1p
Az idén is infláció feletti jövő évi közszolgáltatási díjemelésekről tárgyal kedden a Főpolgármesteri Kabinet, a díjemelésekről jövő szerdán dönt a közgyűlés
Az idén is infláció feletti jövő évi közszolgáltatási díjemelésekről tárgyal Hagyó Miklós (MSZP) és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettesek előterjesztésében kedden a Főpolgármesteri Kabinet, a díjemelési javaslatokról jövő szerdán dönt a Fővárosi Közgyűlés - tudta meg az MTI fővárosi képviselőktől.

A városvezetés november közepén zöld utat adott a jövő évi 8,8 százalékos vízdíjemelési javaslatnak, ez valamivel több az idei 8,4 százaléknál. A díjemeléssel egyidejűleg a lakossági fogyasztók részére is bevezetik az ivóvízalapdíjat, ami fővízmérőóránként havi 150 forint lesz.

Az MTI-nek korábban fővárosi politikusok elmondták azt is, hogy a városvezetés az ideihez hasonló mértékű  közszolgáltatási díjemeléseket, például 14 százalékos szemétdíj- és 9,9 százalékos csatornadíj-emelési javaslatot terjeszt decemberben a közgyűlés elé.

A főpolgármester-helyettesek által a városvezetés elé benyújtott javaslatok szerint a szemétdíj 14,11 százalékkal, a csatornahasználati díj 9,9 százalékkal, a kéményseprési díj 7 százalékkal drágulna. A kegyeleti közszolgáltatások díja 6,7 százalékkal növekedne, a szabadáras temetői szolgáltatásoké viszont csak maximum 4 százalékkal. A folyékony hulladék, a szennyvízszippantás jövő évi díjemelési javaslata 7 százalék.

A városvezetés ugyancsak korábban átlagosan 7,9 százalékos jövő évi BKV-tarifaemelést támogatott, amiről szintén a jövő héten dönt a közgyűlés.

Idén a szemétdíj 13,7 százalékkal, a csatornadíj 9,9 százalékkal, a kegyeleti közszolgáltatás 9,3 százalékkal drágult, de a cég bevételeinek felét kitevő szabadáras termékek díja 10 százalékkal csökkent. A szennyvízszippantás díja 8,3 százalékkal, a kéményseprésé pedig 4,4 százalékkal haladta meg a tavalyit. A BKV az előző évhez hasonlóan az idén is átlagosan 13 százalékkal emelte tarifáit.

A fővárosi közszolgáltató cégek az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményükben részletezték a jövő évi díjemelési javaslataik indokoltságát. A közleményük kiadását a városvezetés szorgalmazta.

A Fővárosi Vízművek és a Fővárosi Csatornázási Művek egyebek közt arra hívja fel a figyelmet, hogy országos és európai viszonylatban is alacsony a víz-, illetve a csatornadíj Budapesten. A kabinet elé került előterjesztésben szerepel az is, hogy a vízművek első javaslata 12,9 százalék volt, amit a városvezetés magasnak talált, s ezt követően csökkent a díjemelés mértéke 8,4 százalékra.

A csatornázási művek a főváros által igényelt 8,2 milliárd forint fejlesztési pénz átadása alapján 28,7 százalékos díjemelést számított. Azzal viszont, hogy csak az ideivel azonos 4,9 milliárdos fejlesztési összeget ad át a cég fővárosnak, a díjemelés 9,9 százalék lehet. A kéménysepréssel foglalkozó fővárosi cég felügyelőbizottság a várható jogszabályi változásokból adódó többletfeladatokra való tekintettel indítványozott egy 8,8 százalékos díjemelési javaslatot is. A tervezett létszám-racionalizálás nélkül pedig a cég számításai szerint 9,9 százalékos díjemelésre lenne szükség.

A szemétdíjjal összefüggő javaslat szerint jövőre a szakmai szempontból elengedhetetlen feladatokat, az úgynevezett első szintet teljesíti csak a cég. A második szint az átlagos minőség, a harmadik szint pedig a 2002-2006-os évek átlagának megfelelő minőségi szint lenne. Az első szint feladataihoz a 14,1 százalékos díjemelésen túl a cégnek szüksége van még az idén a Főkertnek átadott 240 millió forint visszacsoportosítására és az ideinél 511 millió forinttal nagyobb költségvetési támogatásra.

Az előterjesztés rögzíti azt is, hogy a fővárosi szemétdíj országos viszonylatban a magasabbak közé tartozik, de nem tér el lényegesen azoktól a városokétól, ahol már az EU-előírásoknak mindenben megfelelő hulladékkezelési rendszer van. A közterület-fenntartó zrt. közleménye egyebek közt rögzíti, hogy a díjemelésre a költségek növekedése mellett a szolgáltatásbővítés és a fejlesztések, így például a  hulladékszigetek számának növelése miatt lesz szükség. Jövőre 200-zal nő a szelektív hulladékgyűjtő szigetek száma, s így összesen 1.103 szelektív hulladékszigetet használhat a lakosság.

Drágább lesz a víz Budapesten
Befagyasztják a távfűtési alapdíjat
Jobban élnek a családok - állítólag

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG