A juttatások közül mindössze néhány maradt teljesen adómentes, sok népszerű javadalmazási forma után januártól 25 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetni. Novák Éva, a NEXON cafeteria-szakértője szerint a törvény elfogadásakor sokan temetni kezdték a rendszert, ám a számítások alapján a munkáltatók számára továbbra is költségmegtakarítást jelent a cafeteria a bérjellegű juttatásokhoz képest. A 25 százalékos, kedvezményes adózású kulcs alá tartozó juttatásokra járulékteher ugyanis továbbra sem rakódik.
Ebbe a kategóriába tartozik a helyi utazási bérlet juttatása, illetve a magánnyugdíjpénztári tagdíjkiegészítés. Üdülési csekket évente legfeljebb a minimálbér összegéig lehet kedvezményesen adni, ugyanakkor csekket a munkavállalók mellett a családtagok is kaphatnak, ilyenkor az összeghatár a családtagok számától függően megsokszorozódik. Melegétkezési utalvány havi 18 ezer forintig adható az idei évtől 25%-os adóteher mellett, önkéntes nyugdíjpénztárba pedig a minimálbér 50%-áig, önkéntes egészségpénztárba és önsegélyező pénztárba pedig együttesen annak 30%-áig teljesíthető befizetés. A kedvezményes kulcs alá tartozik az iskolakezdési támogatás (a minimálbér 30%-áig) és az iskolarendszerű képzés költségének megtérítése is, mégpedig a legkisebb bér két és félszereséig.
A korláton felüli juttatás természetbeni juttatásként adózik, így utána 54% szja, valamint az ezzel növelt érték után 27% tb járulék, összesen tehát 95,58% közteher fizetendő. Ugyanilyen közteherrel jár az előbbi körbe nem tartozó, tehát nem kedvezményesen adózó ösztönzési forma juttatása is. Ilyennek minősül az idei évtől többek közt az étkezési utalvány, a kultúra utalvány és az ajándékutalvány is. Ezek a tavalyi évig jelentős népszerűségnek örvendtek, így a NEXON cafeteriafelmérése szerint pont e három utalványtípus esetén volt a legnagyobb az igénybe vétel terén a csökkenés.
A jogszabály-módosítások hatására természetesen az összes cafeteria-elem egymáshoz viszonyított aránya átrendeződött. A három legnagyobb arányban választott elem Novák Éva szerint a melegétel utalvány, az egészségpénztári befizetés, illetve az üdülési csekk. A tavalyi évhez képest pedig 2010-ben összesen közel 15 százalékkal nőtt a cafeteria keretében adott juttatások bruttó értéke - áll a NEXON felmérésében.
És hogy milyen elemek élték túl a jogalkotói szigort? Továbbra is adómentes a munkáltató által kedvezményesen, vagy ingyenesen juttatott számítógép, és/vagy internethasználat. A kifizető álal fizetett védőoltás után szintén nem kell közterhet fizetni és ilyen juttatás maradt a kockázati életbiztosítás is. Ebből a biztosítók már kínálnak befektetéshez kötött és akár vissza is vásárolható változatot is, utóbbi esetben természetesen már adóvonzat is keletkezik, a termék mégis lehetőséget nyújt az adókiadások optimalizálására, illetve időbeli megosztására.
A lakáscélú munkáltatói támogatás 2009-ig adómentes juttatásnak minősült, az idei évtől kezdve viszont immár adóterhet nem viselő járandóságként kell kezelni. Ez annyiban jelent eltérést az eddigiekhez képest, hogy a támogatás összegét az adóalapba bele kell számítani, ugyanakkor az erre jutó adót nem kell megfizetni. Ha azonban pont emiatt valaki mégis a magasabb szja-sávba ugrik, akkor tényleges adófizetést is okozhat a lakáscélú juttatás. A támogatás a vételár, vagy a teljes építési költség 30 százalékáig, legfeljebb azonban 5 millió forintig terjedhet, azzal hogy az összegbe a folyósítás évét megelőző 4 évben esetlegesen ilyen jogcímen kapott tételeket is bele kell számítani.
Továbbra is népszerű a cafeteria
Idén is elfelejthetjük a fizetésemelést
Érdemes cafeteriaként életbiztosítást adni
Egészségpénztárak: egyre több az egyéni befizető
50 milliárdnyi adómentes üdülés tavaly
Privátbankár - Korcsog Miklós