A Központi Statisztikai HIvatal közleménye szerint a nemzetgazdasági beruházások az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint 2,4 százalékkal mérséklődtek. A 2011. évi első negyedéves adat 1,7 százalékos növekedést mutatott az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint 1,7 százalékkal emelkedett. A kedvező első negyedéves beruházási adatot az elemzők fordulópontként értékelték, és az év hátralévő részére további bővülésre számítottak.
A beruházások második negyedévi, az előző év azonos negyedévéhez viszonyított 6,5 százalékos csökkenésén belül az építési beruházások 13,7 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól; a gép- és berendezésberuházások viszont – főként a feldolgozóiparnak köszönhetően – 4,5 százalékkal nőttek.
A nemzetgazdasági ágak többségében továbbra is csökkenést regisztráltunk. A szállítás, raktározás ág beruházásainak volumene 2011 második negyedévében 27,0 százalékkal volt alacsonyabb, amelynek oka az autópálya-, a vasút, a városi személyszállítás, illetve a csővezetékes szállítás beruházásainak előző év azonos időszakához viszonyított jelentős csökkenése. A lakásépítések visszaesésének következtében az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 17,9 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakához képest.
Nemzetgazdasági beruházások alakulása
Forrás: NGM
A beruházások csökkenő tendenciája ellenére néhány ágban növekedés tapasztalható. A feldolgozóipar beruházásai 21,6 százalékkal nőttek, az alágak többségében volumennövekedés mutatható ki. A nagyobb súlyt képviselő alágak közül számottevően emelkedtek a beruházások a járműgyártás mellett az élelmiszer, ital, dohány, valamint a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában is.
A feldolgozóiparhoz hasonlóan néhány egyedi nagyberuházás okozta a kisebb súlyú humán-egészségügyi, szociális ellátás (75,2%), a művészet, szórakoztatás, szabadidő (25,9%) és a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység (19,6%) nemzetgazdasági ágak beruházásainak növekedését.
A Nemzetgazdasági MInisztérium a beruházások csökkenéséhez közleményében hozzáfűzte, hogy az utóbbi néhány negyedév adatai alapján a csökkenés trendje lassulni látszik. A járműgyártásban további bővülésre számítanak a már ismert nagyberuházások eredményeként.
Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház elemzője a Privátbankárnak elmondta, hogy az adat alulmúlta a várakozásaikat és a legnagyobb problámát az jelenti, hogy a feldolgozóiparon kívűl más jelentős iparág nem mutatott növekedést a második negyedévben. Az elemző azt is kiemelte, hogy a feldolgozóiparon belül elsősorban az autóipari beruházások a jelentősek, véleménye szerint az Audi és a Mercedes fejlesztései miatt mutatott nagymértékű beruházás bővülést a feldolgozóipar. Az idei évi GDP növekedés tekintetében sem bíztató az adat, mivel a GDP-nek egy meghatározó részét képviselik a beruházások. Az elemző véleménye szerint az idei évre nem várható a beruházások nagy arányú növekedése, amely elsősorban a kedvezőtlen világgazdasági helyzetnek, valamint a válságadóknak köszönhető, amelyek együttesen visszafogják a beruházási kedvet, valamint az állam is kivonult a beruházások területéről és ez várhatóan az elkövetkező időszakokban sem fog megváltozni. Az elemző véleménye szerint a beruházások számának a csökkenése következő időszakok GDP adataira is negatív hatással lesznek.
Privátbankár