.jpg)
Ahogy azt korábban írtuk, az IMF, az Európai Unió és a Világbank által összeállított 20 milliárd euró összegű hitelkeretet 2010. március végéig hívhatja le a magyar kormány, a készenléti díj éves szinten 0,25 százalék, kamata 5-6 százalék,a
visszafizetés futamideje 3-5 év. A hitelkeret egy részének lehívása azonban nem jelenti azt, hogy a lehívott összeget el is költi az ország.
Hitel és adósság: mennyi az annyi?
A 2008 végén a nemzetközi hitelcsomagból lehívott együttesen 6,9 milliárd euró összegű hitelállomány az ennek megfelelő forintösszeggel növelte az államadósságot az elmúlt év végén. Ebből azonban 5,9 milliárd eurónak megfelelő devizát az MNB-nél helyeztek el, devizabetétben. 2008 végén ily módon 18104 milliárd forintra emelkedett az állam adóssága, amelyből azonban 1484 milliárd forintnak megfelelő devizaösszeg a már említett betétként jelent meg - mondta el Borbély László András.
A számokból látható, hogy finanszírozási célból csak kis mértékben, mintegy 800 milliárd forint összegben emelkedett az adósság, a növekedés nagyobbik részét a betételhelyezés, illetve a forint árfolyamának gyengüléséből származó árfolyamveszteség eredményezte. A jelentős mértékű növekedés hatására az állam önkormányzatok és egyéb tételek nélküli adóssága a GDP-hez mért arányt tekintve 61%-ról 66 %-ra emelkedett az előzetes adatok szerint. Az emelkedésből azonban 5 %-ot a devizabetét-állomány növekedése idézett elő.

Forrás: ÁKK
Amennyiben a nemzetközi hitelkeret 2009-ben rendelkezésre álló része teljes egészében lehívásra kerül, akkor az államadósság GDP-hez mért aránya várhatóan 83%-ra emelkedik. E rendkívüli mértékű növekedésből azonban várhatóan legalább 13%-ot a magyar állam devizakövetelés-állományának emelkedése okoz majd várhatóan.
E követelésállományt két alapvető célra használják fel. Egyfelől az Országgyűlés által jóváhagyott bankmentő csomag, illetve bankerősítő hitelcsomag fedezetéül szolgál, másfelől a következő évek finanszírozási szükségletének kiegészítő forrását biztosítja. Ezen betétek felhasználásával ugyanis nemcsak a 2009-es év, hanem a 2010, sőt részben a 2011 év finanszírozása is biztonságosnak látszik a rövid futamidejű állampapír-piac megfelelő működése mellett - mondta az ÁKK vezérigazgató-helyettese.
25 milliárd euró van a spájzban
Egy félreértés miatt tört ki a pánik a térségben?
Simor: perspektíva nélkül vergődünk
Pusztít a válság - de mi közünk van hozzá?
Van remény: Európában már látják a válság végét
Válságkalauzt osztanak a népnek
Eszünkbe se jusson az államcsőd?
Privátbankár