1 pénzpiaci és nem besorolt alap, 2 kötvény-, illetve 22 részvényalap) összesített vagyona a negyedév során 5,6%-kal bővült.
A pénzpiaci alapok vagyona a negyedévben 1,3%-kal csökkent. A kötvényalapok száma a negyedévben egy új alap indulásával nőtt, a BAMOSZ tagjai által kezelt 30 kötvényalapban kezelt összes vagyon a negyedévben 4,2%-kal bővült. A nyilvános részvényalapok száma a negyedévben az új tag 8 alapjával nőtt, egy alap vegyes alappá alakítása miatt csökkent. A 79 nyilvános nyíltvégű részvényalap vagyona a negyedévben 0,6%-kal nőtt, bár az új tag alapjainak hatását leszámítva 18,1%-kal csökkent – a negyedév végén az összvagyonuk 376 milliárd forint volt.
A vegyes alapok száma a negyedévben két új alappal, az új tag egy alapjával, illetve egy-egy részvény és garantált alap átsorolásával 45-re nőtt, az alapok vagyona a negyedév során 3,6%-kal nőtt, a negyedév végén 132 milliárd forintot tett ki.
Az egyéb kategóriában találhatóak a más kategóriába be nem sorolható nyilvános nyíltvégű értékpapíralapok, elsősorban az abszolút hozamra törekvő, és ennek érdekében a kategóriahatárokhoz igazodni nem kívánó alapok, illetve egyre növekvő számban az árupiaci alapok. Az egyéb alapok száma a negyedévben nem változott, a 17 alap összesített vagyona 21,9%-kal nőtt a negyedévben.
A 140 nyilvános garantált alap vagyona 0,1%-os negyedéves csökkenés után a negyedév végén 413 milliárd forint volt.
A negyedévben a nyilvános származtatott alapok száma egy új alappal nőtt, a 34 alap vagyona a negyedév végén 109 milliárd forint volt. A 17%-os negyedéves bővülést az alapokba érkezett 17 milliárd forint friss tőke okozta (ez több mint kétharmada az előző év teljes tőkevonzásának), míg a piaci teljesítmények hatására 1,3 milliárd forinttal csökkent az alapok vagyona.
Az ingatlanalapok száma a negyedévben nem változott, a 22 alap vagyona a negyedévben 1%-kal nőtt, így a negyedév végén 429 milliárd forintot kezeltek ingatlanalapokban - olvasható a BAMOSZ közleményében.
MTI, Privátbankár