Először 1939 és 1945 között, a második világháború alatt volt a Szlovák Köztársaság hivatalos pénzneme a szlovák korona. 1993. február 8-án lett ismét hivatalos szlovák fizetőeszköz. 1994 májusáig a régi, felülbélyegzett csehszlovák koronával párhuzamosan volt forgalomban - olvasható a Wikipédián.
A szlovák korona 2005. november 28-a óta az Európai Árfolyam Mechanizmus, az ERM-2 tagja – ezzel a 2004 óta az Európai Unióhoz csatlakozott 12 új tagállam közül az elsők közt lépett az euró bevezetése előszobájának tekintett árfolyamrendszerbe. 2008. július 8-án az uniós pénzügyminiszterek tanácsa úgy határozott, hogy a 30,1260 koronás középárfolyam a végleges váltási kurzus a január elsejei euróbevezetéshez.
Az Európai Unió új tagállamai közül Szlovákia a negyedik, amely csatlakozott az euróövezethez. Szlovákia előtt Szlovénia, Málta és Ciprus tették meg ezt a lépést.
A Moody´s Szlovákiáról kiadott jelentésében korábban azt írta: Robert Fico kormányának "nagy sikere" Szlovákia euróövezeti felvétele. A Moody´s felidézi: Fico 2006-ban azzal az ígérettel nyerte meg a választásokat, hogy felülvizsgálja elődje, Mikulás Dzurinda szabadpiaci reformjait. Fico győzelme után a szlovák korona zuhanni kezdett, ám az új kormányfő "gyorsan módosította alapállását", és kitartott 2009. januári eurócsatlakozási cél mellett.
A szlovák közfinanszírozási rendszer az elmúlt évtizedben komoly mértékben átalakult, kiterjedt és sikeres reformok mentek végbe, amelyek révén óriási mértékben csökkent az állam adósságterhe. Különösen sikeres volt az adórendszer átalakítása: a személyi jövedelemadóra, a társasági adóra és az áfára bevezetett egységes, 19 százalékos kulcs hatékonyabbá tette az adórendszert, és elősegítette a jelentős működőtőke-beáramlást. A szlovák adórendszer "modellként szolgál" a többi közép- és kelet-európai ország számára. A Moody´s elemzése szerint ugyanakkor Szlovákia az elmúlt időszakban "egyértelműen veszített reformlendületéből" - részletek >>
.jpg)
A szlovák 1 eurós érme
Az első szlovák eurós költségvetés 1,010 milliárd eurós hiánnyal számol. A bevételek értéke 13,099 milliárd, míg a kiadásoké 14,109 milliárd euró. A nemzetközi pénzügyi válság kedvezőtlen szlovákiai kihatásaira a korábban a bruttó hazai termék (GDP) 1,7 százalékára tervezett 2009-es költségvetési hiányt a GDP 2,08 százalékára emelték.
Az euró bevezetésével egyidőben Szlovákia speciális kihívásokkal is szembesül. Egyre nagyobb számban bukkannak fel az országban az euróval üzérkedő nepperek és csalók, akik elsősorban az idős embereket célozzák meg tevékenységükkel. Az átállásban jó alkalmat látnak azok is, akik különféle törvénytelen pénzeket készülnek tisztára mosni, ezért a bankok egy bizonyos felső összeghatárt meghaladó beváltásokról kötelesek jelentést tenni.
Az sem meglepő, hogy karácsonykor a sláger-ajándék Szlovákiában a 45 érmét tartalmazó úgynevezett euró-indulási csomag volt. Ennek célja az volt, hogy a lakosságnak legyen valamiféle tartaléka mindjárt az euró hivatalos bevezetésekor. A szlovák kormány minden háztartást tájékoztató füzettel látott el, melyhez egy speciális eurószámológép is járt, amelynek segítségével mindenki könnyen átszámolhatja a szlovák pénzt euróra, illetve fordítva.
Tuti ajándék-tipp szlovákoknak: adjon pénzt!
Kifulladtak: eddig tartott a szlovák csoda
2012-től akarnak a lengyelek eurót
A politika a magyar euró legnagyobb ellensége
A szlovákok félnek az eurótól
A britek a végső megoldást választják?
Privátbankár