A városvezetés november közepén zöld utat adott a jövő évi 8,8 százalékos vízdíjemelési javaslatnak, ez valamivel több az idei 8,4 százaléknál. A díjemeléssel egyidejűleg a lakossági fogyasztók részére is bevezetik az ivóvízalapdíjat, ami fővízmérőóránként havi 150 forint lesz.
Az MTI-nek korábban fővárosi politikusok elmondták azt is, hogy a városvezetés az ideihez hasonló mértékű közszolgáltatási díjemeléseket, például 14 százalékos szemétdíj- és 9,9 százalékos csatornadíj-emelési javaslatot terjeszt decemberben a közgyűlés elé.
A főpolgármester-helyettesek által a városvezetés elé benyújtott javaslatok szerint a szemétdíj 14,11 százalékkal, a csatornahasználati díj 9,9 százalékkal, a kéményseprési díj 7 százalékkal drágulna. A kegyeleti közszolgáltatások díja 6,7 százalékkal növekedne, a szabadáras temetői szolgáltatásoké viszont csak maximum 4 százalékkal. A folyékony hulladék, a szennyvízszippantás jövő évi díjemelési javaslata 7 százalék.
A városvezetés ugyancsak korábban átlagosan 7,9 százalékos jövő évi BKV-tarifaemelést támogatott, amiről szintén a jövő héten dönt a közgyűlés.
Idén a szemétdíj 13,7 százalékkal, a csatornadíj 9,9 százalékkal, a kegyeleti közszolgáltatás 9,3 százalékkal drágult, de a cég bevételeinek felét kitevő szabadáras termékek díja 10 százalékkal csökkent. A szennyvízszippantás díja 8,3 százalékkal, a kéményseprésé pedig 4,4 százalékkal haladta meg a tavalyit. A BKV az előző évhez hasonlóan az idén is átlagosan 13 százalékkal emelte tarifáit.
A fővárosi közszolgáltató cégek az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményükben részletezték a jövő évi díjemelési javaslataik indokoltságát. A közleményük kiadását a városvezetés szorgalmazta.
A Fővárosi Vízművek és a Fővárosi Csatornázási Művek egyebek közt arra hívja fel a figyelmet, hogy országos és európai viszonylatban is alacsony a víz-, illetve a csatornadíj Budapesten. A kabinet elé került előterjesztésben szerepel az is, hogy a vízművek első javaslata 12,9 százalék volt, amit a városvezetés magasnak talált, s ezt követően csökkent a díjemelés mértéke 8,4 százalékra.
A csatornázási művek a főváros által igényelt 8,2 milliárd forint fejlesztési pénz átadása alapján 28,7 százalékos díjemelést számított. Azzal viszont, hogy csak az ideivel azonos 4,9 milliárdos fejlesztési összeget ad át a cég fővárosnak, a díjemelés 9,9 százalék lehet. A kéménysepréssel foglalkozó fővárosi cég felügyelőbizottság a várható jogszabályi változásokból adódó többletfeladatokra való tekintettel indítványozott egy 8,8 százalékos díjemelési javaslatot is. A tervezett létszám-racionalizálás nélkül pedig a cég számításai szerint 9,9 százalékos díjemelésre lenne szükség.
A szemétdíjjal összefüggő javaslat szerint jövőre a szakmai szempontból elengedhetetlen feladatokat, az úgynevezett első szintet teljesíti csak a cég. A második szint az átlagos minőség, a harmadik szint pedig a 2002-2006-os évek átlagának megfelelő minőségi szint lenne. Az első szint feladataihoz a 14,1 százalékos díjemelésen túl a cégnek szüksége van még az idén a Főkertnek átadott 240 millió forint visszacsoportosítására és az ideinél 511 millió forinttal nagyobb költségvetési támogatásra.
Az előterjesztés rögzíti azt is, hogy a fővárosi szemétdíj országos viszonylatban a magasabbak közé tartozik, de nem tér el lényegesen azoktól a városokétól, ahol már az EU-előírásoknak mindenben megfelelő hulladékkezelési rendszer van. A közterület-fenntartó zrt. közleménye egyebek közt rögzíti, hogy a díjemelésre a költségek növekedése mellett a szolgáltatásbővítés és a fejlesztések, így például a hulladékszigetek számának növelése miatt lesz szükség. Jövőre 200-zal nő a szelektív hulladékgyűjtő szigetek száma, s így összesen 1.103 szelektív hulladékszigetet használhat a lakosság.
Drágább lesz a víz Budapesten
Befagyasztják a távfűtési alapdíjat
Jobban élnek a családok - állítólag
MTI