15:00
Elemzők szerint A keddi lépés nemcsak a svájci, de a magyar gazdaság kilátásait tekintve is kedvező: a hazai gazdasági kilátások – például a fogyasztói bizalom – jelentősen javulhatnak, a devizakockázat mérséklődése pedig a továbbiakban hozzájárulhat ahhoz, hogy az MNB a közeljövőben csökkenthesse a jegybanki alapkamatot, amelyet eddig a gyenge növekedés ellenére nem tudott meglépni - részletek >>
11:30
A svájci jegybank lépése nagyot lökött a kereskedés elején még gyengélkedő budapesti részvénypiacon is: főleg az OTP árfolyamán látszik meg a frank rögzítésénak hatása. Az árfolyam jelentős esése sokat segíthet a devizahiteleseken, így az OTP-nél is csökkent a veszélye annak, hogy rohamosan emelkedjen a problémás hitelek aránya a teljes állományon belül.
Délelőtt 11 óra után több mint 7 milliárdos forgalom mellett 6 százalék körüli erősödésnél jártak a bankpapírok. 2 százalékot erősödött délelőtt az OTP-t követve a Mol; az olajtársaság a nap folyamán közölte, hogy a csoport szíriai tevékenységét nem érintik a nemrég elfogadott újabb szankciók. A bluechipek erősödése negyed 12-re 18130 pontig emelte a BUX-ot, ami 2,5 százalékkal magasabb a tegnapi záróértéknél.
10:55
Meddig bírja majd a svájci jegybank?
Az SNB közleménye alapján a jegybank minimális EUR/CHF árfolyamcélja 1,2, mely szinten a jegybank szerint a svájci frank még mindig túlértékeltnek számít az euróval szemben.
A minimális árfolyamcél elérése érdekében az SNB korlátlan likviditást bocsát a piacokra és a közlemény alapján ezt a gyakorlatot a jövőben is fenntartják. Kérdéses azonban, hogy hosszabb távon mennyire fenntartható a svájci pénznyomda, így extrém volatilitásra érdemes felkészülni.
Az Equilor elemzői szerint a svájci jegybank egyelőre csak a kommunikáció szintjén alkalmazza a korlátlan likviditást, a jelenleg is gigantikus méretű devizatartaléka (a svájci GDP 30%-a) pedig jelentősen leszűkíti a mozgásterét. Ezért úgy vélik, hogy egy átmeneti időszakot követően visszatérnek a vevők az alpesi deviza piacára, ami próbára teszi a svájci jegybank kelléktárát - vagyis kérdéses, hogy ellen tud-e állni a nyomásnak az SNB.
Az időzítést elősegítette, hogy a vártnál alacsonyabb lett a svájci augusztusi (év/év alapú) infláció: 0,2% lett a várt 0,3% helyett, aminek következtében csökkent egy esetleges jövőbeni kamatemelés valószínűsége, ami svájci frank erősítő hatású lett volna.
10:15
Magyar idő szerint 9 óra magasságában hírügynökségi értesülések szerint egy nagy intézményi vevő színrelépésének köszönhetően a frank euróval szemben mért árfolyama 1,116 fölé emelkedett. A Raiffeisen elemzői szerint korábban az 1,1-es árfolyam környékén - némi bizonytalankodás után - újabb svájci jegybanki beavatkozásra is sor kerülhetett, ezt azonban nem erősítette meg az SNB.
10 óra tájban aztán beszakadt a frank: az EUR/CHF árfolyam 1,12 fölé tört. A svájci jegybank megelégelte az exportáló vállalatokat és az egész svájci gazdaságot sújtó bikaerős árfolyamot: bejelentették, hogy nem engedik 1,20 alá az EUR/CHF árfolyamot.
A 280-as ellenállás határán lavírozó magyar devizával szemben az euró 278 környékére húzódott vissza. A 10 óra környékén bekövetkező "robbanás" 275 alát tolta az euró árfolyamát
Friss devizapiaci árfolyamok >>
A frank árfolyama rövid idő alatt 6 forinttal esett: a reggeli 253 fölötti jegyzésekkel szemben kora délelőtt már 248 alatt állt a svájci deviza a bankközi piacon. 10 óra után elképesztő zuhanás indult be, 230 alá esett a jegyzés!
Az árfolyamok irányát azonban továbbra sem az eurózóna adósságválságának enyhülése határozza meg: nem a közös pénz kapott erőre.
A forint leértékelődésének útjába állhat a kormány, ha a ma délutáni, a kétnapos kihelyezett kormányülést lezáró sajtótájékoztatóján Orbán Viktor miniszterelnök a piacok számára kedvező hírekkel szolgál az államadósság további csökkentésének újabb köréről, illetve a költségvetési egyenleget javító intézkedésekről, a várakozásoknál gyengébb gazdasági növekedés ütötte lyuk befoltozásáról.
Privátbankár - Gáspár András